Obsah článku
- Žlutá zimnice je závažné virové onemocnění způsobené flavivirem známým jako virus žluté zimnice. Tento virus je přenášen zejména komáry rodu Aedes a Haemagogus.
- Onemocnění je endemické v tropických oblastech Afriky a Jižní Ameriky, kde může způsobovat epidemie.
- Žlutá zimnice se přenáší kousnutím infikovaného komára. Lidé se mohou nakazit jak v městských oblastech, tak i v džunglích a na venkově. Komáři se infikují, když sají krev nakažených lidí nebo zvířat, a virus se pak přenáší na další hostitele při dalším sání krve.
- Nejúčinnější prevence proti žluté zimnici je očkování. Vakcína proti žluté zimnici je velmi účinná a obvykle poskytuje doživotní imunitu.
- Neexistuje specifická antivirová léčba pro žlutou zimnici. Léčba je podpůrná a zaměřuje se na zmírnění příznaků a podpůrnou péči (hydratace pacienta, podávání léků na horečku, monitorování a podpory funkcí orgánů).
Žlutá horečka (či žlutá zimnice) je vážné, potenciálně smrtící chřipkové onemocnění, které šíří komáři. Tato nemoc je charakterizována vysokou horečkou a žloutenkou. Žloutenka v tomto případě znamená zežloutnutí kůže a očí, což je také důvod, proč se tato nemoc nazývá žlutá horečka. Tato nemoc je nejčastější v některých částech Afriky a Jižní Ameriky. Není léčitelná, ale můžete ji zabránit vakcínou proti žluté zimnici.
Příznaky žluté horečky
Žlutá horečka se vyvíjí rychle, symptomy se vyskytují tři až šest dní po expozici. Počáteční symptomy infekce jsou podobné klasický příznakům viru chřipky. Jsou to tyto příznaky:
- bolesti hlavy
- bolest svalů
- bolesti kloubů
- zimnice
- horečka
Můžeme rozdělit dvě základní fáze žluté horečky:
Akutní fáze
Tato fáze obvykle trvá tři až čtyři dny. Mezi běžné příznaky patří:
- bolesti hlavy
- bolest svalů
- bolesti kloubů
- horečka
- zčervenání pokožky
- ztráta chuti k jídlu
- chvění
- bolesti zad
Po ukončení akutní fáze příznaky začnou ustupovat. Mnoho lidí se v této fázi zotaví z žluté horečky, ale u některých lidí se začnou vyvíjet závažnější příznaky tohoto stavu.
Toxická fáze
Příznaky, které jste zaznamenali v akutní fázi, mohou zmizet na dobu až 24 hodin. Pak se tyto příznaky vrátí společně s novými a vážnějšími příznaky. Například:
- snížené množství moči
- bolest břicha
- zvracení (někdy s krví)
- problémy se srdečním rytmem
- záchvaty
- delirium
- krvácení z nosu, úst a očí
Tato fáze onemocnění bývá často fatální, ale do této fáze vstupuje cca pouze 15% lidí se žlutou zimnicí.
Co způsobuje žlutou zimnici?
Žlutou zimnici způsobuje flavivirus a je přenášen, když vás nakažený komár kousne. Komáří se nakazí virem, když kousnou infikovaného člověka nebo opici. Nemoc se nemůže šířit z jedné osoby na druhou.
Komáři se nejčastěji pohybují v tropických deštných pralesích, ve vlhkém a polo vlhkém prostředí, stejně jako v místech se stojatou vodou. Kombinace zvýšeného kontaktu mezi lidmi a do toho infikovaní komáři, zejména v oblastech, kde lidé nebyli očkováni kvůli žluté zimnici, může snadno vytvářet malé epidemie.
Kdo je nejvíce ohrožen žlutou horečkou?
Nejvíce ohroženi jsou ti lidé, kteří nebyli očkováni proti žluté zimnici a žijí v oblastech osídlených infikovanými komáry. Podle Světové zdravotnické organizace se každoročně infikuje asi 200 000 lidí. Většina případů se vyskytuje ve 32 zemích Afriky, včetně Rwandy a Sierry Leone, a v 13 zemích Latinské Ameriky, včetně:
- Bolívie
- Brazílie
- Kolumbie
- Ekvádor
- Peru
Jak se diagnostikuje žlutá horečka?
Okamžitě navštivte svého lékaře, pokud jste cestovali nedávno do rizikových zemí a máte příznaky podobné chřipce. Váš lékař se vás zeptá, jaké symptomy jste zaznamenali a kde všude jste nedávno cestovali. Pokud má váš lékař podezření, že máte žlutou horečku, objedná si krevní test.
Váš vzorek krve bude analyzován na přítomnost viru nebo na protilátky určené k boji proti viru.
Jak se léčí žlutá zimnice?
Neexistuje žádný lék na žlutou zimnici. Léčba zahrnuje léčbu symptomů a pomoc imunitním systému v boji proti infekci:
Sponzorováno
- pacient dostane dostatek tekutin, možná i do žíly
- přidání přísunu kyslíku
- udržování zdravého krevního tlaku
- krevní transfuze
- dialýza, pokud u vás dojde k selhání ledvin
- léčba dalších infekcí, které se mohou vyvinout
Jaký je výhled pro lidi s žlutou zimnicí?
WHO odhaduje, že cca 50 procent lidí, u kterých se vyvinou závažné příznaky této choroby, zemře. Starší dospělí a lidé s narušeným imunitním systémem jsou nejvíce ohroženi vážnými komplikacemi.
Jaké jsou možnosti prevence žluté zimnice?
Očkování je jediným způsobem, jak zabránit žluté zimnici. Očkovací látka proti žluté zimnici se podává jako jediná dávka. Obsahuje živou, oslabenou verzi viru, která pomáhá vašemu tělu vytvořit si na něj imunitu. Obecně se doporučuje a traduje, že by měl být očkován každý, kdo je ve věku 9 měsíců až 59 let a cestuje nebo žije v oblasti, kde je přítomné nebezpečí žluté zimnice.
Pokud plánujete cestovat po celém světě, informujte se, zda potřebujete nějaké nové očkování.
Skupiny lidí, kteří by neměli očkování dostat, zahrnují:
- lidé, kteří mají závažné alergie na vejce, kuřecí bílkoviny nebo želatinu
- kojenci mladší než 6 měsíců
- lidé s HIV, AIDS nebo jinými stavy, které ohrožují imunitní systém
Pokud jste starší než 60 let a uvažujete o cestě do oblasti, která může mít tento virus, měli byste si o svém očkování s lékařem promluvit.
Pokud cestujete s dítětem ve věku od 6 do 8 měsíců nebo jste kojící matkou, měli byste ideálně odložit cestu do těchto oblastí, pokud je to možné, nebo si poraďte se svým lékařem o očkování.
Vakcína je považována za velmi bezpečnou. Jediná dávka poskytuje ochranu po dobu nejméně 10 let. Nežádoucí účinky mohou být:
- mírná bolest hlavy
- bolest svalů
- únava
- nízká horečka
Mezi další metody prevence patří používání repelenty odpuzující hmyz, vhodné oblečení ke snížení množství kousnutí komáry a omezení pobytu ve místech, kde se komáři hodně aktivně pohybují. Na noc si také pořiďte moskytiéru.
Ve kterých místech je největší riziko žluté zimnice?
Pamatujte, že žlutá horečka se nešíří z člověka na člověka, například dotykem nebo líbáním. Virus, který způsobuje žlutou zimnici, se šíří kousnutím od infikovaného komára.
Fakta o žluté zimnici
- Žlutá zimnice je infekční onemocnění způsobené virem žluté zimnice.
- Žlutá zimnice je onemocnění přenášená na člověka, které se přenáší na člověka skusem infikovaných komárů.
- Žlutá zimnice je endemická v oblastech Afriky a Jižní Ameriky.
- Příznaky žluté zimnice zahrnují horečku, bolesti hlavy a svalové bolesti, u některých pacientů dochází k rozvoji život ohrožujících komplikací.
- Léčba žluté zimnice je podpůrná.
- Je možné zabránit žluté zimnici očkováním a opatřeními proti komárům.
- Toto virové onemocnění se vyskytuje v tropických oblastech Afriky a Jižní Ameriky a každý rok se odhaduje na 200 000 případů žluté zimnice na celém světě, což vede k přibližně 30 000 úmrtím. Zvýšení počtu případů žluté zimnice v posledních několika desetiletích vedlo k kampaním zaměřeným na zlepšení povědomí veřejnosti a prevenci nemocí v souvislosti s nově se objevující infekční chorobou.
Žlutá horečka a historie
V průběhu historie se objevilo několik významných výskytů žluté horečky, přičemž první dokázané vypuknutí se vyskytlo na poloostrově Yucatán během 17. století. Během pozdního 18. století proběhlo závažné vypuknutí žluté zimnice v Nové Anglii a několika severoamerických přístavech. Město Philadelphia ztratilo asi jednu desetinu své populace během epidemie žluté zimnice v roce 1793, což způsobilo, že mnoho amerických politiků uniklo z města. K poslednímu velkému vypuknutí žluté zimnice v Severní Americe došlo v roce 1905 v New Orleans.
Žlutá zimnice je významným zdravotním problémem v endemických oblastech a může způsobovat rozsáhlé epidemie s vysokou úmrtností. Cestovatelé do postižených oblastí by měli být očkováni a dodržovat preventivní opatření proti kousnutí komárů.
Sponzorováno
Pro více informací o žluté zimnici a aktuálních doporučeních ohledně očkování a cestování je vhodné konzultovat zdravotnické úřady nebo specializované lékařské poradny pro cestovatele.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: wikipedia.com
- Yellow Fever: Origin, Epidemiology, Preventive Strategies and Future Prospects Autor: Elena Gianchecchi
- Zdroj obrázku ve článku: By Muhammad Mahdi Karim - Own work, GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11185617
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Exotické a tropické nemoci
Přečtěte si také naše další články