Sponzorováno

Papilomy – nezhoubné kožní útvary – příznaky, příčiny a léčba 4.17/5 (12)

  • Papilomy jsou nezhoubné (benigní) nádory, které se tvoří na povrchu kůže nebo sliznic. Jsou způsobeny nadměrným růstem buněk v povrchových vrstvách kůže nebo sliznic a obvykle vypadají jako malé výrůstky, které mohou být hladké nebo drsné.
  • Papilomy mohou být způsobeny různými faktory, ale nejčastěji jsou spojovány s infekcí lidským papilomavirem (HPV).
  • Papilomy obvykle nejsou bolestivé, ale mohou být nepříjemné nebo esteticky rušivé, zejména pokud se objevují na viditelných částech těla.
  • Papilomy jsou zmrazeny tekutým dusíkem. Tento proces zničí tkáň papilomu, který následně odpadne.
  • Možností je i elektrokoagulace. Při ní se používá se elektrický proud ke zničení papilomů. Tato metoda může být účinná u menších výrůstků.

Papilom je nezhoubný (benigní) výrůstek na kůži nebo sliznicích, který vzniká v důsledku nadměrného růstu buněk povrchového epitelu. Tento růst je obvykle způsoben infekcí papilomavirem (HPV), ale může se objevit i z jiných důvodů.

Papilom je nezhoubný (benigní) výrůstek na kůži nebo sliznicích, který vzniká v důsledku nadměrného růstu buněk povrchového epitelu. Tento růst je obvykle způsoben infekcí papilomavirem (HPV), ale může se objevit i z jiných důvodů.

Papilomy jsou nerakovinné, směrem ven rostoucí hrudky či nezhoubné kožní útvary, které mohou v některých místech způsobit problémy. Papilom se nešíří a není agresivní. Léčba je nutná pouze v některých případech.

Vždy je ale rozumné navštívit lékaře (dermatologa), aby udělal odborný posudek na jakoukoli bulku nebo kožní lézi. Pokud se bulka ukáže jako závažnější typ bulky, je důležité zasáhnout včas.

Dalším důvodem pro návštěvu dermatologa je to, že papilomy mohou způsobit komplikace nebo nepohodlí a někdy vyžadují další léčbu, i když tyto problémy pravděpodobně nejsou ani rakovinné, ani život ohrožující.

I když papilomy samy o sobě nejsou rakovinné, jsou spojeny s vyšším rizikem rakoviny. Ženy, které byly léčeny například pro mnohočetný papilom prsu, mohou být sledovány pro případ, že by se u nich také objevila rakovina.

Papilomy jsou benigní výrůstky. To znamená, že nerostou agresivně a nešíří se po těle. Tyto výrůstky se tvoří pouze v určitých typech tkání, ačkoli se tyto tkáně vyskytují po celém těle. Mohou se také tvořit na povrchu vlhkých tkání lemujících vnitřnosti těla, například ve střevech nebo dýchacích cestách. Povrchy, ve kterých se papilomy vyskytují, se nazývají epitel. Epitel kůže je například vrchní vrstva plochých buněk.

Máte se bát papilomu?

Papilomy, hrudky a léze přirozeně vyvolávají obavy. Lékař papilom může vyšetřit a potvrdit benigní růst. Diagnóza benigního papilomu znamená, že bulka nepředstavuje žádný důvod k obavám.

Nicméně, člověk i tak, když jde o nebezpečný papilom, může stále chtít řešit nebo léčit papilom, protože může způsobit bolest, podráždění a nebo se člověku prostě nelíbí jeho vzhled.

Příčiny

Lidský papilomavirus (HPV) způsobuje většinu papilomů. U některých papilomů však není HPV hlavní příčinou. Jedním z příkladů je inverzní papilom močového traktu, který výzkum spojuje s kouřením a dalšími potenciálními příčinami.

U papilomů na kůži, kde je známo, že příčinou je HPV, může poškození kůže podpořit další rozšíření papilomu. Škrábání nebo trhání bradavice může také vést k další infekci. Samotný růst se však nemůže rozšířit na jiné místo.

I když existují souvislosti mezi HPV a rakovinou, zejména rakovinou děložního čípku, vědci se domnívají, že trvá 10 až 30 let, než se HPV rozvine do maligního stavu. Dle studií méně než 50 procent prekancerózních cervikálních lézí způsobených HPV přejde do maligního stavu.

Sponzorováno

Příznaky

Mnoho papilomů nevyvolává žádné příznaky kromě nepříjemného podráždění.

U některých lidí mohou způsobit obavy a negativně ovlivnit sebevědomí kvůli jejich vzhledu. Pouze několik typů papilomů však vyvolává nějaké zdravotní příznaky.

Papilomy ženského prsního kanálu mohou způsobit vodnatý nebo krvavý výtok z bradavky. Jediný takový papilom v prsu vás pravděpodobně nijak nepřibližuje k rakovině a léčba může tyto papilomy odstranit.

Papilom, který se tvoří uvnitř nosu nebo dutin, může způsobit další problémy v důsledku jeho umístění.

Papilom jako bulka není zhoubná, ale může tlačit na blízké struktury, včetně oka. Opět platí, že odstranění hrudky je možné a může pomoci zmírnit jakékoli příznaky.

Když papilom nebo skupina papilomů roste v hrtanu, může bránit procesu dýchání. To způsobuje vzácný stav známý jako recidivující respirační papilomatóza, který se vyskytuje většinou u dětí. Příznakem jsou pak chrapot, slabý pláč a v závažných případech obstrukce dýchacích cest. Problém se také může po léčbě vrátit nebo se přeměnit na zhoubný nádor. Z tohoto důvodu může být nutné opakovaně léčit recidivující respirační papilomatózu.

Léčba papilomů

Zda papilomy potřebují léčbu, závisí na jejich umístění v těle a na tom, zda tam způsobuje problémy. Papilom je velmi často neškodný a nevyžaduje léčbu. Lékař pravděpodobně ani neobjeví vnitřní papilomy, pokud se s nimi nesetká při vyšetřování jiného problému. Opravdu většinou nedělají žádný problém.

Když papilom potřebuje léčbu, je prostě odstraněn.

Léčba kožních papilomů

Lékaři mohou papilomy zmrazit, spálit nebo prostě odříznout. Lékaři mohou léčit papilomy na kůži pomocí následujících metod:

  • kauterizace, což znamená spálení tkáně a její následné seškrábnutí pomocí kyretáže
  • excize, při které lékař chirurgicky odstraní papilom
  • laserová operace, postup, který ničí papilomy pomocí vysokoenergetického světla z laseru
  • kryoterapie nebo zmrazení papilomové tkáně
  • aplikace kapalného dusíku na papilomy nebo jejich vstříknutí do papilomu
Kožní papilom může být odstraněn chirurgicky

Kožní papilom může být odstraněn chirurgicky

 

K ničení papilomů se také používají léky aplikované na papilomovou tkáň na kůži. Například:

  • 5-fluorouracil
  • kantharidin
  • imiquimod

Lékaři mohou předepsat jiné léky v závislosti na typu papilomu.

Léčba papilomu prsu

Lékař může snadno odstranit papilom prsu a poslat jej na biopsii. Tyto testy mohou potvrdit, že se jedná o nezhoubný papilom.

Lékař nemusí úplně odstranit papilomy prsu. Místo toho může být odebrán vzorek růstu jen pro účely testování. Lékař odebere část tkáně poté, co byla oblast znecitlivěna anestetikem.

Léčba genitálních papilomů

Možnosti léčby genitálních papilomů jsou podobné jako u kožních papilomů. Pomoci může buď chirurgické nebo chemické odstranění. Dermatologové doporučují, aby lidé léčili papilomy na genitáliích. Není to však povinné.

Nepokoušejte se doma léčit papilomy bez lékařské pomoci.

Preventivní opatření

U genitálních papilomů je k dispozici očkování proti HPV, které může chránit proti některým nebezpečnějším typům viru.

Papilomy jsou obecně neškodné, ale jejich přítomnost, zvláště na genitáliích nebo v oblasti hrtanu, by měla být sledována, aby se předešlo možným komplikacím.

Sponzorováno

Máte s papilomy nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Papilomy – nezhoubné kožní útvary – příznaky, příčiny a léčba”

  1. Jiřina napsal:

    Děkuji za informace. I když mám určité znalosti z oblasti zdravotnictví, jsem už dlouho v důchodu a potřebovala jsem si vědomosti doplnit. Před několika měsíci jsem zjistila, že mi vyrůstá útvar na tvrdém patře. Určitou dobu jsem váhala, ale pak jsem šla na ORL vyšetření. Tam lékař určil, že mám papilom. Na oddělení mi pak byla provedena excize v místní anestezii. Rána se dobře hojila, ale brzy jsem cítila, že mi roste nový útvar. Krátce jsem váhala, jestli to snad není nadměrně se hojící jizva, ale do tří týdnú po excizi mi narostl zřejmě nový papilom. Je patrně více vzadu než byl ten původní a zdá se mi trochu větší. Zítra jdu znovu na vyšetření; čekám, zda se mi moje podezření potvrdí (sestra u které jsem se objednávala to považovala za nemožné).

  2. Jiřina napsal:

    Původní diagnóza se nepotvrdila. Jde o v.s. fibroepiteliární výrůstek na tvrdém patře. Léčba: excize.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva