Obsah článku
Zimolez se používá pro zažívací potíže včetně bolesti a otoku (zánětu) tenkého střeva (enteritida) a úplavice; infekce horních cest dýchacích, včetně nachlazení, chřipky, prasečí chřipky a pneumonie; na virové a bakteriální infekce; optok mozku (encefalitida); horečka; vředy. Zimolez se používá také pro močové poruchy, bolesti hlavy, diabetes, revmatoidní artritidu a rakovinu. Někteří lidé ho používají k tomu, aby podporovali pocení jako laxativum, aby potlačili otravu a pro kontrolu porodnosti.
Zimolez se někdy aplikuje na kůži pro léčbu zánětu a svědění – zabíjí ůzné zárodky.
Pro léčebné účely se běžně používají dva typy zimolezů: Zimolez ovíjivý (Lonicera pericylmenum) a Zimolez japonský (Lonicera japonica). Bylinkáři používají zimolez především pro jeho protizánětlivé, antibakteriální a uklidňující vlastnosti.
Zimolez japonský je tradičně používán v čínské medicíně k léčbě řady zdravotních stavů (různé části zimolezu se používají k léčbě různých zdravotních stavů). Květy zimolezu byly tradičně používány v čínské medicíně k léčbě horečky, zánětů, průjmu a kožní infekce.
1. Pro péči o pleť
Zimolez může být použit pro léčbu kožních vyrážek, jako jsou různé řezy a oděrky na kůži. Stonky zimolezu jsou upřednostňovanou částí rostliny, která se používá při péči o pleť. Uvědomte si, že u některých osob může dojít k podráždění pokožky při aplikaci zimolezu. Takže opatrně.
2. Protizánětlivé přínosy
Zimolez má antibiotické vlastnosti a obecně se doporučuje, aby japonský zimolez byl použita k léčbě infekcí způsobených streptokokovými bakteriemi. Můžete také léčit různé typy zánětů a infekcí.
3. Může pomoci při problémech s dýcháním
Infuze květů zimolezu ovíjivého se může pít jako čaj k léčbě kašle a nachlazení. Zimolez lze také použít k léčbě infekcí horních cest dýchacích a astmatu. Bylinkáři doporučují kombinovat zimolez s květinami chryzantémy pro léčbu nachlazení.
Čaj ze zimolezu
Zimolezový čaj je bylinný čaj vyrobený z květů Zimolezu, který patří do rodiny Caprifoliaceae; jedna z nejběžnějších forem je známá jako Lonicera periclymenum (již zmíněný Zimolez ovíjivý). Existuje téměř 200 různých druhů této květiny, ale mnoho z nich sdílí podobné nutriční profily a aktivní složky. Tato květina se používá už po generace a čaj je velmi jednoduchý. Díky vysoké koncentraci kvercetinu, rutinu, vápníku, draslíku, manganu a dalších antioxidantů může být tento květinový čaj skvělým doplňkem k vašemu zdravotnímu režimu.
Sponzorováno
Jak si vyrobit čaj ze zimolezu?
Pokud chcete vařit svůj domácí čaj doma, už to nemůže být jednodušší. Tento nápoj je obvykle připraven teplý, ale pak se podává studený jako osvěžující nápoj.
- Vezměte květiny zimolezu a sundejte je tak, aby byl na nich zachován nektar.
- Umístěte hrst květin do velké nádoby (hrnku).
- Přiveďte čtyři šálky vody k varu, sundejte z plotny a počkejte 2 minuty.
- Nalijte horkou vodu na květiny v nádobě.
- Nechte tuto směs vychladnout na pokojovou teplotu.
- Přidejte ještě kostky ledu a zbývající čaj uchovávejte v chladničce.
Jak vám čaj ze zimolezu pomůže?
Přínosy tohoto čaje jsou následující:
- Prevence infekcí
- Zlepšení trávení
- Regulace hladiny cukru v krvi
- Snížení zánětu
- Léčba nachlazení a chřipky
Některé z účinných látek v čaji ukázaly pozoruhodnou schopnost bojovat proti bakteriím a virům, které mohou způsobit obyčejnou rýmu a chřipku. Podívejme se na výhody podrobněji:
Pomoc při alergiích
Zlepšením účinnosti imunitního systému může tento květový čaj pomoci zabránit zbytečné imunitní odpovědi těla a snížit závažnost alergických reakcí.
Detoxikuje tělo
Jedním z neobvyklých účinků tohoto čaje je to, že je to výborný způsob, jak z těla rychle eliminovat toxiny, které se v něm ukládají.
Řešení zánětů
Při pravidelné konzumaci tohoto čaje je schopen zmírnit příznaky artritidy a jiných chronických zánětlivých stavů.
Krevní cukr
Některé studie zjistily, že tento čaj může pomoci regulovat hladiny cukru v krvi a inzulínu v těle, což je velmi dobrá zpráva pro diabetiky.
Bolesti hlavy
A konečně popíjení tohoto čaje bylo doporučeno pro léčbu bolesti hlavy – to funguje díky protizánětlivým látkám, které obsahuje.
Zimolez a vedlejší účinky
Kromě mnoha přínosů pro zdraví existují některé nežádoucí účinky, které přicházejí zejména když je bylinka užívána nadměrně – může být nebezpečný pro ženy, které jsou těhotné nebo kojící.
- Obecně řečeno, těhotným ženám se doporučuje vyhnout se tomuto čaji, protože je jen omezené množství výzkumu o jeho účincích.
- Může působit také jako ředidlo krve, takže lidé na krve-ředící léky nebo ti, kteří plánují podstoupit operaci by si měli promluvit se svým lékařem ještě před použitím tohoto čaje.
Sponzorováno
A co vy? Máte se zimolezem nějaké zkušenosti? Jaké? Budeme rádi za komentáře.
Co si dále o této bylince přečíst?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články