Sponzorováno

Způsobuje kreatin vypadávání vlasů? Prověřme důkazy 4.83/5 (18)

Může mít kreatin vliv na vypadávání vlasů?

Může mít kreatin vliv na vypadávání vlasů?

Kreatin je relativně hodně oblíbeným doplňkem stravy – zejména pro sportovce. Možná jste si někde přečetli, že používání kreatinu může vést k vypadávání vlasů. Ale je to pravda?

I když kreatin sám o sobě nemusí přímo vést k vypadávání vlasů, může ovlivnit hladiny hormonu, který padání vlasů může způsobovat.

Pokračujte ve čtení tohoto článku, abyste se dozvěděli více o kreatinu, jeho výhodách a vedlejších účincích a o tom, co výzkum říká o jeho spojení s vypadáváním vlasů.

Co je to vlatně kreatin a jak funguje?

Kreatin je zdrojem energie pro vaše svaly. Je přirozeně produkován v játrech, slinivce a ledvinách. Kreatin můžete také získat potravou konzumací červeného masa a ryb.

Kreatin je uložen ve vašich kosterních svalech jako fosfokreatin. Ten může být rozložen později během fyzické aktivity, aby byl použito jako energie pro svalové kontrakce.

Když užijete doplňky kreatinu, bude ve vašich svalech k dispozici více kreatinu. Díky tomuto zvýšení hladiny kreatinu mohou vaše svaly vytvářet více energie. Z tohoto důvodu někteří lidé berou kreatin, aby zvýšili svou svalovou hmotu a zlepšili sportovní výkon. Kreatinové doplňky lze nalézt v různých formách, včetně prášků, tekutin a tablet.

Co výzkum říká o kreatinu a vypadávání vlasů

Není žádný oficiální výzkum o tom, že suplementace kreatinu způsobuje vypadávání vlasů. Ve skutečnosti je většina důkazů o tomto problému neoficiálních. To znamená, že to vychází z osobních svědectví nebo zkušeností lidí.

Malá studie z roku 2009 u ragbyových hráčů ve vysokém věku však po třech týdnech režimu suplementace kreatinem zjistila zvýšenou hladinu hormonu spojeného s padáním vlasů. Tento hormon se nazývá dihydrotestosteron (DHT).

Hladiny kreatinu a dihydrotestosteronu (DHT)

DHT je hormon, který je odvozen od jiného hormonu, který znáte – testosteronu. DHT je také silnější než testosteron.

Jak hormon DHT souvisí s vypadáváním vlasů?

Vlasové folikuly mají svůj vlastní životní cyklus. Po fázi růstu vlasů následuje klidová fáze, po které vypadávají vlasy.

DHT se může vázat na specifické receptory hormonů ve vlasových folikulech. To může vést k rychlejším růstovým cyklům vlasů (také k rychlejším růstovým cyklům u chlupů), které jsou tenčí a kratší. Protože dochází k menšímu růstu vlasů, vypadává jich více, než je reálně nahrazováno.

Sponzorováno

Kromě toho mají někteří lidé genetickou predispozici k vypadávání vlasů. Variace v genu zvaném AR mohou vést ke zvýšené aktivitě hormonálních receptorů nalezených ve vlasových folikulech. Enzym, který přeměňuje testosteron na DHT, může být u lidí se ztrátou vlasů aktivnější.

Jak tedy souvisí kreatin s vypadáváním vlasů?

Zmíněná studie z roku 2009 u ragbyových hráčů dávkovala kreatin po 7 dní v maximálních dávkách. Poté následovalo jakési udržovací období s nižšími dávkami kreatinu.

Vědci zjistili, že hladiny DHT se během prvního zaváděcího období zvýšily o více než 50 procent a během udržovacího období zůstaly na 40 procentech nad svoji základní hodnotou. Hladiny testosteronu se nezměnily.

Zde je důležité poznamenat, že vědci nesledovali vypadávání vlasů u účastníků studie. Proto je nepravděpodobné, že suplementace kreatinem sama o sobě způsobuje vypadávání vlasů. Bylo však pozorováno zvýšení hladin DHT. Protože úrovně DHT hrají roli při vypadávání vlasů, mohlo by toto zvýšení znamenat riziko, zejména pokud jste geneticky náchylní k vypadávání vlasů. Studie nijak neprokázala, že kreatin může způsobit vypadávání vlasů. Výzkum nejen že nezmínil vypadávání vlasů, ale byl i velmi malý a omezený na velmi úzký časový rámec.

Celkově je třeba více zkoumat účinek kreatinu na hladiny DHT. Měl by být v tomto směru proveden další výzkum, aby bylo možné posoudit, zda zvýšení DHT v důsledku suplementace kreatinem postačuje k podpoře vypadávání vlasů.

Existují jen neoficiální důkazy spojující kreatin s plešatěním

Jak již bylo řečeno – je možné, že kreatin může narušovat růst vlasů, ale prostě neexistuje žádný důkaz. Protože ani nikdo neprokázal, že nezpůsobuje vypadávání vlasů, nelze jej úplně vyloučit. Existuje několik lidí, kteří ale přísahají. Jsou to ale jen jejich zkušenosti.

„Viděl jsem, že tenhle člověk, který bral kreatin, byl plešatý po dvou letech,“ nebo „Kdysi jsem bral kreatin, ale zastavil jsem jeho užívání, když jsem si uvědomil, že mi vlasy padají.“ Jsou to neoficiální, na příbězích založené povídačky. Něčí osobní zkušenost. Ale možná tito muži mohli být náchylní k vypadávání vlasů před zahájením užívání kreatinu.

Sečteno a podtrženo

Kreatin může ovlivnit hladiny DHT, o kterém je známo, že hraje roli při vypadávání vlasů u mužů, kteří jsou náchylní k tomuto stavu. Jediná studie spojující kreatin a DHT však nebyla bez nedostatků, konkrétně její velikost a až obscénní množství kreatinu, které účastníci užívali. Dále, nikde ve studii se nezmiňuje ztráta vlasů.

Existuje mnoho anekdotických příběhů, kde muži tvrdí, že zažili řídnutí vlasů při užívání kreatinu. Problém s těmito příběhy je jasný – existuje stejně tolik lidí, kteří tvrdí, že žádné takové problémy nezažili.

Sponzorováno

A finální slova. Kreatin je znám jako bezpečný doplněk, který může napomáhat růstu a síle svalů. Důkazy, které ho potenciálně spojují s vypadáváním vlasů, jsou v nejlepším případě nejasné. Aby vám padaly s kreatinem vlasy, musíte mít nejspíše i genetickou predispozici pro tento problém.

A co si dále o vlasech přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva