Obsah článku
Na starý kontinent se však čaj Lapacho dostal mnohem dříve, věděli o něm už i za dob Vikingů. Jeho blahodárné účinky opěvovali nejen mniši ale i ruský car, který se díky čaje údajně dožil úctyhodných 130 let.
Odkud čaj Lapacho pochází?
Čaj Lapacho (říká se mu také Pau d’Arco) pochází z kůry velmi starých stromů Lapacho, které se dožívají někdy až úctyhodných 700 let. Jejich domovina je v Brazílii, Bolívii, Peru, severní Argentině a Paraguaji a jejich kůře jsou připisovány až zázračné schopnosti. Ačkoli stromů Lapacho roste na celém světě několik druhů, léčivé účinky má však jen Tabebuia impetiginosa (Lapacho růžové). Přívlastek růžové dostal právě kvůli charakteristicky zabarveným trychtýřovitým květům a červené kůře stromu.
V Evropě byste však tento strom nevypěstovali – kromě tropického podnebí si „potrpí“ i na čisté ovzduší bez ozónových děr.
Lapacho však není jen další ze zaručených rad babky bylinkářky jak bojovat proti chorobám západního světa. Ne nadarmo se o červenohnědé kůře stromu mluví jako o nejléčivější rostlině na světě.
Kdy Lapacho pomáhá?
Pomáhá odstranit z těla toxiny, má protiplísňové a anitibakteriální účinky. Je znám svou schopností harmonizovat látkovou výměnu, což už léta oceňují zejména lidé po chemoterapii. Vědci dokonce dokázali, že pití tohoto čaje utlumuje růst nádorů. Užitek z čaje mají také cukrovkáři – lapacho totiž zabraňuje vstřebávání glukózy ve střevech. Aktivuje přirozenou funkci potních žláz, zmírňuje bolest.
Na tento čaj si určitě vzpomeňte i při dietách – redukuje hmotnost a tlumí pocit neustálého hladu. Tělu dodává energii, železo a bohatou směs stopových prvků. S Lapachem po boku můžete dokonce úspěšně bojovat i proti migrénám.
Lapacho napomáhá v odstraňování nečistot a usazenin z těla, posiluje imunitní systém a vnitřní orgány – játra a ledviny. Podporuje trávení a umí povzbudit látkovou výměnu. Hubí některé druhy plísní a bakterií, je vhodný při poševních výtocích. Pozitivně působí po chemoterapii nebo po delším užívání psychofarmak. Zlepšuje prokrvování těla a má kladný vliv na srdce, leukémii, krevní oběh a chudokrevnost.
Sponzorováno
• Povzbuzuje látkovou výměnu.
• Zamezuje vytváření otoku a usazenin v krevním oběhu.
• Normalizuje výměnu cukru a je pozitivní pro diabetiky.
• Uklidňuje nervový systém a zmírňuje podráždění.
• Zmírňuje bolest.
• Pozitivně ovlivňuje chronická onemocnění a migrény.
• Je účinný při vyrážkách, pomáhá na zhnisaná místa a při zánětech.
• Působí močopudně.
• Aktivuje přirozenou funkci potních žláz.
Odborníci se také domnívají, že tento čaj může brzdit růst již vzniklých nádorů. Jeho největší síla je však připisována tomu, že je velmi účinným stimulátorem imunitního systému. Mohou za to zejména bioaktivní látky jako katechiny, saponiny, bioflavonoidy, chinony a další.
Množství vypitého čaje je individuální, pohybuje se od 2-3 šálků 0,2 dl až po 2 litry. Žádné vedlejší účinky dosud nebyly prokázány.
Jak si Lapacho připravit?
Pokud si však chcete dopřát doušek tohoto zdravého moku, je třeba zvládnout jeho přípravu. Kůra lapacha se na rozdíl od ostatních čajů, které pouze zaléváte vroucí vodou, musí nejprve pět minut povařit a dalších 15 až 20 minut nechat louhovat. Až takto se do vody dostanou všechny léčivé látky z kůry. Přitom 10 gramů kůry vystačí až na čtyři šálky čaje.
Pro přípravu čaje jsou naprosto nevhodné nádoby z hliníku, zinku apod. Používáme zásadně materiály jako sklo nebo porcelán.
Čaj byste měli pít vlažný nebo studený. Nejlepší neochucený, pokud však hořké čaje nezvládáte, upřednostněte med před cukrem. Důležitý je i způsob „skladování“ tohoto červeného moku. K jeho znehodnocení totiž dochází při dotyku s hliníkem či jinými kovy. Stejně byste tento čaj neměli nechávat v plastových nádobách a lahvích. Pro zachování léčivých účinků upřednostněte keramické, skleněné či porcelánové nádoby. Pokud plánujete detoxikační kúru, během čtyř až šesti týdnů byste měli čaj pít 2-3krát denně. Žádné vedlejší účinky doposud nebyly prokázány.
Příprava čaje:
Do litru vařící vody přidáme 1-2 vrchovaté lžíce lapacha a na mírném ohni povaříme přikryté 5 minut. Poté odstavíme a necháme ještě 15 minut louhovat. Čaj pijeme teplý nebo studený. Jeho chuť připomíná dubovou kůru ochucenou citronem.
Červené Lapacho a zdraví
Lapacho červené bylo známé již v období slavných Inků. Osoby bez zdravotních potíží se po užívání Lapacha cítí lépe a po jeho dlouhodobém užívání pocítili i mnoho dalších pozitiv.
Červené lapacho je ideální pro:
- podporu činnosti imunitního systému a obranyschopnosti organismu
- má široké spektrum účinků na oslabený organismus
- využívá se i jako výživový doplněk k čištění a obnovení organismu
- přispívá k vylučování toxických látek z těla
- podporuje funkci imunitního systému
- vhodné pro osoby trvale žijící ve znečištěném prostředí
U nás Lapacho neroste
Lapacho bychom u nás v přírodě jen marně hledali. Je to totiž vnitřní kůra stromu Lapacho (Tabebuia serratifolia), vyskytujícího se na území Jižní Ameriky. Tajy – tak nazývali tuto divotvornou dřevinu domorodci z kmenů Tupi-Guarani a Namba. Tajy znamenalo „mít velkou energii a životní sílu“. Tinktura z Lapacha červeného je přesně taková jako kůra tohoto stromu. Je výborná v oblasti vylučování a imunity.
VIDEO: O čaji Lapacho (anglicky)
Sponzorováno
Zdroj obrázku: Wikipedia.org
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články
Jen je škoda, že nám legislativa háže klacky pod nohy a nemůžeme blahodárné Lapacho užívat „legálně“
Prosím o informaci, kde a jak lze čaj Lapacho obstarat. Děkuji.