Sponzorováno

Zázvor lékařský a jeho lékařské účinky – na co je dobrý? 4.76/5 (33)

Zázvor lékařský a jeho lékařské účinkyNa pultech prodejen zdravé výživy ale i do supermarketů se objevuje zázvor více než dosud. Lékárny nabízejí kapsle, sirupy či oleje s extrakty ze zázvoru. A proč je najednou tolik pozornosti věnované zázvoru? Na to si dejte odpověď, sami.

A mezi tím si přečtěte něco o zázvoru.

Mezi nejvýznamnější účinky zázvoru patří

Podpora trávení,
– Prevence proti chřipce
Žaludeční potíže,
– Snížení cholesterolu
– Tlumí bolesti hlavy
– Snižuje cestovní nevolnost
– A prý mě i účinky jako afrodisiakum

Zázvor je možné konzumovat v mnoho různých podobách: nastrouhaný syrový (pro léčebné účely je nejlepší) nebo sušený, zázvorový čaj, nakládaný zázvor jako příloha k sushi, drcený zázvor jako koření např.. v indické nebo asijské kuchyni.

Co můžete ze zázvoru vyrobit?

Zázvorový čaj

Pokud si chcete připravit zázvorový čaj, tak příprava je jednoduchá. Budete potřebovat malý kousek zázvorového kořene, cca ve velikosti 2 cm. Kořen nastrouháte a zalijete vroucí vodou a nechat několik minut odstát. Pak můžete do čaje přidat lžičku cukru nebo medu. Pokud dáváte přednost čajem v nálevových sáčcích, zázvorový čaj najdete i v lékárnách.

Zázvorová limonáda

1 polévková lžíce na jemno nastrouhaného zázvoru, šťáva z jednoho citronu, 1litr převařené a již vychladlé vody. Toto vše spolu zamícháme, asi tak půlhodinu necháme odstát a přecedíme. Podle chuti se může přidat třtinový cukr nebo máta.

Zeleninový salát se zázvorem

Můžete použít zeleninu podle vlastní chuti, nebo co mate po ruce. (Např. zelí, mrkev, sal.uhorky, ředkvičku, fazolové lusky, i žampiony. Zeleninu nakrájíme na dlouhé tenké proužky. Nejprve osmažíme cibuli na oleji, přidejte prolisovaný česnek a nastrouhaný zázvor, osolte. Postupně přidávejte zeleninu. Duste jen velmi krátce, tak do sklovitá a na závěr přidejte trochu sójové omáčky.

Sponzorováno

Co o zázvoru víme?

Není známo, odkud zázvor přesně pochází. Občas se uvádí, že byl nejdříve pěstován na jihu Číny, odkud pronikl do Indie. S jistotou můžeme říci, že v Indii a Číně se používá již více než tři tisíciletí. Z těchto oblastí se pravděpodobně zásluhou fénických mořeplavců rozšířil do zemí Blízkého východu a do okolí Středozemního moře.

Používá se do sladkých i slaných pokrmů: zázvorového pečiva, guláše, pečených mas, ale i piva nebo limonád. Čerstvý, sušený, vařený i nakládaný působí příznivě na lidské zdraví. Je příznivý při potlačení rakoviny a je tradičním afrodiziakem.

Používanou částí zázvoru je jeho kořen. Ten se buď suší a mele, nebo se používá v čerstvé formě. Často se můžeme setkat také s nakládaným zázvorem, který slouží hlavně jako příloha k sushi.

Tato rostlina není využívaná jen v kuchyni, ale má i léčivé účinky. Ačkoli má pálivější chuť, a tak by se dalo předpokládat, že může dráždit žaludek, je tomu naopak – pomáhá mu. Zmírňuje pocit plnosti žaludku po jídle, říhání, pocity na zvracení a plynatost. Zvyšuje tvorbu enzymů, které podporují správné trávení.

Zázvor i u masáží

V aromaterapii se používá zázvorový éterický olej k masážím bolavých a ztuhlých a svalů. Masážní olej si připravíme tak, že smícháme 2 polévkové lžíce panenského rostlinného oleje s 3 kapkami 100% přírodního éterického oleje se zázvoru, protřepeme a můžeme aplikovat.

Tento olej můžeme také použít při kašli na masáž prsou. Do aromalampy dáváme tento olej ke zmírnění příznaků respiračních onemocnění. Aplikujeme tímto způsobem: Aromalampu pečlivě umyjeme, do misky nalijeme dvě polévkové lžíce vody a přidáme 3 kapky zázvorové silice, zapálíme čajovou svíčku a necháme provonět místnost.

VIDEO: Zázvor jako domácí lék

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Zázvor lékařský a jeho lékařské účinky – na co je dobrý?”

  1. […] to s ním nepřeženete, zázvor vám s pálením žáhy také mimořádně pomůže. Chutný je v čaji, koktejlech či jako […]

  2. zázvor napsal:

    Zázvorový čaj je skvělá léčba při nachlazení, zalévám ho vodou ve které se povařilo trochu skořice a hřebíčku, jako na svařák, přidám med a limetu

  3. […] minut odpočívejte. Vstaňte až potom. Sušenky prý zaženou i nevolnost uprostřed noci. I zázvor je skvělý pomocník na potlačení nevolnosti. Nastrouhejte zázvor, zalijte ho horkou vodou a […]

  4. […] jogurt, vodu, zázvor, solené pistácie, koření a kostky ledu. Rozdělte do sklenic a ozdobte nasekanými nesolenými […]

  5. […] zázvoru, který znáte i jako zázvor, spočívá v látkách podporujících trávení. Můžete jej […]

  6. […] vám dodá tolik vitaminu C, že si na vás chřipka ani nachlazení nedovolí, imunitu posílí i zázvor. A pokud už tu a tam posmrkáváte, tak z vás svými antiseptickými vlastnostmi rýmu vyžene. K […]

  7. […] virů a bakterií a zvyšují imunitu. Zlepšuje prokrvení rukou a nohou, prohřívá celé tělo. Zázvor podporuje chuť k jídlu a trávení, urychluje metabolismus a má antiseptické účinky. Pálivá […]

  8. […] zázvor velikosti článku palce […]

  9. […] měchýř, proto by se měly ze stravy bez milosti vyřadit. Patří mezi ně hřebíček, zázvor, skořice, muškátový oříšek, anýz, koriandr, kardamom, nové koření, kurkuma, pálivá […]

  10. […] poruchy trávení je výborný zázvor a také skořice. Tyto dvě bylinky zlepšují zažívání a podporují trávení. Kopřiva je […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva