Sponzorováno

Zelený ječmen – jeho úloha v prevenci a léčbě rakoviny 4.88/5 (16)

Může být zelený ječmen účinnou prevencí rakoviny?

Může být zelený ječmen účinnou prevencí rakoviny?

Zelený ječmen může být doslova „životabudičem“ našeho těla. Je schopný mu dodat potřebné množství energie, nastartovat jeho správné fungování a podpořit celkovou obranyschopnost organismu. Je tedy pochopitelné, že právě v případě vážné nemoci se rozhodneme vyzkoušet jeho působení a hledáme další a další možnosti, jak svému tělu pomoci. Jak se může zelený ječmen osvědčit v případě diagnózy rakoviny?

Každá buňka v těle na jedné straně funguje jako unikátní struktura, v jejímž nitru se odehrává mnoho důležitých procesů. Zároveň na straně druhé je ale vždy součástí orgánu, tkáně, který má zase jinou úlohu. Pokud se však buňka z nějakého důvodu „zvrhne“, přestane tyto svoje funkce plnit, množí se na úkor nadřazeného orgánu, a tím pádem poškozuje i souhru těla jako celku.

Touto malou změnou začíná obávaný proces rakovinného bujení. Buňky se začnou nekontrolovaně množit a způsobují další a další škody. Reakcí organismu je samozřejmě snaha o jejich zneškodnění, která může být ve větší či menší míře úspěšná. To již závisí na celkovém stavu těla, na jeho imunitě a schopnosti zasáhnout.

Příčiny vzniku rakoviny

Za vznikem některých druhů rakoviny může stát nedostatečné zásobení lidského těla živinami ze stravy a též vyšší množství škodlivin, které jej ovlivňují zvenku i zevnitř. Důsledkem je oslabení imunitního systému organismu a také změny v buňkách, které se mohou dále rozvinout v rakovinné bujení.

Svou úlohu zde sehrává též překyselení organismu a nedostatek antioxidantů, jejichž úkolem je likvidovat volné radikály. Ty tělo poškozují, a pokud nejsou průběžně neutralizovány, dochází ke změnám buněk, které mohou vyústit až v rakovinné bujení.

Mladý ječmen v léčbě rakoviny

Posílení imunity

Zelený ječmen je velkou podporou, pokud je člověk vystaven radioterapii či chemoterapii. V tomto období je jeho úloha zejména v podpoření správné funkce imunitního systému, který by jinak byl po této léčbě velmi oslaben. Též posiluje regeneraci buněk a jejich opravné mechanismy, které se po zničení DNA rychleji dají opět do pořádku. Zelený ječmen však v tomto případě není vhodné užívat přímo po dobu ozařování, je nutná konzultace s lékařem, který poradí, kdy je vhodné s jeho konzumací začít.

Sponzorováno

TIP: Dalších 17 zajímavých tipů pro prevenci rakoviny

Antioxidační působení

Jak již bylo řečeno, překyselení organismu může být jedním z důvodů vyššího rizika a následného vzniku rakoviny. Zásadité prostředí těla je důležitým předpokladem k tomu, aby žádné rakovinné buňky nevznikly. Nápoj ze zeleného ječmene ovlivňuje tuto acidobazickou rovnováhu a díky němu se do těla dostává velké množství antioxidantů, které chrání buněčné membrány. Minimalizuje se tak riziko jejich poškození a narušení genetického materiálu, který mají ve svém nitru. Enzymy obsažené v mladém ječmenu dokážou neutralizovat látky obsažené v potravě, které jsou považovány za karcinogenní.

Harmonizace těla

Zelený ječmen navozuje stav harmonie po fyzické i psychické stránce. Právě tato psychická podpora je při vypořádávání se s vážnou nemocí velmi podstatná. V celém léčebném procesu má pak nezastupitelnou úlohu odhodlání člověka k životu a víra v uzdravení. Mladý ječmen obsahuje tryptofan, ze kterého se tvoří serotonin – hormon radosti a štěstí. Podpoří též klidný spánek a bezproblémové usínání.

Ječmen jako prevence

Sponzorováno

Nápoj z mladého ječmene může být výborným spojencem v cestě za zdravým a spokojeným životem. Samozřejmě není jediným činitelem, který ovlivňuje riziko vzniku rakoviny v organismu. Jako další obranu proti nemoci je vhodné posilovat obranné schopnosti těla – pestrou stravou, pravidelným pohybem. Dobré fungování imunitního systému pak dále podpoří enzymy, vitamíny, antioxidanty, minerály a stopové prvky obsažené v mladém ječmenu. Ten zároveň poskytuje tělu potřebné živiny a ovlivňuje fungování buněk do té míry, že je menší pravděpodobnost vzniku rakovinného bujení.

A co si dále přečíst o zeleném ječmenu?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva