Obsah článku
Zorbing do současné doby zapadne velmi dobře, neboť lidé si stále více oblíbili extrémní adrenalinové sporty. Někteří z nás by se bez adrenalinové zábavy zkrátka neobešli. Zorbing přináší zábavu a také překonání sebe samu. Zorbování se často účastní i lidé, kteří by nikdy do ničeho podobného nešli. Nechybí totiž v nabídce zážitkových agentur. Pojďme si tedy přiblížit, co to Zorbing vlastně je, jeho historii a jak to celé probíhá.
Jak vznikl Zorbing
Tento lehce extrémní sport ve své současné podobě vznikl v roce 2000. Je to tedy poměrně mladý sport. Zorbing vznikl na Novém Zélandu a jeho tvůrce Andrew Akers našel inspiraci ve slavné skice muže s rozpaženýma rukama, která pochází z dílny slavného malíře Leonarda da Vinciho.
Vycházel z toho, že slavný umělec vlastně předčil svou dobu. Akers tedy společně s přítelem Dwanem van de Sluisem rozhodl vycházet z malířovy myšlenky a vyrobit tedy první zorb. Netrvalo dlouho a Zorbing spatřil světlo světa. Tento sport se velice rychle rozšířil do celého světa a dostal se také do České republiky.
Co je to zorb?
Jednoduše řečeno jde o obrovskou nafukovací kouli, která je vyrobena ze speciálního průhledného PVC. Uvnitř této koule je uložena ještě jedna menší koule, obě jsou mezi sebou propojeny důmyslnou konstrukcí. Celé to funguje tak, že si do této koule vleze člověk. Koule se uzavře a kutálí se z kopce. Koule se kutálí až padesáti kilometrovou rychlostí, člověk uvnitř má možnost pozorovat rotující okolí. Ačkoliv to zní trochu děsivě, není třeba se obávat, zorbování je naprosto bezpečné.
Sponzorováno
Zorbing je určen lidem ve věku 14 až 100 let. Pro děti to není vhodné. Koule je velká 3,5 metru, vchody do zorbu jsou dva, z každé strany jeden. Pro maximální bezpečnost jsou lidé uvnitř koule (maximálně dva) připoutáni do speciálních přístrojů s vícebodovým systémem. Pokud jsou lidé v kouli dva, jsou upoutáni proti sobě, což je ještě lepší zážitek, než v jednom člověku. Nejprve vás čeká pořádná „jízda“, poté se koule bezpečně zastaví na rovině. Na uměle vytvořené dráze nejsou žádné překážky, celá akce je naprosto bezpečná.
Co je potřeba vědět
Pokud se chystáte Zorbing věnovat svým blízkým jako dárek, pak nezapomeňte na tyto informace. Kromě věku musí účastníci dosahovat také určité výšky, jejíž hranice činí 150 cm. Do Zorbu nemohou lidé, kteří jsou těžší než 95 kilogramů a osoby mladší 18 let musí mít souhlas zákonného zástupce (zorbování je povoleno od 14 let). Pře samotnou jízdou je také důležité podepsat prohlášení o vašem zdravotním stavu.
Zorbování je také hodně ovlivněné počasím, které zrovna panuje. Provozovatelé Zorbingu se orientují podle aktuálních předpovědí. Zorbovat nejde při velkém větru a dešti. Maximální počet účastníků v zorbu jsou dva lidé. Doporučujeme zvolit si vhodné oblečení, nejlépe sportovní oděv. Brýle ani kontaktní čočky nevadí, raději však odložte větší šperky, zejména pak náušnice.
Máte obavy?
Lidé mají největší strach z toho, že jim bude v kutálející se kouli špatně. Každého hned napadne, že se mu bude motat hlava a zda se může najíst. Samozřejmě hodně záleží na tom, jaký máte žaludek. Někomu se udělá špatně i na řetízkovém kolotoči a jiném nevadí ani horská dráze. Je však třeba připomenout, že dokonale vypracovaný povrch koule tlumí nárazy. Samozřejmě se vám může trochu točit hlava.
Zorbing se nabízí jako dokonalý dárek, většina firem na zážitky tento adrenalinový sport nabízí. Berte prosím v úvahu povahu dotyčného člověka. Ne každému vyhovují extrémní sporty. Nicméně jde o jedinečný zážitek. Určitě na něj jen tak nezapomenete.
Co si dále o zorbingu přečíst?
VIDEO: Jak může vypadat zorbování?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pohyb a zdraví, Relaxace a zdraví
Přečtěte si také naše další články