Obsah článku
Co je to vlastně žaludeční vřed?
Žaludeční vřed (též peptický vřed nebo gastroduodenální vřed) je zánětlivé onemocnění žaludku, při němž je stěna žaludeční sliznice poškozena přímým působením kyseliny chlorovodíkové z žaludeční šťávy, pH se pohybuje kolem 1-2. Za normálních okolností je sliznice žaludku chráněna zejména vrstvou hlenu (mucinu). V případě poškození ochranné vrstvy ať již snížením tvorby mucinu nebo zvýšeným odstraňování mucinu, může dojít k poškození sliznice. Poškozeno je obvykle okrouhlé ložisko v průměru dosahujícím až několika centimetrů. Protože jako ochranný faktor se uplatňuje i uspořádání krevního toku (krev ve stěně žaludku je zásaditější než krev v těle), objevují se nejčastěji léze v místech s nižším průtokem krve, tedy v malém ohbí (malé kurvatuře) žaludku.
Statistika: Asi 10% obyvatel dospělého věku trpělo někdy během svého života žaludečními vředy. Jestliže nemoc probíhala mírně a vřed se sám do sebe zahojil, nemuseli o tom ani vědět.
Mám žaludeční vředy? Příznaky vředů
- Pálivá, bodavá nebo tupá bolest v horní části břicha pod hrudní kostí. Bolest často mizí po jídle
- Bolest se objeví a zase mizí, trvá několik dní, zmizí a zase se vrací
- Noční bolesti často budí ze spaní
- Nemocný ztrácí chuť k jídlu
- Nemocný hubne, ale někdy tloustne, když zahání bolest jídlem
- Může mít krev ve stolici
- Krev ve stolici bývá často natrávená, tj. zčernalá
- Nemocný trpí nevolnostmi
- Někdy zvrací
- Podávání léků proti překyselenému žaludku přináší přechodnou úlevu, ale může vyvolat nové bolesti
Vyšetření žaludečních vředů
Při podezření na vředové onemocnění se provádí endoskopické vyšetření. Do žaludku a dvanáctníku se ústy zasune tenká ohebná sonda s optikou, takže lékař si může pečlivě prohlédnout sliznici. Prokázaný vřed se pak léčí hlavně léky, které potlačují tvorbu žaludečních kyselin. Pokud je oblast vředu infikována Helicobacterem pylori, dostanete navíc i antibiotika. Nezbytná je změna životního stylu.
Pobyt v nemocnici je nutný jenom při krvácení, s ním spojené chudokrevnosti nebo jiných komplikacích. Pacient však musí dodržovat léčebnou životosprávu, která se nijak neliší od běžných zásad zdravého životního stylu. Jídlo je třeba si rozdělit do pěti denních dávek tak, aby přestávka mezi jednotlivými jídly byla nanejvýš tři hodiny. Nesmíme zapomenout na dostatečný příjem tekutin, aktivní odpočinek a alespoň sedmihodinový spánek.
Prevence proti vředům
Dbejte na to, jak se stravujete. Jezte zdravě a pravidelně, zbytečně se nestresujte v práci ani doma, vyhněte se zbytečnému pití alkoholu a přestaňte kouřit. Vhodné je také omezit ostrá a kořeněná jídla, sycené nápoje a příjem kofeinu.
Sponzorováno
Co dělat proti žaludečním vředům
Při silné bolesti se používají léky k tlumení obtíží trávícího ústrojí (antacida), které sníží kyselost a na krátkou dobu pomohou. Situaci však neřeší. Nejpoužívanější a nejúčinnější jsou léky blokující sekreci kyseliny chlorovodíkové v žaludku, zejména blokátory protonové pumpy, jako Helicid a podobné přípravky. Pokud je u pacienta s žaludečním vředem objeven Helicobacter pylori, měla by být součástí léčby i jeho likvidace. Na to se používají antibiotika.
Chirurgická léčba žaludečních vředů se provádí zcela výjimečně, a to pouze při komplikacích. Jde zejména o krvácení, proniknutí vředu do břišní dutiny, neprůchodnost žaludku nebo dvanácterníku nebo podezření na zhoubný nádor.
Pokud lékař diagnostikuje peptický vřed, nezbývá než pozměnit životosprávu. Důležité je vyvarovat se stresové zátěži, dodržovat klid a dostatek spánku. Je nutné upravit dosavadní jídelníček.Zcela nevhodná je konzumace pochutin, které stimulují sekreci žaludečních šťáv. Proto je lepší omezit pití kávy, alkoholu a silného čaje. Smažená a kořeněná jídla také nemoci nepřidají.
Při onemocnění žaludečních vředů se doporučuje užívání potravinových doplňků: Betakaroten, Zinek, Lékořice, šťáva z Aloe Vera, aminokyselina glutamin a další. Za vyzkoušení stojí rovněž bylinné čaje, např. heřmánkový, ibiškový, měsíčkový a čaj z tužebníku nebo amerického jilmu, všechny zklidňují podrážděnou sliznici.
Co říkají lékaři
Při podezření na vřed vám lékař jako první doporučí především vyrovnanou stravu a nedráždivou dietu. Základem je hlavně pravidelně a v klidu jíst, vhodné jsou menší porce. Zakázána jsou ostrá jídla, ovocné džusy, samozřejmostí by mělo být i vynechání alkoholu a kouření.
Tvorbu a množství žaludeční kyseliny také výrazně ovlivňuje extrakt z jadérek grapefruitu, který uklidňuje sliznici žaludku postiženou zánětem či vředem. Tento přípravek také výrazně zmírňuje žaludeční a střevní potíže (průjmy, zvracení, pálení žáhy, nadýmání atd.) Jedním z takových prostředků je například Citrovital, a to buď v tabletách, nebo kapkách.
„Nejpoužívanější a nejúčinnější jsou léky blokující sekreci kyseliny chlorovodíkové v žaludku, zejména blokátory protonové pumpy, jako je například APO OME či podobně volně prodejné přípravky snižující vylučování žaludeční kyseliny,“ uvedla praktická lékařka MUDr. Gabriela Navrátilová.
„Při záchvatu bolesti můžete použít i takzvaná antacida (např. Rennie nebo Tums), tedy léky tlumící obtíže trávicího ústrojí. Snižují kyselost a na krátkou dobu mohou pomoci, ale situaci neřeší,“ dodala lékařka.
Při prokázání přítomnosti bakterie Helicobacter pylori účinně pomáhají antibiotika.
VIDEO: S doktorem o žaludečních vředech
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zažívací potíže
Přečtěte si také naše další články
Dobrý den, velice pěkný článek. Chtěla bych se s vámi podělit o pozitivní zkušenost při léčbě žaludečních vředů. Pomohl mi kořen z této lékořice: http://www.prodejbylin.cz/lekorice_koren/index.html..