Sponzorováno

Zánět zubu (zubní dřeně) neboli pulpitida – příznaky, příčiny a léčba 4.83/5 (23)

Zánět zubu neboli pulpitida - příznaky, příčiny a léčbaV dnešním článku si budeme povídat o zánětu zubu (říká se mu také pulpitida). Zánět zubní dřeně neboli pulpitida je velmi bolestivé onemocnění zubu.

Uvnitř každého našeho zubu je oblast nazývaná zubní dřeň. Zubní dřeň je měkká růžová tkáň vyplňující dutinu uvnitř zubu včetně kořenových kanálků. Je bohatá na krevní cévy, vyživující zub a umožňující jeho růst, a nervy. Pulpitida je stav, který způsobuje bolestivý zánět zubní dřeně. Není to tedy zánět zubu, jak se někdy laicky říká, ale je to zánět zubní dřeně. Může se vyskytnout v jednom nebo i ve více zubech a je způsoben bakteriemi, které napadají zubní dřeň.

Existují dvě formy pulpitidy:

  1. reverzibilní
  2. ireverzibilní (nevratná)

Reverzibilní pulpitida se týká případů, kdy je zánět mírný a zubní dřeň zůstává dostatečně zdravá, aby se zachránila. Nevratná pulpitida pak nastává, když je zánět a jiné příznaky, jako je bolest, těžké a zubní dřeň již nemůže být zachráněna.

Nevratná (ireverzibilní) pulpitida může vést k typu infekce nazývané periapický absces. Tato infekce se vyvine u kořene zubu, kde způsobuje vytvoření kapsy hnisu. Pokud není léčena, může se tato infekce rozšířit do dalších částí těla, jako jsou dutiny, čelist nebo i mozek.

Jaké jsou příznaky zánětu zubní dřeně (pulpitidy)?

Oba typy pulpitidy způsobují bolest, ačkoli bolest způsobená reverzibilní pulpitidou může být mírnější a dochází k ní pouze při jídle (kousání). Bolest spojená s nevratnou pulpitidou může být závažnější a může se vyskytovat během dne i v noci.

Jiné příznaky obou forem pulpitidy zahrnují:

  • zánět v daném místě
  • citlivost na horké a studené potraviny
  • citlivost na velmi sladké potraviny

Nevratná (ireverzibilní) pulpitida může zahrnovat další příznaky infekce, jako jsou:

  • horečka
  • zduřené lymfatické uzliny
  • zápach z úst
  • nepříjemná chuť v ústech

Jaké jsou příčiny?

U zdravého zubu chrání vrstva zuboviny (dentinu) a sklovina zubní dřeň před infekcí. Pulpitida nastává, když jsou tyto ochranné vrstvy ohroženy (nabourány, poškozeny), což umožňuje bakteriím proniknout do zubní dřeně, a to způsobí otoky. Zubní dřeň pak ale zůstává samozřejmě uvězněna uvnitř zubu, takže otok způsobuje tlak a bolest, stejně jako infekci. Proto nás tento zánět tak bolí.

Zubní sklovina a dentin se mohou poškodit hned z několika důvodů, například:

  • zubní kaz způsobí narušení těchto vrstev
  • různá zranění, jako je rána do zubu a podobně
  • zlomení zubu
  • opakující se trauma způsobená zubními problémy, jako jsou různé problémy na čelisti nebo bruxismus (skřípání zubů)

Jaké jsou rizikové faktory?

Cokoli, co zvyšuje riziko zubního kazu, jako například dlouhodobé nečištění zubů nebo s určité zdravotní stavy, jako je diabetes, může zvýšit riziko vzniku pulpitidy. Děti a starší dospělé osoby mohou také být vystaveny zvýšenému riziku, což však do značné míry závisí na kvalitě péče o zuby a ústní hygieně.

Sponzorováno

Zvyky životního stylu mohou také zvýšit riziko vzniku pulpitidy, například včetně:

  • špatné zvyky ústní hygieny, jako například nečistit si zuby po jídle a nechodit k zubaři na pravidelné prohlídky
  • konzumace stravy s vysokým obsahem cukru nebo konzumace potravin a nápojů, které podporují zubní kaz, jako jsou rafinované uhlohydráty
  • mít povolání nebo koníček, který zvyšuje riziko úrazu úst, jako je box nebo hokej
  • chronický bruxismus

Jak je pulpitida diagnostikována?

Pulpitida je typicky diagnostikována zubním lékařem. Váš zubní lékař vyšetří vaše zuby. Mohou udělat jeden nebo více rentgenů, aby zjistil rozsah zubního kazu a zánětu v zubu.

Je možné provést jakýsi „citlivostní test“, abyste zjistili, zda se u vás projeví bolesti nebo pocit nepohodlí, když se zub dostane do styku s teplem, chladem nebo sladkými podněty. Rozsah a doba trvání reakce na podněty mohou pomoci vašemu zubnímu lékaři rozhodnout, zda byla ovlivněna celá, nebo jen část zubní dřeně.

Váš zubní lékař může také analyzovat, kolik zubní dřeně je poškozeno pomocí přístroje pro měření dřeně. Tento nástroj přináší drobnou elektrickou zátěž zubní dřeně. Pokud jste schopni cítit tento výboj, vaše zubní dřeň je stále považována za životaschopnou a pulpitis je s největší pravděpodobností reverzibilní.

Jak se pulpitida léčí?

Metody léčby se liší podle toho, zda je vaše pulpitida reverzibilní nebo již nevratná.

Pokud máte reverzibilní pulpitidu, léčba příčiny zánětu by měla vyřešit vaše příznaky. Pokud je například dřeň v zubu zanícená, protože rozpad zubu dosáhl nervových zakončení, odstranění tohoto problému zubařem umožňuje regeneraci dřeně a eliminuje tak další nepohodlí.

Pokud máte ireverzibilní pulpitidu, může váš zubař doporučit, abyste navštívili odborníka, jako je endodontista (tj. specializovaný zubní lékař). Pokud je to možné, váš zub může být zachráněn pomocí postupu nazývaného pulpektomie – což je odstranění celé zubní dřeně v rámci léčby pulpitidy. Během pulpektomie je tedy dřeň odstraněna, ale zbytek zubu zůstává neporušený. Po odstranění dřeně je dutá oblast uvnitř zubu vydezinfikována, naplněna a utěsněna.

V některých případech bude třeba odstranit celý zub. Extrakce zubu může být doporučena, pokud váš zub „umřel“ a nemůže být již nijak zachráněn.

Po pulpektomii nebo extrakci zubů informujte svého lékaře, pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků:

  • silná bolest v daném místě, nebo bolest, která se zhoršuje
  • otoky uvnitř nebo vně úst
  • pocity tlaku v daném místě
  • opakování, zhoršení nebo pokračování původních příznaků

Sponzorováno

A co vy? Jaké zkušenosti se zánětem zubní dřeně máte vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále přečíst na toto či jiná témata?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Zánět zubu (zubní dřeně) neboli pulpitida – příznaky, příčiny a léčba”

    1. Markéta napsal:

      Ano, o té souvislosti zápachu z úst se zánětem zubní dřeně se píše i v e-booku. Doporučuji všem, kdo mají problém se zápachem z úst. Obecně je starost o ústní dutinu to nejdůležitější.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva