Sponzorováno

Železo v lidském těle – jeho úloha a zdroje 4.79/5 (38)

  • Železo má v těle několik důležitých funkcí a úloh.
  • Transport kyslíku: Hlavní funkcí železa je účast na transportu kyslíku. Je součástí molekuly nazývané hemoglobin, která je obsažena v červených krvinkách. Hemoglobin se váže na kyslík v plicích a přenáší ho do tkání a orgánů po celém těle. Tímto způsobem železo umožňuje dostatečné zásobování kyslíkem všech buněk a tkání.
  • Funkce v metabolismu: Železo je nezbytné pro správný průběh některých metabolických procesů v těle. Například je součástí enzymů, které jsou zapojeny do energetického metabolismu a pomáhají při rozkladu živin a produkci energie.
  • Imunitní funkce: Železo je důležité pro správnou funkci imunitního systému. Podporuje tvorbu bílých krvinek, které jsou klíčové pro boj proti infekcím a ochranu těla před patogeny.
  • Kognitivní funkce: Existuje také spojitost mezi železem a kognitivními funkcemi. Železo hraje roli v normálním vývoji a fungování mozku. Nedostatek železa u dětí může ovlivnit jejich kognitivní vývoj a u dospělých může vést ke snížené koncentraci, únavě a poruchám nálad.
  • Je důležité, aby byly hladiny železa v těle vyvážené. Nedostatek železa (anémie) může vést k únavě, slabosti, snížené imunitě a dalším zdravotním problémům. Přemíra železa (hemosideróza) může být také škodlivá a spojena s orgánovým poškozením.
  • Doporučuje se dodržovat vyváženou stravu obsahující dostatečné množství železa a v případě potřeby konzultovat s lékařem nebo dietologem ohledně vhodného doplňování železa.

Železo v lidském těleŽelezo je životně důležitá minerální látka, kterou náš organismus potřebuje pro zachování zdraví. Jeho funkce v našem těle je nenahraditelná, proto je nutné, abychom ho v přiměřeném množství přijímali denně. Jeho nedostatek si bohužel mnozí lidé neuvědomují, dokud, jim lékař neurčí diagnózu – anémii (chudokrevnost) z nedostatku železa. Mnoho mladých lidí (převážně dívek), kteří upřednostňují stravování typu fast food, resp. nesprávným způsobem shazují nadbytečné kilogramy, se poměrně rychle dopracuje k této diagnóze. Ještě horší je, pokud nedostatkem železa trpí budoucí maminka, protože s velkou pravděpodobností přivede na svět anemické dítě. Další rizikovou skupinou pro vznik anémie jsou ženy ve starším věku a sportovci (zejména ženy).

Když je v těle nedostatek železa

Mezi nejčastější projevy nedostatku železa patří únava, bolesti hlavy, snížená pozornost a nesoustředěnost, u dětí může dojít k poklesu schopnosti učit se. Proto pozor! Nedostatek železa negativně ovlivňuje vývoj inteligenčních schopností a důsledky jeho nedostatku v dětském věku se v dospělosti se již nedají korigovat! Z dalších příznaků je třeba zmínit zhoršujícímu cirkulaci krve (pocit studených končetin), bušení srdce, závratě, bledou pokožku, lámavost vlasů a nehtů. Pokud se anémie neléčí, dochází k postupnému oslabování organismu imunitního systému.

Dostatek železa je pro tělo důležitý

Ze železa, které se nachází ve stravě, ví náš organismus využít přibližně jen o 10%. Vstřebávání železa zhoršují některé látky v potravinách (fytáty, fosfoproteíny), ale i některé léky, káva a čaj. Proto je žádoucí zabránit vzniku nedostatku železa dlouhodobým užíváním kvalitních komplexních doplňků výživy. Tyto komplexní přípravky obsahují železo v přiměřené koncentraci pro danou věkovou skupinu v chelátové formě: Lion Kids multivitamín, Full Spectrum, Vital 0/A/B/AB, New Life, Super Mega 50, menopausy, Power Mins.

Sponzorováno

Úloha železa v našem těle

Železo se významnou měrou podílí na tvorbě červených krvinek, ve kterých je součástí červeného krevního barviva – hemoglobinu. Hemoglobin je odpovědný za přenos molekul kyslíku ke všem buňkám. Jinými slovy – pokud nemáme dostatek železa, máme málo hemoglobinu a do mozku, srdce, jater, svalů a všech ostatních tkání se dostane méně životadárného kyslíku. Železo je dále součástí červeného barviva svalů – myoglobinu i více enzymů.

Výborné zdroje železa

Meruňky, vejce, ořechy – zvlášť lískové (ke vstřebání je třeba dostatek kyseliny solné v žaludku), zelenina (dobře rozžvýkaná), jádra, droždí, vejce – zvlášť žloutek (vejce obsahuje cholesterol, který je neškodný, protože jsou v něm i látky, které ho ruší, proto při oslabení, v dospívání či rekonvalescenci je vejce velmi vhodné, např. syrové vejce rozmíchané ve vinném moštu užívané 1x denně), podmáslí, jogurt, kyselé ovoce, citronová šťáva, celozrnné pečivo.

Co tedy hlavně jíst?

Nejvíce železa, téměř polovina denní dávky, získáte konzumací masa a vnitřností. Přestože i v rostlinách je obsah železa významný, tělo z nich dokáže získat jen malou část. Z rostlinných produktů jsou významným zdrojem železa fazole, čočka, meruňky, švestky, oříšky a mandle. Jezte ale i obiloviny, celozrnný a obohacený chléb. Nezapomínejte na zeleninu, především brokolici a špenát. Dostatečný přísun železa umocníte i tak, užíváte-li vitamín C.

Naopak mnoho látek snižuje vstřebávání železa. To pak projde trávicím ústrojím, aniž by z něj Vaše tělo mělo nějaký užitek. Vláknina, šťavelany, ale i nadměrná konzumace čaje nebo kávy patří k přirozené skupině látek, které mohou vstřebávání snížit. Pokud užíváte léky, které snižují kyselost žaludečního obsahu (antacia), také můžete vstřebávání železa negativně ovlivnit.

Mám doplňovat železo?

Denní potřeba železa je 10 mg pro muže a 15 mg pro ženy. U zdravého jedince je příjem železa v běžné stravě plně dostačující. Důvodem ke zvýšenému příjmu železa jsou stavy spojené s jeho nedostatkem. Kdy budete železo nejvíce potřebovat?

Operace, stavy spojené s větší krevní ztrátou – Podstoupíte-li vetší chirurgickou či ortopedickou operaci, jistě Vám Váš lékař předepíše železo. Pokud se tak nestane,můžete jej na tuto skutečnost upozornit. Zvýšená dávka se pohybuje v rozmezí 50 – 100 mg/den.

Silnější menstruace – Může být důvodem vyšších ztrát železa. 50 mg/den několik dní po menstruaci a konzultace s odborníkem – gynekologem by mohly následky většího krvácení zmírnit.

Krvácení do zažívacího ústrojí – Bývá skryté, sami to těžko odhalíte. Máte-li tmavší stolici a podezření na krvácení do zažívacího ústrojí, konzultace s odborníkem je nezbytná. Mimo jiné Vám navrhne individuální množství přísunu železa v nějaké doporučené podobě.

Těhotenství a kojení – Přirozený stav v životním období téměř každé ženy. V těhotenství je zcela běžné užívat nějaký preparát, který kombinuje pro plod nezbytné minerály a vitamíny. Železo bývá součástí těchto doplňků. Pokud si s výběrem nevíte rady, zeptejte se v nejbližší lékárně.

Děti a dospívající – Rostou a tím stoupá i spotřeba železa. 8 – 14 mg/den je optimální příjem železa.

Sponzorováno

Máte-li dojem, že trpíte nedostatkem železa, kupte si některý z mnoha nabízených potravních doplňků, lékárník Vám jistě ochotně poradí s výběrem. Zvažte však, zda v jednotlivých případech nekonzultovat výběr předem s lékařem.

Dále si o železu přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Železo v lidském těle – jeho úloha a zdroje”

  1. […] železa a anémie může způsobit vypadávání vlasů. Pro zjištění, zda se skutečně jedná o tento […]

  2. […] první řadě je vypadávání vlasů dědičná záležitost. Často je však za ním i nedostatek železa, který snižuje počet červených krvinek, a právě ty jsou velmi důležité pro zdraví […]

  3. […] Zlepšuje vstřebávání železa v těle […]

  4. […] zvýšený příjem zinku a železa […]

  5. […] – je to vysokomolekulární látka, sloužící jako zásobárna železa ve střevní sliznici, kostní dřeni, játrech a ve slezině. Jeho zvýšená syntéza je […]

  6. […] jste pravidelným dárcem, doporučuje se kontrolovat stravu bohatou na železo. Koneckonců, anémie je jedním z kritérií pro vyloučení dárcovství krve. Na železo bohaté […]

  7. […] času na vstřebání některých živin, na druhou stranu existují minerály (vápník, zinek, železo atd.), jejichž vstřebávání je nadbytkem vlákniny a moc dlouhým čekáním v žaludku […]

  8. […] vypadávání vlasů iu pacientů s chemoterapií. Také se zaměřte na potraviny s vysokým obsahem železa a vitamínu […]

  9. […] látek. Například sto gramů sušeného hovězího masa obsahuje pouze šest miligramů železa, ale stejné množství sušených housenek obsahuje až 31 miligramů železa. Jsou také dobrým […]

  10. […] stravovací návyky, které mohou výrazně snížit hrozné symptomy. Potřebujete multivitaminy, železo a nejméně 15 mikrogramů vitaminu D3, abyste zabránili úbytku kostní hmoty a dostatku […]

  11. […] činky těžší, než si troufají i mladší muži, je vegetarián a obhajuje špenát jako zdroj železa. Do posilovny se zapsal před čtrnácti lety, kdy začal přibírat. “Přibral jsem na 95 […]

  12. […] minerály, za které nám náš mozek určitě poděkuje, patří zejména železo a zinek. Železo se nejvíce vyskytuje hlavně v červeném mase (především hovězím a […]

  13. […] představuje velký význam pro činnost našeho mozku a nervů. Čočka je také skvělý zdroj železa, vápníku a draslíku. A dobrá zpráva pro ty z nás,kteří hubneme, tato luštěnina pomáhat […]

  14. […] železa. Děti rychle rostou a potřebují hodně mléka, které vytlačuje v žaludku prostor pro železo. Maličcí s celiakií jsou tedy dvojnásobně ohroženi. Je tedy třeba zajistit nutričně […]

  15. […] Dopřejte své pleti regenerační šípkový olej, který ji vyživí a kromě toho doplní dávky železa a odstraní žlučníkové […]

  16. […] diet. A to bez obav! Chřest má vysoký obsah vlákniny, vitamínů, kyseliny listové, železa, draslíku, stopových prvků. Nemusíte tak při hubnutí hlídat důležité látky,“ […]

  17. […] jsou nejen bezlepkové, ale i lehce stravitelné, syté a velmi výživné. Obsahují hodně železa, křemíku, i vitamíny skupiny B. Mají vyvážený poměr bílkovin, tuků a sacharidů. […]

  18. […] potraviny bohaté na železo a bílkoviny. Únava může být příznakem anémie z nedostatku železa, ale úpravou svého jídelníčku si můžete pomoci. Vyberte si potraviny, jako je červené […]

  19. […] Používá se také v kosmetice a díky svému složení je také bohatým zdrojem vápníku a železa. Zvýšit jeho příjem je tedy vhodné i při problémech s anémií, kterou trpí množství z […]

  20. […] B a C a betakaroten, vitaminy D, E a K, z minerálů jsou to vápník, draslík, sodík, hořčík, železo, fosfor, křemík a […]

  21. […] nešetřila. Dala jí množství prospěšných látek, zejména chlorofyl, betakaroten, vitamin C, železo, vápník i hořčík. Nechybí ani flavonoidy s antioxidačními účinky či fytoncidy, které […]

  22. […] Borůvky obsahují velké množství vitaminu C a množství antioxidantů, jsou zvlášť bohaté na karoten chránící imunitní systém a tělní buňky před volnými radikály, obsahují prospěšné třísloviny, jako je tanin a zároveň se mohou pochlubit vysokým obsahem železa. […]

  23. […] součástí jídelníčku může být i sezam. Tato nenápadná semínka jsou bohatým zdrojem železa, hořčíku, manganu a vápníku. Zároveň mají antioxidační účinky a snižují riziko […]

  24. […] je malý zázrak. Je jedním z nejbohatších zdrojů organického železa. Ve svém nenápadném vzhledu ukrývá množství tělu prospěšných […]

  25. […] (sardel) obsahují hodně vápníku, železa a mastné kyseliny omega 3. U nás je nejčastěji najdete v kořeněném nálevu pod názvem […]

  26. […] (přibližně stejné jako se nachází v zelené zelenině), sacharidy (hlavně fruktózu), železo, draslík, sodík, vápník, hořčík, síru, selen, zinek, kyselinu jablečnou, jantarovou, […]

  27. […] Obsahují kyselinu listovou, která podporuje růst a obnovu buněk, stejně jako stopové prvky (železo, kobalt, zinek, draslík, hořčík, vápník, jód a […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva