Obsah článku
Méně často se může objevit cystitida jako reakce na určité léky, radiační terapii nebo nějaké dráždivé látky, jako je například sprej pro ženskou hygienu nebo spermicidní gel. Cystitida může také nastat jako komplikace jiné nemoci.
Obvyklá léčba bakteriální cystitidy je pomocí antibiotik. Léčba jiných typů cystitidy pak závisí na základní příčině.
Příznaky (symptomy) zánětu močového měchýře
Příznaky cystitidy jsou často následující:
- Silná a přetrvávající touha po močení
- Pocit pálení při močení
- Při močení je jen malé množství moči
- Krev v moči (hematurie)
- Moč je zakalená nebo silně páchnoucí
- Nepříjemné pocity v oblasti pánve
- Pocit tlaku v dolní části břicha
- Nízká horečka
A kdy již vyhledat lékaře? Pokud máte dále tyto příznaky:
- Bolesti zad nebo boku
- Horečka a zimnice
- Nevolnost a zvracení
Pokud máte naléhavé, časté nebo bolestivé močení, a trvá to několik hodin nebo déle nebo pokud si všimnete krve v moči, navštivte svého lékaře. Také zavolejte svého lékaře, pokud se příznaky cystitidy vrátí po ukončení užívání antibiotik. Možná budete potřebovat jiný typ léku. U jinak zdravých mužů je cystitida spíše vzácná a měla by být léčena lékařem.
Příčiny cystitidy
Vaše vylučovací soustava se skládá z ledvin, močové trubice, močového měchýře a močovodu. Všechny tyto části hrají roli při odstraňování odpadu z vašeho těla.
- Ledviny – párový orgán ve tvaru fazole umístěných filtruje odpad z krve a reguluje koncentrace mnoha látek
- Močovody přenášejí moč z ledviny do močového měchýře, kde je uchovávána až do okamžiku, kdy vychází z vašeho těla přes močovou trubici.
Takto to velmi zjednodušeně funguje. Jaké jsou tedy příčiny zánětu močového měchýře?
Bakteriální cystitida
Zánět močového měchýře se obvykle vyskytuje, když bakterie vstupují do močového ústrojí přes močovou trubici a začínají se množit. Většina případů cystitidy je způsobena typem bakterií Escherichia coli (E. coli).
Bakteriální infekce močového měchýře se mohou vyskytnout u žen i v důsledku sexuálního styku. Ale i sexuálně neaktivní dívky a ženy jsou citlivé na infekce dolních cest močových, protože oblast ženských genitálií často obsahuje bakterie, které mohou způsobit cystitidu.
Neinfekční cystitida
Ačkoli bakteriální infekce jsou nejčastější příčinou cystitidy, i množství neinfekčních faktorů může způsobit, že se močový měchýř zanítí. Například:
- Intersticiální cystitida. Příčina tohoto chronického zánětu močového měchýře, nazývaného také syndrom bolestivého močového měchýře, je nejasná. Většina případů je diagnostikována u žen. Tento stav může být obtížné diagnostikovat a léčit.
- Cystitida vyvolaná léky. Některé léky, zejména léky na chemoterapii cyklofosfamid a ifosfamid, mohou způsobit zánět močového měchýře, jelikož složky léků opouštějí vaše tělo právě přes vylučovací soustavu.
- Radiační zánět močového měchýře. Radiační léčba pánevní oblasti může způsobit zánětlivé změny tkáně močového měchýře.
- Cystitida cizího tělesa. Dlouhodobé používání katetru vám může předurčovat bakteriální infekce a poškození tkání, které mohou způsobit zánět.
- Chemická cystitida. Někteří lidé mohou být přecitlivělí na chemické látky obsažené v určitých produktech, jako jsou spreje pro ženskou hygienu nebo spermicidní gel – ty pak mohou vyvolat alergickou reakci v močovém měchýři, což způsobí zánět.
- Cystitida spojená s dalšími stavy. Cystitida se může někdy objevit jako komplikace jiných poruch, jako je diabetes, ledvinové kameny, zvětšení prostaty nebo poranění míchy.
Rizikové faktory pro zánět močového měchýře
Někteří lidé mají vyšší pravděpodobnost výskytu infekcí močového měchýře nebo rekurentních infekcí močových cest než je tomu u jiných lidí. Právě ženy jsou jednou z těchto skupin. Klíčovým důvodem je jejich fyzická anatomie oproti mužům. Ženy mají kratší močovod, který snižuje vzdálenost, kterou bakterie musí cestovat, aby se dostaly do močového měchýře. U mužů je tato vzdálenost větší.
Ženy s největším rizikem tohoto zánětu:
- Jsou sexuálně aktivní. Sexuální styk může vést k tomu, že se bakterie vnesou do močové trubice.
- Používají určité typy antikoncepce. U žen užívajících pesar je zvýšené riziko těchto infekcí. Pesary, které obsahují spermicidní látky, ještě dále zvyšují vaše riziko.
- Jsou těhotné. Hormonální změny během těhotenství mohou zvýšit riziko infekce močového měchýře.
- Mají menopauzu. Změněné hladiny hormonů u postmenopauzálních žen jsou často spojeny se zvýšeným rizikem zánětu močového měchýře.
Mezi další rizikové faktory u mužů i žen patří:
- Ovlivnění proudu moči. To může nastat v podmínkách jako je kámen v močovém měchýři nebo u mužů zvětšená prostata.
- Změny v imunitním systému. To se může stát za určitých podmínek, jako je diabetes, infekce HIV a léčba rakoviny. Zhoršený imunitní systém zvyšuje riziko bakteriálních a v některých případech i virových infekcí močového měchýře.
- Dlouhodobé použití katetrů močového měchýře. Tyto trubice mohou být potřeba u lidí s chronickými nemocemi nebo u starších dospělých. Dlouhodobé užívání může způsobit zvýšenou zranitelnost vůči bakteriálním infekcím a poškození močového měchýře.
Zajímavost: U mužů bez nějakých zdravotních problémů je cystitida spíše vzácná.
Komplikace, které může způsobit infekce močového měchýře
Při rychlé a správné léčbě infekce močového měchýře zřídka způsobují komplikace. Ale pokud je tato infekce ponechaná neléčená, může se stát vážnější. Komplikace, které pak mohou nastat:
- Infekce ledvin. Neléčená infekce močového měchýře může vést k infekci ledvin, také nazývané pyelonefritida. Infekce ledvin mohou pak trvale poškodit vaše ledviny. Malé děti a starší dospělí jsou vystaveni největšímu riziku poškození ledvin u infekcí močového měchýře, protože jejich příznaky jsou často přehlíženy nebo zaměněny za jiné stavy.
- Krev v moči. Při cystitidě se mohou objevit krevní buňky ve vaší moči. Lze je často pozorovat pouze mikroskopem (mikroskopická hematurie). Pokud i po ukončení léčby zůstávají krevní buňky v moči, tak se hledají další příčiny. Krev v moči, kterou můžete vidět (makroskopická hematurie), je vzácná s typickou bakteriální cystitidou, ale tento příznak je častější u cystitidy vyvolané chemoterapií nebo zářením.
Prevence
Brusinková šťáva nebo tablety obsahující proanthokyanidiny se často doporučují – mohou pomoci snížit riziko opakovaných infekcí močového měchýře u některých žen. Nedávné studie však naznačují, že je to méně efektivní, než se dříve předpokládalo. Některé menší studie prokázaly malý přínos, ale větší studie nenalezly téměř žádný významný přínos.
Sponzorováno
Pozor: Jako domácí lék se vyvarujte brusinkové šťávy, pokud užíváte lék na zředění krve warfarin (Coumadin). Možné interakce mezi brusinkovým džusem a warfarinem mohou vést ke krvácení.
Přestože tato preventivní opatření nejsou dobře prostudována, lékaři někdy doporučují následující opatření pro opakované infekce močového měchýře:
- Pijte spoustu tekutin, zejména vodu. Pití spousty tekutin je zvláště důležité, pokud jste na chemoterapii nebo radiační terapii, zvláště v dnech léčby.
- Močte často. Pokud máte nutkání močit, neodkládejte používání toalety.
- Po velké potřebě se utírejte zepředu a dozadu. To zabraňuje šíření bakterií z anální oblasti do vagíny a močové trubice.
- Dávejte si sprchu spíše než vanu. Pokud jste náchylní k infekcím, může tím pomoct předcházet infekcím.
- Jemně myjte pokožku kolem vagíny a konečníku. Provádějte to denně, ale nepoužívejte krémová mýdla. Jemná kůže kolem těchto oblastí může být snadno podrážděna.
- Jděte na toaletu co nejdříve po pohlavním styku. Vypijte plnou sklenici vody, abyste pomohli propláchnout bakterie.
- Vyhněte se používání deodorantních sprejů nebo parfemovaných ženských produktů v genitální oblasti. Tyto produkty mohou dráždit močovou trubici a močový měchýř.
Diagnostika – jak se provádí?
Pokud máte příznaky cystitidy, poraďte se s lékařem co nejdříve. Kromě diskuse o vašich příznacích a o anamnéze může lékař doporučit některé testy, jako například:
Analýza vaší moči
Při podezření na infekci močového měchýře může lékař požádat o vzorek vaší moči, aby zjistil, zda jsou v ní bakterie, krev nebo něco neobvyklého.
Cystoskopie
Během této zkoušky vám lékař vloží cystoskop – tenkou trubici se světlem – přes močovou trubici do močového měchýře, aby viděl váš močový trakt kvůli známkám nějakých problémů nebo onemocnění. Pomocí cystoskopu může lékař také odebrat malý vzorek tkáně (biopsie) pro laboratorní analýzu. Tento test však nebude s největší pravděpodobností zapotřebí, pokud se je to poprvé, kdy co máte příznaky cystitidy.
Zobrazovací metody
Zkouška nějakou zobrazovací metodou obvykle není nutná, avšak v některých případech – zvláště pokud nejsou nalezeny žádné důkazy infekce – to může být užitečné. Například rentgenový snímek nebo ultrazvuk může pomoci vašemu lékaři objevit další možné příčiny zánětu močového měchýře, jako je nějaký menší nádor nebo strukturální abnormalita.
Léčba zánětu močového měchýře
Cystitida způsobená bakteriální infekcí je obecně léčena antibiotiky. Léčba neinfekční cystitidy pak samozřejmě závisí na její příčině. Podívejme se na léčbu infekce močového měchýře trochu podrobněji:
Léčba bakteriální cystitidy
Antibiotika jsou první linií léčby cystitidy způsobené bakteriemi. Které léky jsou užívány a jak dlouho se berou závisí na vašem celkovém zdraví a na bakteriích nalezených v moči.
- Pokud proděláváte první infekci. Symptomy se často výrazně zlepšují už během jednoho dne léčby antibiotiky. Pravděpodobně však budete muset užívat antibiotika po dobu tří dnů až týden v závislosti na závažnosti infekce. Bez ohledu na délku léčby berte celý cyklus antibiotik předepsaných lékařem, abyste zajistili, že infekce zcela zmizí.
- Opakující se infekce. Pokud trpíte recidivujícími infekcemi močového měchýře, lékař vám může doporučit delší dobu léčby antibiotiky nebo vás pošle za lékařem, který se specializuje na poruchy močového ústrojí (urolog nebo nefrolog), abyste zjistili, zda třeba nějaké urologické abnormality mohou způsobovat infekce. U některých žen může pomoci jednorázová dávka antibiotika po pohlavním styku.
- Infekce získané v nemocnici. Infekce močového měchýře získaná v prostředí nemocnic může být docela výzvou k léčbě, protože bakterie nacházející se v nemocnicích jsou často odolné vůči běžným typům antibiotik používaných k léčbě infekcí močového měchýře. Z tohoto důvodu mohou být potřebné různé typy antibiotik a různé přístupy k léčbě.
Zajímavost: Postmenopauzální ženy mohou být obzvláště citlivé na cystitidu. Jako součást léčby může lékař doporučit vaginální estrogenový krém – pokud můžete tuto léčbu používat, aniž byste zvýšili riziko dalších zdravotních potíží.
Léčba intersticiální cystitidy
Intersticiální cystitida je chronické nebakteriální onemocnění močového měchýře. Při intersticiální cystitidě je tedy příčina zánětu nejistá, takže neexistuje jediné léčení, které by fungovalo nejlépe pro každý případ. Terapie používané ke zmírnění příznaků intersticiální cystitidy jsou například:
- Léky, které jsou užívány perorálně nebo jsou vloženy přímo do močového měchýře
- Postupy, které léčí váš močový měchýř ke zlepšení symptomů, jako je roztažení močového měchýře vodou nebo plynem (distenze močového měchýře) nebo chirurgickým zákrokem
- Stimulace nervů, která využívá mírné elektrické impulsy k úlevě od bolesti a v některých případech i ke snížení frekvence močení
Léčba jiných forem neinfekční cystitidy
Pokud jste přecitlivělí na určité chemické látky ve výrobcích, jako je pěna do koupele nebo spermicidy, vyhýbání se těmto přípravkům může velmi pomoci zmírnit příznaky a může to zabránit dalším epizodám cystitidy. Takže se těmto produktům samozřejmě vyhýbejte.
Léčba cystitidy, která se vyvine jako komplikace chemoterapie nebo radiační terapie, se zaměřuje na léčbu bolesti, obvykle s léky a hydrataci k vyplavování dráždivých látek močového měchýře.
Životní styl a domácí prostředky léčby – co ještě poradíme?
Cystitida může být dost nepříjemná a bolestivá. Můžete ale učinit další kroky ke zlepšení vašich příznaků:
- Používejte vyhřívací podložku. Vyhřívací podložka umístěná na spodní část břicha může uklidnit a někdy i minimalizovat pocity tlaku nebo bolesti močového měchýře.
- Zůstaňte hydratovaní. Pijte spoustu tekutin, abyste se udrželi v hydratovaném stavu. Vyhněte se kávě, alkoholu, nealkoholickým nápojům s kofeinem a citrusovým šťávám – stejně jako kořeněným jídlům – dokud se vaše infekce nevyřeší. Tyto položky mohou dráždit močový měchýř.
- Dejte si lázeň. Naložte se do vany s teplou vodou (sedací lázeň) po dobu 15 až 20 minut, abyste pomohli zmírnit bolesti nebo nepohodlí.
- U rekurentních infekcí močového měchýře spolupracujte se svým lékařem, abyste spolu vyvinuli strategii ke snížení recidivy a nepohodlí, které může způsobovat cystitida.
A co vy? Jak se zánětem močového měchýře bojujete vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem k tomuto tématu.
A co si dále přečíst k tomuto tématu?
- Jaké bylinky na zánět močového měchýře?
- Jak přírodně řešit zánět močového měchýře
- Biopsie močového měchýře – kdy, proč a jak se dělá?
- Prevence zánětu močových cest – 9 způsobů, jak snížit riziko zánětu močových cest
VIDEO: Jak jsem se zbavila chronických zánětů močových cest
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Studie o cystitidě Autoři: Raymund Li; Stephen W. Leslie.
- Cystitida: Od biologie uroteliálních buněk po klinické aplikace Autor: Gilho Lee
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Vylučovací soustava
Přečtěte si také naše další články