Sponzorováno

Zhroucená plíce (pneumotorax, kolaps plic) – příznaky, příčiny, léčba 4.79/5 (19)

Pneumotorax můžeme zjednodušeně definovat jako přítomnost vzduchu v pleurální dutině.

Pneumotorax můžeme zjednodušeně definovat jako přítomnost vzduchu v pleurální dutině.

Pneumotorax je zhroucená plíce. Pneumotorax nastává, když do prostoru mezi plicní a hrudní stěnou uniká vzduch. Tedy pneumotorax je definován jako nahromadění vzduchu či jiného plynu v pleurální (pohrudniční) dutině. Tento vzduch tlačí na vnější stranu plic a následně způsobuje její zhroucení. Ve většině případů se zhroutí jen část plic. Když k tomuto dojde, můžete se nadechnout, ale plíce se nemůže rozšiřovat tolik, kolik by měla. A to je problém.

Pneumotorax může být způsoben poraněním hrudníku, určitými léčebnými postupy nebo poškozením díky nějakému onemocnění plic. Nebo se někdy může objevit bez zjevného důvodu. Symptomy obvykle zahrnují náhlou bolest na hrudi a dušnost. Při některých příležitostech může být zhroucená plíce život ohrožující událostí.

Léčba pneumotoraxu obvykle zahrnuje zavedení nějaké trubice nebo jehly mezi žebra, aby se odstranil přebytečný vzduch. Malý pneumotorax se může dokonce hojit sám.

Příznaky (symptomy) zhroucené plíce (pneumotoraxu)

Hlavními příznaky pneumotoraxu jsou náhlá bolest na hrudi a dušnost. Tyto příznaky mohou být způsobeny řadou zdravotních problémů a některé mohou být dokonce život ohrožující. Pokud je vaše bolest na hrudi opravdu velká nebo dýchání je pro vás stále obtížnější, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Zde jsou další známky, které znamenají, že byste mohli mít zhroucené plíce:

  • Vaše kůže je namodralá.
  • Jste unavení.
  • Dýcháte rychle.
  • Vaše srdce se zrychlí.
  • Kašlete.

Příčiny pneumotoraxu

Pneumotorax může být způsoben:

Poraněním hrudníku

Jakékoliv tupé nebo i bodné zranění na hrudi může způsobit kolaps plic. Toto zranění se může objevit během fyzických útoků nebo po havárií automobilu, dále se může neúmyslně objevit během lékařských procedur (nějaký zákrok v hrudníku a podobně).

Onemocnění plic

Nemocí poškozená plicní tkáň se s větší pravděpodobností zhroutí. Postižení plic může být způsobeno mnoha typy základních onemocnění, včetně chronické obstrukční plicní nemoci, cystické fibrózy a pneumonie.

Plicní ventilátor

Silný typ pneumotoraxu může nastat u lidí, kteří potřebují mechanickou pomoc při dýchání. Ventilátor může vytvořit nerovnováhu tlaku vzduchu v hrudníku. Plíce se může úplně zhroutit.

Rizikové faktory

Rizikové faktory pro pneumotorax jsou následující:

  • Pohlaví. Obecně platí, že u mužů je mnohem pravděpodobnější, že u nich nastane pneumotorax než u žen.
  • Kouření. Riziko se zvyšuje s dobou trvání a počtem cigaret, které jsou vykouřeny, a to i bez emfyzému.
  • Stáří. Určité typy pneumotoraxu se pravděpodobněji vyskytují u lidí ve věku 20 až 40 let, zejména pokud je osoba velmi vysoká a podvyživená.
  • Genetika. Zdá se, že některé typy pneumotoraxu se vyskytují v rodinách opakovaně. To pak ukazuje na genetická rizika nemoci.
  • Onemocnění plic. Pokud trpíte nějakým onemocněním plic – zejména chronickou obstrukční plicní chorobou – tak to zvyšuje pravděpodobnost zhroucení plic.
  • Plicní ventilace. Lidé, kteří z nějakého důvodu potřebují mechanickou plicní ventilaci k napomáhání jejich dýchání, jsou vystaveni vyššímu riziku pneumotoraxu.
  • Předchozí pneumotorax. Každý, kdo už prodělal pneumotorax, je vystaven zvýšenému riziku dalšího (obvykle do jednoho až dvou let od prvního).

Diagnostika

Pneumotorax je obecně diagnostikován pomocí rentgenového vyšetření hrudníku. V některých případech může být k diagnostice zapotřebí počítačové tomografie (CT) – pro získání detailnějších obrazů. CT skenery kombinují rentgenové snímky pořízené z mnoha různých směrů a vytvářejí průřezové pohledy na vnitřní struktury těla.

Sponzorováno

Lékař také může poslouchat vaši hruď přes stetoskop, když vdechujete, a klepe na hruď, aby zjistil, zda zní dutě.

Také se může udělat krevní test. Pokud vaše krev obsahuje méně kyslíku a více oxidu uhličitého než obvykle, může to znamenat zhroucení plic.

Zhroucená plíce (pneumotorax) a léčba

Cílem léčby pneumotoraxu je zmírnit tlak na plicích, což ji umožní znovu se rozšířit. V závislosti na příčině pneumotoraxu může být druhým cílem prevence recidivy. Metody k dosažení těchto cílů závisí na závažnosti plicního kolapsu a někdy i na celkovém zdravotním stavu. Záleží také na tom, zda jste někdy předtím měli pneumotorax. K dispozici jsou jak chirurgická i nechirurgická léčba.

Sledování stavu – klid na lůžku

Pokud se zhroutí jen malá část vaší plíce, lékař může jednoduše sledovat váš stav pomocí rentgenů, dokud není přebytečný vzduch zcela absorbován a vaše plíce se znovu rozšíří. Obvykle to trvá týden nebo dva. Dodání extra kyslíku může urychlit proces absorpce.

Vložení jehly nebo hrudníku

Pokud se zvětšila oblast plic, je pravděpodobné, že k odstranění přebytečného vzduchu bude použita jehla.

K jehle je připevněna injekční stříkačka, aby doktor mohl vyndat přebytečný vzduch.

K jehle je připevněna injekční stříkačka, aby doktor mohl vyndat přebytečný vzduch.

Dutá jehla nebo trubice se vloží mezi žebra – do prostoru, který tlačí na plíce. K jehle je připevněna injekční stříkačka, aby doktor mohl vyndat přebytečný vzduch – stejně jako injekční stříkačka slouží k dostání krve z žíly. Může být připojena k odsávacímu zařízení, které nepřetržitě odstraňuje vzduch z hrudní dutiny.

Chirurgická operace

Pokud předchozí bod nevyřeší váš problém, může být nutná operace k uzavření úniku vzduchu. Ve většině případů může být operace provedena pomocí malých řezů, s použitím drobné optické kamery a úzkých, dlouhých chirurgických nástrojů. Chirurg hledá problémové místo a uzavře ho.

V některých případech může být látka použita k podráždění tkání kolem plic, aby se spojily a utěsnily veškeré netěsnosti.

Pneumotorax

Sponzorováno

Existují různé typy pneumotoraxů:

  1. Traumatický pneumotorax. K tomu dochází, když je hrudník poraněn (jak při havárii automobilu nebo zranění nožem) – způsobuje kolaps plic.
  2. Tenzní pneumotorax. Tento typ může být fatální. Dochází k němu, když tlak uvnitř pleurální dutiny je větší než vnější atmosférický tlak. Může způsobit zhroucení celé plíce a může tlačit srdce směrem k plíci a vyvíjet tlak na oba orgány.
  3. Spontánní pneumotorax. Dělí se na primární, sekundární, katameniální a neonatální. Například k primárnímu dochází, když dojde k roztržení malé bublinky na plicích. Ty se mohou stát bez zjevného důvodu nebo při změnách tlaku vzduchu (například při potápění nebo horolezectví). Sekundární spontánní pneumotorax se obvykle stane těm, kteří již mají onemocnění plic. Vzhledem k tomu, že plíce je již ohrožena onemocněním a může mít sníženou kapacitu, může to být vážná komplikace.

Co si dále přečíst o pneumotoraxu?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva