Sponzorováno

Zrcadlová terapie – co je to, jak funguje a kdy pomáhá? 4.85/5 (13)

  • 80% lidí po mrtvici má nějaké potíže s pohybem paží nebo nohou.
  • Zrcadlová terapie používá zrcadlo k vytvoření iluze, že se ruka nebo noha postižená mrtvicí pohybuje. Ve skutečnosti se pohybuje zdravá ruka či noha. Takto dochází k tomu, že trochu zmateme mozek.
  • Po cévní mozkové příhodě může zrcadlová terapie zlepšit pohyb postižených horních nebo dolních končetin a činnosti každodenního života a je užitečná jako doplněk k jiným činnostem rehabilitace mozkové mrtvice.

Zrcadlová terapie vám může pomoci po amputaci končetiny nebo po mrtvici.

Zrcadlová terapie vám může pomoci po amputaci končetiny nebo po mrtvici.

Princip zrcadlové terapie (anglicky je to mirror therapy) spočívá v použití zrcadla k vytvoření reflexní iluze postižené končetiny, aby se mozek přiměl k přemýšlení, že pohyb této končetiny je bez bolesti. Tato metoda je založena na umístění postižené končetiny za zrcadlo, které je umístěno tak, aby se odraz zdravé (protější) končetiny objevil místo skryté končetiny.

Zrcadlový box je takové zařízení, které umožňuje lékaři snadno vytvořit tuto iluzi. Jedná se o krabici s jedním zrcadlem ve středu, kde jsou na každé straně umístěny ruce tak, aby postižená končetina byla vždy zakrytá a neovlivněná končetina byla držena na druhé straně, jejíž odraz je pak vidět v zrcadle.

Zrcadlovou terapii vynalezl Vilayanur S. Ramachandran, aby pomohl zmírnit fantomovou bolest končetiny – při tomto druhu bolesti pacienti pociťují bolest i v (již neexistující) končetině i po amputaci.

Jak to funguje?

Pacient umístí zdravou končetinu na jednu stranu boxu a pahýl ruky na druhou. Pacient se dívá do zrcadla na boku se zdravou končetinou a dělá „zrcadlové symetrické“ pohyby, např. jak to děláme, když tleskáme rukama. Protože subjekt vidí odražený obraz zdravě pohybující se ruky, zdá se, jako by se pohybovala také nezdravá končetina. Použitím této umělé vizuální zpětné vazby je možné, aby pacient řešil bolest druhé ruky.

Princip zrcadlové terapie

Tento přístup využívá preference mozku k upřednostnění vizuální zpětné vazby před somatosenzorickou / proprioceptivní zpětnou vazbou týkající se polohy končetin. Při zdravotních problémech, jako je fantomová bolest končetin, mrtvice nebo komplexní regionální bolestivý syndrom typu 1 (CRPS1), kde neuropatické procesy způsobují problémy s bolestí, související nebo nesouvisející s pohybem, se tento přístup považuje za potenciálního pomocníka.

Zrcadlové neurony tvoří asi 20% všech neuronů přítomných v lidském mozku. Tyto zrcadlové neurony jsou zodpovědné za rekonstrukci laterality, tj. schopnost rozlišovat mezi levou a pravou stranou. Při použití zrcadlového boxu se tyto zrcadlové neurony aktivují a pomáhají při regeneraci postižených částí.

Sponzorováno

Předpokládá se, že přirozený sklon mozku upřednostňovat vizuální zpětnou vazbu před všemi ostatními by ze zrcadlové terapie učinil silnější nástroj, nicméně výzkumné důkazy na podporu této hypotézy v současné době chybí.

Zrcadlová terapie po mrtvici

Zrcadlová terapie může být jedním ze způsobů, jak pomoci pacientům po mrtvici – pomůže obnovit pohyb v jejich pažích a nohou. Během zrcadlové terapie se zrcadlo používá k vytvoření odrazu zdravé paže nebo nohy namísto postižené končetiny. Když se pohybuje neovlivněná končetina, zrcadlový obraz „oblbne“ mozek, aby si myslel, že postižená končetina se pohybuje. Ačkoli není jasné, jak přesně tento proces funguje, bylo navrženo, že tato iluze způsobuje změny v mozku, které pomáhají člověku obnovit mobilitu postižených končetin. Ještě lepší je, že zrcadlová terapie je relativně snadná a může být prováděna v pohodě i doma samotným pacientem.

Pacientka při zrcadlové terapii

Pacientka při zrcadlové terapii

Zrcadlový box lze zakoupit v obchodě, nebo se dá vyrobit i doma.

Co říká výzkum o zrcadlové terapii

Nedávný výzkum ukázal, že zrcadlová terapie je slibná při rehabilitaci v případě mrtvice. Zrcadlová terapie byla studována u pacientů v době krátce po mrtvici, až po dobu 6 měsíců po mrtvici, a to pro rehabilitaci paží i nohou. Zrcadlová terapie byla používána v nemocnicích jako součást lůžkové a ambulantní rehabilitace, a pak také u pacientů doma. Většina studií zahrnutých v přehledu použila k dodání terapie zrcadlový box, ačkoli dvě studie použily virtuální odraz na obrazovce. V některých případech byla zrcadlová terapie kombinována s jinými metodami rehabilitace, jako je elektrická stimulace. Zrcadlová terapie byla prováděna 3 až 7krát týdně po dobu 2 až 8 týdnů a po dobu 15 až 60 minut.

Tento přehled zjistil, že zrcadlová terapie může být bezpečná a účinná. Ve skutečnosti zlepšila pohyb horní a dolní končetiny u postižených pacientů a schopnost provádět denní aktivity už v době 6 měsíců po mozkové příhodě, aniž by byly hlášeny žádné vedlejší účinky. I když existovaly určité důkazy o tom, že zrcadlová terapie může bolest zmírnit, nelze na základě studií zahrnutých do přezkumu učinit 100% konečné závěry. Je také důležité mít na paměti, že zatím není jasné, zda zrcadlová terapie může nahradit jiné typy léčby mozkové příhody – protože je zapotřebí více výzkumu při porovnávání samotné zrcadlové terapie s jinými strategiemi.

Sponzorováno

Celkově existuje důvod k optimismu, protože zrcadlová terapie se jeví jako dobrá metoda, kterou lze přidat k dalším přístupům rehabilitace mozkové mrtvice.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva