Sponzorováno

Zápach nohou má mnoho příčin. Jak na něj? 4.88/5 (17)

Hledáte tipy proti zápachu nohou? 11 jich pro vás máme.

Hledáte tipy proti zápachu nohou? 11 jich pro vás máme.

Pro mnoho z nás je zápach nohou poměrně jasné tabu. Není se čemu divit, jelikož to jistě není pro nikoho z nás úplně příjemné. Zvláště nyní, v období vysokých teplot, je to téma poměrně aktuální. V souvislosti s tím se podíváme na několik tipů, jak se dá zápach nohou celkem výrazně eliminovat. Díky němu už nebudete muset mít obavy a strach se někde ze svých bot vyzout.

1. Používejte vhodné přípravky

Že se jedná o téma, které netrápí jenom vás, jasně dokládá i to, že nabídka různých přípravků na našem trhu je poměrně široká. To jasně ukazuje, že se jedná o problém mnoha lidí, kteří zcela pochopitelně hledají řešení. Jako základ, který vám doporučíme, jsou různé vhodné přípravky a produkty, které mají za cíl zakrýt daný problém, nebo ho částečně eliminovat. Mezi hity dnes patří:

  • Silné antiperspiranty
  • Speciální deodoranty
  • Vonné pytlíky a podobné přípravky

Vaším cílem je tedy v tomto případě kombinace omezení potu na nohou a eliminace nevábné vůně, která je spojena právě s pocením a vznikem bakterií. Pokud má být účinek nejenom kvalitní, ale nechcete nijak ohrozit ani kůži na vašich nohou, tak používejte výhradně přípravky určené přímo na nohy. Svým složením jsou jiné, než klasické antiperspiranty, které využíváte třeba do podpaždí.

2. Noha by měla dýchat

Je to stejné, jako s oblečením na vašem těle. Pokud na sebe v létě obléknete několik neprodyšných vrstev, vaše tělo nebude moci dýchat a vše povede k tomu, že se budete nadměrně potit a to následně pochopitelně povede také k tomu, že budete více cítit. A jiné tomu není ani v případě nohou. I zde, pokud budete mít pevnou a uzavřenou obuv, bude vaše noha vystavena většímu teplo a tedy situaci, kdy se bude potit o dost více. A právě pot je spojený se vznikem bakterií a zápachem. Pokud to neeliminují společenská pravidla nebo dress code, je ideální v létě vsadit na:

  • Prodyšné sandále
  • Žabky a pantofle
  • Prodyšné plátěné boty

Co naopak nedoporučujeme, to je uzavřená obuv, kde noha skutečně dýchat nemůže. Kromě zápachu může nadměrné pocení vést i k různým vyrážkám, stejně jako různorodým ekzémům.

3. Pořiďte si správné ponožky

Pomoci se zápachem nohu vám mohou také správné ponožky. Zde platí jeden důležitý fakt, že výrazně záleží na konkrétním materiálu, který bude zvolený. Určitě by to měl být materiál přírodní. Zapomeňte na levné ponožky z různých tržnic, kde je uměliny více než dost a která má zcela pochopitelně přímý vliv právě na to, že budou vaše nohy cítit. V porovnání s kvalitním přírodním materiálem podstatně více.

Důležitou roli zde hraje hlavně savost, která eliminuje případný vznik plísní. Navíc může vlhkost poměrně dobře odcházet pryč od nohy, což má vliv na vznik zápachu. Samozřejmě pozitivní. Správnou volbou jsou dnes hlavně bavlněné ponožky, které jsou osvědčenou klasikou. Do popředí se ale dostávají také ponožky bambusové, které zaujmou také svou savostí, ale i antibakteriálními účinky. U obou pozor na kvalitu a čistotu materiálu. Kupujte raději kvalitu, u osvědčeného výrobce.

4. Pravidelné a správné mytí naprostý je základ

Určitě vám to nemusíme nijak výrazně připomínat, ale je pochopitelné, že pravidelné a správné mytí je v tomto ohledu naprostým základem. Pokud máte během dne tu možnost, určitě nepodceňujte to, že si nohy umyjete i během dne. Opět musíme připomenout, že právě tento postup zajistí, že odstraníte případné usazené bakterie. S tím souvisí také fakt, že budete používat kvalitní, tedy antibakteriální mýdlo, které je při problémech se zápachem nohou nezbytností.

Správné mytí však souvisí také s tím, že své nohy ihned po provedené hygieně důkladně osušíte. Buď například na slunci, nebo na vzduchu, stejně jako savým bavlněným ručníkem. Důležité je z nich vlhkost odstranit co možná nejdříve. I ta je skvělou líhní pro bakterie. Suchou nohu následně doporučíme ošetřit kvalitním krémem, který opět hledejte v segmentu, který je zaměřen na boj proti zápachu.

5. Roli hraje také jídlo

Zápach nohou může být spojený také s jídlem. Skutečně se nejedná o žádný výmysl, jelikož je jasně dokázáno, že i váš jídelníček může ovlivňovat to, zda vaše nohy budou v létě cítit, nebo nikoliv. Jsou na to opravdu provedeny studie. A jak se chovat?

Sponzorováno

Vyhýbejte ostřejším potravinám, kam může patřit pepř, nebo chilli papričky. Stejně tak je dobré eliminovat z jídla zázvor. Nezapomínejme však ani na alkoholické nápoje, jelikož i alkohol je jedním z hlavních původců zápachu nohou. Stále to ale není nic proti česneku, který nemusí být cítit jenom z dechu, jelikož jeho silice přecházejí také do potu a následně jsou nohy cítit mnohem více. Je to lehce paradoxní, jelikož obecně má protizánětlivé účinky, ale v tomto ohledu zkrátka a jednoduše způsobuje problémy. A co naopak do jídelníčku zařadit, aby vaše nohy cítit nebyly? Je to jednoduché. Stačí základ zdravé stravy, což je dostatek tekutin – ideálně čisté vody, a dále už jenom ovoce a zeleninu. Obojí má mnoho vitamínů, které zajistí správné fungování lidského těla a s ním spojenou také eliminaci případných bakterií právě v oblasti vašich nohou.

TIP: Přestaňte kouřit a omezte pití kávy a sladkých kolových nápojů. Nadměrné pocení nohou a následný zápach totiž nikotin a kofein podporují.

6. Zkuste speciální kosmetiku se stříbrem

Je vědecky dokázáno, že při pocení nejlepší pomáhají kosmetické přípravky, které obsahují i jisté procento stříbra. To se speciální zpracuje a přidává se zejména do antiperspirantů. Díky tomu jsou pak podstatně silnější a dokáží si poradit i s takto intenzivním problémem.

Snažte se však používat speciální produkty určené k péči o nohy, protože pokud máte navíc citlivou pokožku, můžete si navodit kožní problémy, takže buďte v tomto směru opatrní. Vyzkoušet můžete i obyčejný antiperspirant na nohy nebo vyzkoušejte speciální produkty, které můžete koupit v lékárnách a jejich aplikace vás ochrání před zápachem během celého týdne. Jedním z historicky dlouhodobě používaných triků je vložit si do bot kousek nějaké stříbrné věci, která pohlcuje pachy.

7. Bylinky proti zápachu nohou

Bylinky se dají v souvislosti se zápachem nohou využít tak při lázních, jakož i při vnitřní aplikaci. Z čajů byste si měli dělat ty, které obsahují mátu, mateřídoušku nebo bezinky. Tyto bylinky snižují pocení a zároveň ovlivňují i náš tělesný pach. Na zapáchající nohy jsou výborné i různé koupele, do kterých přidáváte buď vonné soli, nebo pak také bylinky. Vynikající je v tomto směru pelyněk, dubová kůra, ale také výhonky z borovice. Ty navíc působí i uvolňující na unavené svalstvo, takže budou mít dvojí účinek.

8. Nic nepomáhá? Možná je čas na botox…

Při velmi velkých potížích se zápachem nohou existuje jedna metoda, která vám pomůže na dlouhou dobu. Jde o aplikace botoxu do chodidel, které zamezí tvorbě potu a tím omezí i zápach. Oproti ostatním metodám je toto o něco agresivnější volba, proto se doporučuje skutečně jen v nezbytných případech. Její výhodou však je, že skutečně zabere i při silném zápachu a vyřeší tak problémy lidí, u kterých selhala všechna řešení.

9. Dětský pudr

Někdy velmi účinně pomáhá zapudrovat umyté nohy dětským pudrem, natáhnout ponožky a pudrem vysypat i boty. Rada od našich čtenářů, zkuste, třeba to zabere.

10. Lázeň na nohy

Pravidelné solné lázně vám pomohou s regulováním pocení nohou. Připravujte si je několikrát do týdne. Stejně můžete do vodní lázně přidat jedlou sodu, ocet nebo výluh z bylinek. Pomáhá zejména máta, dubová kůra a šalvěj, ale stejně účinný je i výluh z černého čaje.

Lázně na smradlavé nohy:

Do koupele na zapáchající nohy zkuste:

  • Hypermangan
  • Odvar z lístků černého čaje (1 litr čaje slijeme do lavoru se studenou vodou)
  • Odvar ze šalvěje (1 litr odvaru slijeme do lavoru se studenou vodou)
  • Odvar z dubové kůry (1 litr odvaru slijeme do lavoru se studenou vodou)
  • Hrnek octa (do lavoru přilijeme trochu octa)

11. Zajímavé Krémy a oleje

Zapáchající nohy vyžadují důkladnější péči. Při samotném mytí a lázních to tedy nekončí. Bojovat se zápachem vám může pomoci i tea tree olej nebo speciální antiperspiranty na nohy, které obsahují jeho výtěžek. Proti zápachu najdete v lékárně i krémy, které nejenže provoní vaše chodidla ale budou působit i antibakteriálně.

Zjistěte příčinu zápachu nohou

Pokud nic nezabere, je možné, že trpíte plísní na nohách. V tento moment rozhodně vyhledejte lékaře. Plíseň se může projevovat šupinkami, svěděním, ekzémy nebo popraskanými olupujícími se patami. Nejde jen o estetický problém, ale o závažnou zdravotní komplikaci. Proto vyhledejte radu odborníka.

Sponzorováno

Někdo trpí velmi silným pocením nohou a výjimkou nejsou ani děti. Například sedmiletý Jan má ponožky mokré po hodině chození v uzavřené botě. Nadměrné pocení nohou je lékařská diagnóza, se kterou se dá poměrně úspěšně bojovat. Pokud máte problémy s nadměrným pocením, můžete se léčit. Hlavní je nezanedbávat hygienu a uvedené základní doporučení.

Co dále si přečíst o zápachu nohou?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva