Sponzorováno

Život s diabetem je běh na dlouhou trať s proaktivním přístupem 4.75/5 (8)

Život s diabetem je běh na dlouhou trať s proaktivním přístupemCukrovka, odborně diabetes mellitus, je chronické onemocnění, kterým dle posledních statistik trpí cca 300 milionů lidí na celém světě. To není zrovna malé číslo. Přesto mohou diabetici vést takřka normální život díky pravidelným preventivním prohlídkám, jejichž součástí je kontrola hladiny cukru v krvi, tzv. glykemie.

Hlavním příznakem cukrovky je hyperglykemie, tedy zvýšená hladina cukru v krvi. Je zde také spousta dalších, mnohdy ovlivnitelných faktorů. Diabetes má 2 formy a častěji se zejména u nás vyskytuje diabetes 2. typu a populace celkově přibývá na váze.

Diabetes 1. typu se vyskytuje u mladších lidí a není tak rozšířen. U tohoto typu tělo neprodukuje inzulin, což je hormon, který převádí cukry, škroby a další látky na potřebnou energii. Diabetes 2. typu je podobný, tělo neprodukuje dostatek inzulinu (ale produkuje nějaký na rozdíl od 1. typu) nebo buňky jej ignorují a tím se tvoří základní princip cukrovky a hladina cukru v krvi se zvyšuje. Je daleko více rozšířený typ cukrovky.

S trochou nadsázky můžeme říct, že cukrovka je rehabilitace na celý život. Jak jsme řekli na začátku, hyperglykemie je hlavním příznakem cukrovky. Lékaři během klinických studií a poznatků stanovili, že překročí-li glykemie 7 mmol/l v krvi (pozn. fyzikálně se jedná o veličinu látkového množství, zákl. jednotkou je mol), pacient je diagnostikován na diabetes. Mimochodem, pokud se lékaře zeptáte na toto číslo, uvidí, že máte o proaktivní přístup zájem a „zazáříte“. Zde je právě důležitá věc – tento stav na sobě nikdo subjektivně nepozná. Zde právě přichází význam proaktivního přístupu a včasného rozpoznání vyšší glykemie na preventivní prohlídce. A může se tedy počáteční stav cukrovky zachytit včas a díky moderní diabetologické léčbě pacient může vést takřka normální život.

S přibývajícím věkem také pomalu, ale jistě stoupá, až právě může dojít k překročení hranice 10 mmol/l a zde se již se objevují symptomy diabetu. Mezi ně patří celková nevůle, chátrání, velká žízeň a nadprůměrný objem moči. Dalšími podstatnými faktory jsou obezita a hypertenze, tedy vysoký krevní tlak. V článku o hypertenzi jsme zmínili propojení s hyperglykemií. Zkrátka, vše co je „hyper“ je prostě v drtivé většině v medicíně špatné. S cukrovkou souvisí také hyperlipidemie, což je zvýšený objem tuků v krvi.

Sponzorováno

Význam preventivních prohlídek je tedy jasný, umožní zachytit vývoj diabetu v raném stadiu či ještě před dosažení uvedené hranice látkového množství cukru a pacientovi poradit, jak diabetu předejít vhodnou úpravou jídelníčku, více pohybu, atd. Bohužel často se stává, že pacient na sobě nic nepozná, což jsme zmínili, a na preventivní prohlídku prostě nejde. A hladina se zvyšuje, až atakuje uvedenou hranici a pak…již bývá pozdě a diabetes je v rozvinutém stadiu. Následuje jasná léčba, pravidelné užívání inzulinu. Komplikace diabetu dělíme na akutní a chronické. V souladu s moderní diabetologií se daří stále lépe léčit hyperglykemii, avšak tím více přistupují chronické faktory léčby. Mezi ně patří především poškození cév. Tyto vaskulární komplikace jsou hlavní příčinou špatně léčeného diabetu či právě diagnostikou až v rozvinutém stadiu. Určitou pomocí je užití tzv. statinů, což jsou látky, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu, přesněji řečeno škodlivého LDL-cholesterolu. Shrňme si tedy ještě jednou, v čem spočívá proaktivní přístup:

• pravidelné preventivní prohlídky, od 40 let věku každé 2 roky
• ovlivnitelné faktory hypertenze – více pohybu, méně sladkostí, omezení kouření
• pacient sám musí k léčbě přistupovat zodpovědně – léčba inzulinem, prohlídky
• snaha předejít hypertenzi a hyperlipidemii pohybem a vyváženou stravou

Sami můžeme vznik cukrovky ovlivnit poměrně hodně. Samozřejmě, jistá část je prostě dána pozvolným nárustem hladiny cukru v krvi, ale nedovolme překročení 7 mmol/l hranice, která je považována za počáteční limit pro hyperglykemii.
Nechceme nikoho strašit, ale jen proaktivní přístup a pravidelné prohlídky umožní rozpoznat hyperglykemii od normoglykemie (normální stav) a předejít tak již rozvinuté formě cukrovky, která dále přináší mnoho dalších problémů, včetně zmíněných vaskulárních problémů s cévami, kornatění cév (ateroskleróza) a mnohé další.

To může bohužel končit až tak fatálními následky jako amputace dolních končetin, slepota (protože cukrovka má také vliv na problémy s oční sítnicí, tzv. diabetická retinopatie; retina = sítnice) či selhání ledvin. Cukrovka je zkrátka běh na dlouhou trať. Pokud pacient nedodržuje přístup k léčbě, pravidelně si neaplikuje inzulin a porušuje zásady stravování, sám sobě škodí a ani ta nejmodernější léčba je k ničemu. Bohužel, léčba cukrovky také něco stojí, jen aplikace inzulinu jsou v řádech tisíců korun ročně a inzulinová pumpa několik desítek tisíc korun.

Cukrovka nemusí dojít až k aplikaci inzulinu, pokud se rozpozná právě v počáteční formě, stačí jen přizpůsobit, ale striktně dodržovat lékařem stanovenou životosprávu, tedy zhubnout, omezit cukry, více pohybu, atd. Tím také pomůže ke snížení krevního tlaku a předejde dalším komplikacím. To si musí člověk uvědomovat a neodolat krátkodobému pocitu zlepšení, ale vidět léčbu dlouhodobě, ale o to s lepšími vyhlídkami.

TIP: Jaká jsou nejlepší sladidla pro diabetiky?

VIDEO: Diabetes a půst

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva