Sponzorováno

Žaludeční vředy jsou rizikem. Jak se jim vyhnout? Prevence žaludečních vředů. 4.77/5 (22)

Jak na prevenci žaludečních vředů? Máme pro vás pár tipů.

Jak na prevenci žaludečních vředů? Máme pro vás pár tipů.

Možná si ještě vzpomínáte na své dětství, kdy vám bylo v souvislosti s jídlem dáváno několik rad, jak se vyhnout žaludečním vředům. Stejně tak nad tímto problémem přemýšlíte i nyní, a to hlavně z toho důvodu, že jste v poslední době snědli doslova vše, co vám přistálo na stole. Podívejme se společně jak na to, co to žaludeční vředy jsou, tak hlavně na to, jak eliminovat riziko jejich vzniku.

Co jsou to vlastně žaludeční vředy

Už samotný název celkem dobře popisuje, o jaký konkrétní zdravotní problém se jedná. Žaludeční vředy skutečně nejsou ničím jiným, než vzniklým vředem, který může přinášet mnoho komplikací. Unikátem této nemoci je také to, že vředy mohou být dva, stejně jako se mohou v budoucnu spojit v jeden velký. A jaké jsou důvody jejich vzniku? Ve většině případů jsou spojeny právě a jenom s vaším životním stylem. Podívejte se proto, jak změnit svou stravu, aby vás tato komplikace nepostihla.

Rizikem je zejména přecpávání

Pokud jste si o svátcích skutečně dopřávali, a to doslova páté přes deváté, je ideální začít s úpravou stravy. Hlavní je pravidelný denní přísun potravin a také optimální porce. Je to právě přecpávání, které je jedním z důvodů, proč se mohou žaludeční vředy objevit. Toto proto musíte mít na paměti. Pokud se přecpáváte pravidelně, jistě jste již několikrát pocítili bolest žaludku. Z jakého důvodu se objevila, jistě není třeba jakkoliv připomínat.

Dejte si pozor zejména na vyloženě špatná jídla a nápoje

Není to jenom množství jídla, které pozřete. Je to také jeho složení, jelikož ne každé jídlo je dobré. Naopak. Nezapomínejte na to, že velkým rizikem jsou hlavně obecně nezdravá jídla, ale také nápoje. Co řadíme do rizikové skupiny, na kterou je vhodné dát si pozor? Hlavně toto:

  • Nadměrné množství sladkých jídel
  • Jídla tučná a smažená
  • Alkoholické nápoje

Opomíjet nelze ale ani takové pokrmy, které mají překyselující charakter. Nejenom, že po nich můžete pocítit takzvané pálení žáhy, ale jsou také celkem jasnou ukázkou toho, čím si můžete své žaludeční vředy způsobit.

Pozorujte své tělo a jeho projevy

To, že se jednou za čas doslova nacpete, není zase až takový problém. Rizikem je, pokud je tento stav velmi častý. V takovém případě je vhodné pozorovat své tělo a zjišťovat, zda je s ním vše v pořádku. Problém s pálením žáhy, což může být jednou ze známek, jsme již zmínili. Také nezapomínejte na bolesti, které se objevují u hrudní kosti, a to hned po jídle. Dále může dojít i k tomu, že se po jídle objeví ostřejší bolest, která vystřeluje do zad, stejně jako to může být i podivná pachuť ve vašich ústech. Toto všechno je známkou toho, že se žaludeční vředy mohou objevovat.

Koření a bylinky jako dobrý pomocník na žaludeční vředy

Pokud nedokážete odolat nezdravému jídlu a máte na něho skutečnou chuť, zajistěte alespoň to, že se v jídle bude objevovat koření, které dokáže zlepšit vaše trávení. Je to částečná pomoc, jak snížit riziko vzniku žaludečních vředů. Koření, které má toto pozitiva, je celkem bohaté a tak máte jistotu, že nebude problém najít to, které se bude hodit i k servírovanému pokrmu. Jako příklad to může být:

Sponzorováno

Stejně tak můžete sáhnout i po bazalce nebo oreganu, stejně jako lze vyzkoušet i anýz. Zajímavou alternativou jsou ale i různé byliny, jako je třeba pampeliška. Ta, stejně jako jiné bylinky obsahují hořčiny, které také pomáhají zlepšovat trávení ve vašem žaludku. A to tak, že se zde produkují správné žaludeční šťávy.

Dobrým pomocníkem je vláknina

Pokud chcete nejenom myslet na prevenci, ale i na pomoc, pokud máte podezření na žaludeční vředy, je rozhodně dobré zařadit do své stravy také vlákninu. Kde je obsažena? Určitě doporučíme zeleninu, která navíc splňuje i to, že je zdravá a váš organismus nijak výrazně nezatíží. Ta je volbou číslo jedna. Na druhé místo musíme zařadit i celozrnné potraviny. Pod nimi si nemusíte představit nutně jenom pečivo, ale mohou to být třeba i stále populárnější celozrnné těstoviny, které jsou zajímavou a chutnou přílohou. Též je vláknina obsažená třeba v ovesných vločkách, nebo v tmavé mouce.

Mějte po ruce i kvalitní nápoje

Také byste neměli zapomínat ani na dostatečný pitný režim, který je u žaludečních vředů velmi důležitý. Pokud nechcete, aby vznikly, nebo pokud nechcete dráždit svůj žaludek, tak zapomeňte hlavně na zmíněný alkohol, ale i na nápoje, které jsou sycené. Nejhůře na tom potom jsou sladké limonády. Rizikem je ale i horká káva, nebo velmi ledové nápoje, či takové, které jsou příliš kyselé – třeba v létě tolik vyhledávaná citronáda.

A jaké nápoje jsou naopak ty nejlepší? Zcela pochopitelně nic nezkazíte obyčejnou vodou. Také doporučíme i vlažné bylinkové čaje, které jsou na vaše zažívání a váš žaludek jako takový ideální volbou. Ideální jsou čaje, ve kterých nechybí třeba tolik známý heřmánek, ale i máta, nebo také sléz. Pokud se žaludeční vředy objeví, je dobré myslet i na to, že dobrým a doporučovaným pomocníkem jsou také mléčné výrobky. Zde ale pozor na jedno riziko, a to je příliš vysoký obsah tuku. Ten naopak škodí. Základem jsou ty nízkotučné.

A ještě pár zajímavých bodů nakonec

Chcete-li snížit riziko vzniku peptického vředu:

  1. Vyvarujte se tabákových výrobků, nekuřte
  2. Vyhýbejte se alkoholu, pokud možno na 100%, vůbec ho nepijte Maximálně omezte alkohol na 2 nápoje denně pro muže a 1 nápoj denně pro ženy.
  3. Buďte opatrní s aspirinem
  4. Samozřejmě nemíchejte alkohol s léky
  5. Často si umývejte ruce, abyste se vyhnuli různým infekcím
  6. Omezte užívání ibuprofenu, aspirinu a naproxenu (Aleve)

Udržení zdravého životního stylu tím, že přestanete kouřit cigarety a budete jíst vyváženou stravu bohatou na ovoce, zeleninu a celá zrna, vám pomůže zabránit vzniku žaludečních vředů – jděte touto cestou.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Gastroskopie – endoskopické vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva