Sponzorováno

Žloutenka typu A neboli nemoc špinavých rukou: Příznaky, příčiny a léčba 4.64/5 (11)

  • Žloutenka typu A (hepatitida A) je virové onemocnění jater, které se lidově nazývá nemoc špinavých rukou, protože se nejčastěji šíří fekálně-orální cestou – tedy z nedostatečně umytých rukou, kontaminovanou vodou nebo potravinami.
  • Příznaky se mohou objevit 2–6 týdnů po nakažení a trvají většinou několik týdnů až měsíc. U dětí bývá průběh mírnější nebo bez příznaků, u dospělých může být těžší.
  • Očkování je velmi účinná prevence – většinou se doporučuje lidem, kteří cestují do rizikových zemí, pracují s dětmi, potravinami nebo v kanalizaci či mají sníženou imunitu.
  • Také je velmi důležitá osobní hygiena – hlavně mytí rukou mýdlem a teplou vodou.

Žloutenka typu A, odborně známá jako virová hepatitida A, je onemocnění, které už dávno není jen problémem rozvojových zemí. Aktuálně se toto nepříjemné onemocnění šíří napříč celou naší republikou. Je to virové onemocnění jater, které se přenáší především fekálně-orální cestou. Jinými slovy, člověk se nakazí požitím potravy nebo vody kontaminované výkaly infikované osoby. Důvodem může být nedostatečně umytá zelenina, led v nápoji z nečisté vody, ale především špatná hygiena rukou. Proto onemocnění známe také pod názvem nemoc špinavých rukou.

Nejlepší způsob, jak zabránit infekci hepatitidou A, je očkování.

Nejlepší způsob, jak zabránit infekci hepatitidou A, je očkování.

 

Co možná nevíte

Virus hepatitidy A (HAV) je odolný a v prostředí dokáže přežívat neuvěřitelně dlouho – v suchém prostředí i několik týdnů, ve vlhkém ještě déle – dokonce i několik let. Zahubit ho dokáže jen pětiminutový var, deset hodin při teplotě 60 °C nebo působení dezinfekčních prostředků s protivirovým účinkem. Může se tak snadno šířit například v dětských kolektivech, kde si děti hračky vyměňují z ruky do ruky nebo ve stísněných ubytovacích podmínkách, jako jsou ubytovny. Problémové jsou také prostředky městské hromadné dopravy – právě v nich se totiž často zdržují lidé bez domova, zvlášť při nepřízni počasí.

Jak žloutenku poznat aneb typické příznaky

První příznaky se obvykle objeví 2 až 6 týdnů po nákaze. Začíná to nenápadně – člověk se cítí unavený, má zvýšenou teplotu, ztrácí chuť k jídlu, někdy se přidají bolesti kloubů nebo svalů. První podezření tak snadno padne na chřipku nebo jinou běžnou virózu. Později se mohou připojit trávicí obtíže jako nevolnost, nechutenství, zvracení nebo světlá stolice, tmavá moč. Pro hlavní fázi onemocnění je pak už často typické hlavně žluté zabarvení kůže a bělma očí, tedy tzv. ikterus. V tuto chvíli už bývá jasné, že nejde o běžné nachlazení.

Až 70 % dětí a 10 % dospělých však žloutenku nemá (jde o tzv. anikterickou formu), což ztěžuje diagnózu. Děti tedy často infekci prodělají velmi lehce nebo téměř bez příznaků, což ale neznamená, že nejsou infekční. U dospělých bývá průběh znatelnější, někdy poměrně únavný – člověk se cítí slabý a onemocnění jej dokáže vyřadit až na několik týdnů. Komplikace jsou vzácné, ale mohou se vyskytnout zejména u starších osob nebo lidí s jiným onemocněním jater. Inkubační doba se pohybuje od 15–50 dní (průměrně 30), během níž je člověk infekční a může tak nakazit své okolí.

Sponzorováno

Léčba? Klid, čas a játra v hlavní roli

Na hepatitidu A neexistuje specifická léčba – virus nelze cíleně „zabít“ lékem jako například antibiotiky. Tělo se s infekcí většinou vypořádá samo. Základem je klid na lůžku, šetřící dieta (žádný alkohol, tučná nebo kořeněná jídla), dostatek tekutin a čas. Játra mají schopnost regenerace, ale potřebují k tomu ideální podmínky a trpělivost. Většina lidí se zcela uzdraví během několika týdnů až měsíců. Samozřejmostí je dodržování přísné hygieny, aby se zabránilo dalšímu šíření nemoci. Vhodné je také vyhýbat se lékům, které nadměrně zatěžují játra (např. paracetamol, který je obsažen v paralenu). “Odměnou” za únavné a zdlouhavé zotavování je pak doživotní imunita. Je to sice „jednorázová“ nemoc, ale rozhodně se nejedná o žádný příjemný zážitek.

Koho si virus vybírá nejčastěji?

Ačkoliv se může nakazit kdokoliv, některé skupiny jsou výrazně více ohrožené. Mezi nejrizikovější patří:

  • Cestovatelé do exotických nebo rozvojových oblastí, kde je kvalita vody a hygieny pochybná (například Indie, Egypt, Thajsko).
  • Děti ve školkách a školách, kde si nákaza může rychle předávat mezi vrstevníky.
  • Zdravotníci, pracovníci v gastronomii a lidé pracující s odpady, kteří přicházejí do styku s větším množstvím lidí nebo potenciálně kontaminovaným materiálem.
  • Lidé bez domova a obyvatelé přeplněných ubytoven, kde bývají špatné hygienické podmínky.
  • Muži, kteří mají sex s muži – v některých evropských zemích se v posledních letech objevila právě v této komunitě ohniska nákazy.

Prevence: očkování a mýdlo jako nejlepší obrana

Asi nejúčinnější ochranou je očkování. Vakcína proti hepatitidě A je dostupná, bezpečná a velmi účinná. Skládá se ze dvou dávek – první poskytuje ochranu už po dvou týdnech, druhá dávka zajišťuje dlouhodobou, často celoživotní imunitu. Očkování je vhodné zejména pro cestovatele, ale i pro děti, osoby s chronickým onemocněním jater nebo kohokoliv, kdo se chce vyhnout několikatýdennímu výpadku z běžného života.

Dalším klíčovým prvkem prevence je pak samozřejmě hygiena. Zní to banálně, ale pravidelné a důkladné mytí rukou po toaletě a před jídlem je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zabránit šíření viru. Při cestách do rizikových oblastí se doporučuje vyhýbat se syrovým potravinám a pít pouze balenou nebo převařenou vodu. Nezapomeňte na led v nápojích – i ten může být rizikový.

Neexistuje tedy konkrétní lék – léčba je podpůrná:

  • Klidový režim a dostatek tekutin
  • Lehká jaterní dieta
  • Tělo si většinou poradí samo

Sečteno a podtrženo

Přestože žloutenka typu A není nemocí, která by zabíjela, dokáže narušit běžný rytmus života na dlouhé týdny. Může postihnout kohokoliv, a to často v momentě, kdy to nejméně čeká – na dovolené, v práci nebo ve školce. Dobrou zprávou je, že se jí dá velmi dobře předcházet. Stačí řádné dodržování hygienických návyků a preventivního očkování. Protože zdravá játra – to je základ pro zdravý život.

VIDEO: Žloutenka typu A

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva