Sponzorováno

Lidské srdce – princip jeho fungování a zajímavosti 4.88/5 (32)

Každý den vyprodukuje srdce dostatek energie pro pohon kamionu, ve vzdálenosti asi 32 kilometrů.

Každý den vyprodukuje srdce dostatek energie pro pohon kamionu, ve vzdálenosti asi 32 kilometrů.

Mnoho lidí si pod slovem srdce představuje srdce jako symbol lásky nebo symbol příjemných citů. Hovoříme o tzv. srdci na pravém místě, i když srdce máme uložené na levé straně. Je to paradox .. Ale tady se mluví o pravém místě jako o opravdovém a ne o poloze srdce. Srdce je životně důležitý orgán, možná proto je charakterizované jako nenahraditelné. Tedy symbolizuje náš život naše city. Proto se zamysleme jak se o srdce v dnešní době staráme. A proto bychom měli o našem nejdůležitějším orgánu vědět co nejvíce.

Tento článek je obsahově zaměřen na základní informace o lidském srdci.
  

LIDSKÉ SRDCE – charakteristika

Lidské srdce (lat. Cor) je dutý svalový nepárový orgán, který je tvořen příčně pruhovanou svalovinou, která je ale neovladatelná vůlí, nazývanou srdeční svalovina (myokard). Hlavním úkolem srdce je pumpování (proudění) krve přes kardiovaskulární systém (oběhovou soustavu) díky rytmickým stahům (kontrakcím). Při kontrakcích se srdce zvedá a naráží na stěnu hrudníku, proto údery srdečního rytmu lze hmatat pomocí přiložení dlaně na hrudník v oblasti jeho uložení. Tyto svalové kontrakce se jinak nazývají údery srdce. Srdce v průměru přepumpuje okolo 5 litrů krve za minutu, přičemž se stáhne přibližně 72 – krát. Vzhledem k tomu, že člověk má přibližně 4 – 6 litrů krve, tak srdce za minutu přepumpuje přibližně všechnu naši krev. Srdce vypudí jedním stahem v klidu asi 60 – 80 mililitrů krve. Díky srdci a jeho věčnému pumpování vhání krev s kyslíkem přes kardiovaskulární systém do všech buněk v našem těle.

Obrázek: Průtok krve srdcem

Obrázek: Průtok krve srdcem

 

Stěnu srdce tvoří 3 vrstvy:

1. endokard – tenká blána tvořená jednou vrstvou plochých endotelových buněk, které vytvářejí subendotelové vazivo. Endokard vystýlá vnitřek dutiny srdce a tvoří srdeční chlopně.
2. myokard – srdeční sval, tvořený příčně pruhovaným svalstvem (tzv. Srdeční svalovina).
3. epikard – lesklá blána, která pokrývá povrch srdce, představuje vlastně vnitřní vrstvu perikardu (osrdečníku). Je tvořen z mezotelu, z submezotelového řídkého vaziva.

Srdce je uloženo v osrdečníku (perikardu), blanitém vaku. Mezi perikardem a epikardem se nachází malé množství tekutiny. Lidské srdce má kónický nebo pyramidový tvar. Srdce je přibližně velké jako naše pěst. Jeho hmotnost je průměrně u žen 250 gramů a u mužů 300 gramů. Délka srdce je průměrně 12 – 14 centimetrů.

Srdce je:
• 12,5 cm dlouhé
• 7,5 cm široké
• 6 cm vysoké

Základní vlastnosti srdce:
1. dráždivost
2. smrštivost
3. automatická a rytmická činnost
4. vodivost
5. neunavitelnost

anatomie

Anatomie lidského srdce

Srdce obsahuje svalovou přepážku (septum), která ho rozděluje na levý a pravý oddíl, a ty jsou rozděleny i horizontálně. Tím jsou vytvořeny čtyři oddělené dutiny srdce. Dvě horní dutiny jsou pravá a levá předsíň. Mezi každou předsíní a komorou je chlopeň. Srdeční chlopeň zajišťuje, aby krev tekla jen jedním směrem.
Krev vstupuje do vašeho srdce předsíněmi. Ty pumpují krev přes chlopně do komor. Do celého těla pak pumpuje krev svalovina obou komor.

Uložení srdce v těle

Srdce je uloženo v dutině hrudníku – na bránici, za hrudní kostí a opřené o plíce. V důsledku toho jsou levé plíce zmenšené. Obaluje ho osrdečník (perikard), který je tvořen tenkou dvojitou blánou. V tomto úzkém dvojitém vaku se nachází perikardiální prostor vyplněný malým množstvím tekutiny (liquor pericardii), která chrání srdce před třením a nárazy. Horní část srdce, uložená dozadu doprava od středové roviny, má čtyřhranný tvar a jmenuje se báze (základna). Dolní část, uložená doleva a dopředu od střední roviny, mě špičatý tvar a nazývá se hrot. Z toho vyplývá, že osa srdce jde dolů, doleva, dopředu.

Proč srdce bije?

Srdce má svůj vlastní elektrický systém. Tento systém zajišťuje práci srdce a řídí rytmus vašeho srdce.

Sponzorováno

Elektrické signály srdce jsou vytvářeny ve speciálních tkáních a jsou vedeny po převodních drahách, tzv. převodním systémem srdce. SA (sinoatriální) nebo sinusový uzel je místo, kde vznikají samovolné elektrické impulsy, které jsou přirozeným stimulátorem srdce. Sinusový uzel vysílá elektrický impuls, který umožňuje stažení svaloviny předsíni a vypuzení krve do komor. AV (atrioventrikulární) uzel je struktura odevzdávající elektrický signál z pravé síně do komor. Převodní systém je vedení, které převádí elektrický signál komorami. Pak následuje stah svaloviny komor, který vypudí krev ze srdce do celého těla.

Srdce a oběhový systém

Oběhový systém zajišťuje, že každá buňka ve vašem těle dostane stálý příděl krve. Krev přináší živiny a kyslík k vašim buňkám a odnáší odpadní látky a kysličník uhličitý.

krevni-obeh

Činnost srdeční pumpy = srdce zajišťuje trvalý průtok krve oběhovým systémem. Srdce je velmi citlivé na potřeby vašeho těla a přizpůsobuje svůj rytmus stresu nebo fyzické aktivitě. V rozmezí několika sekund dokáže vaše srdce zvýšit až třikrát objem krve, kterou přepumpuje.

15 TOP zajímavostí o lidském srdci

Lidské srdce je nejdůležitějším orgánem v našem těle. Pokud by srdce přestalo bít, život by se pro nás prostě skončil. Srdce hraje důležitou roli v našem těle, protože pumpuje krev přes oběhovou soustavu díky rytmickým stahům. Mimo jiné je srdce i symbolem lásky. Vše nasvědčuje tomu, že si zasloužíme o něm vědět něco víc! Mrkněte na zajímavosti o srdci:

1. Naše srdce za celý život provede více než 2,5 miliardy úderů.

2. Lidské srdce je dokonale fungující dutý sval a dokáže pracovat bez přestávky 24 hodin denně po celý život. Srdce se stáhne přibližně 100 000 krát denně.

3. Zdravé srdce je velké jako pěst, měří asi 14 centimetrů a nachází se vlevo od hrudní kosti. Mužské srdce váží cca. 340g, u žen je to o něco méně.

4. Chyťte tenisový míček a stiskněte jej nejpevněji jak víte. Přesně takovou silou vaše srdce pumpuje krev.

5. Za minutu srdce přečerpá asi 5 litrů krve. Jen mozkem například projde každou minutu asi 750 ml krve.

6. Každý den vyprodukuje srdce dostatek energie pro pohon kamionu, ve vzdálenosti asi 32 kilometrů.

7. Nejtěžší srdce má modrá velryba, které váží až neuvěřitelných 680 kilogramů. (Pozn. Mužské srdce váží cca. 340 gramů)

8. Rohovky jsou jedinou částí těla bez jakéhokoliv prokrvení.

9. Během průměrného života vypuzené srdce 1.5 milionu barelů krve, což odpovídá množství asi 200 cisternových vagonů.

10. Spojené krevní cévy našeho těla by měřily 96 000 km. Pro srovnání – obvod rovníku je 40 075 km.

11. Nejpravděpodobnější možnost infarktu je v pondělí ráno. Proč asi?

12. Ženské srdce bije rychleji než mužské.

13. Momentálně žije v Evropě více než 15 milionů lidí s chronickým srdečním selháním.

14. Srdce pumpuje krev do téměř všech 75 bilionů buněk.

15. Každý den srdce přečerpá více než 7000 litrů krve.

Srdeční frekvence

Srdeční frekvence je důležitým znakem funkce a výkonnosti kardiovaskulárního systému a je také nezávislým rizikovým faktorem srdečně-cévních onemocnění. U zdravého člověka se přirozeně mění podle zátěže, v klidu dosahuje kolem 60 úderů za minutu, při fyzické aktivitě může vzrůst i na 100 úderů. U zdravého člověka je zvýšená srdeční frekvence pozitivní – nastává tehdy, když má organismus vyšší nároky na spotřebu kyslíku a zrychlením tepu jejich pomáhá srdci naplnit. Ale u člověka, který má onemocnění srdce, škodí, protože srdce ještě víc vyčerpává – čím více se srdce nutí k vyššímu výkonu, tím více slábne a jeho stav se ještě více zhoršuje. Nejde tedy o příznivý kompenzační mechanismus jako u zdravých lidí, ale o rizikový faktor, který zhoršuje prognózu srdečně-cévních onemocnění.

A co si dále o srdci přečíst?

VIDEO: Jak funguje lidské srdce

Sponzorováno

Zdroj článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva