Sponzorováno

Žaludeční chřipka (gastroenteritida) – příznaky, příčiny a léčba 4.72/5 (18)

Gastroenteritida je onemocnění charakterizované zánětem trávicí soustavy postihujícím jak žaludek, tak tenké střevo.

Gastroenteritida je onemocnění charakterizované zánětem trávicí soustavy postihujícím jak žaludek, tak tenké střevo.

Když máte průjem a zvracíte, můžete říci, že máte nějakou „žaludeční chřipku“. Tyto příznaky jsou totiž často způsobeny stavem nazývaným gastroenteritida.

Při gastroenteritidě jsou váš žaludek a střeva podrážděny a zaníceny. Příčinou je obvykle nějaká virová nebo bakteriální infekce.

Symptomy gastroenteritidy

U gastroenteritidy jsou pravděpodobně nejčastějšími příznaky průjem a zvracení. Můžete také mít:

Kvůli průjmu a zvracení může být vaše tělo také dehydratováno. Dávejte pozor na příznaky dehydratace, jako je suchá kůže a sucho v ústech, pocit slabosti a opravdu velká žízeň. Může to být nebezpečné pro vaše zdraví.

Žaludeční chřipka a děti

Děti se mohou rychle dehydratovat, takže pokud má vaše dítě žaludeční chřipku, je důležité, abyste hledali známky toho, že je velmi žíznivé nebo má suchou pokožku nebo sucho v ústech (+ je dítě malátné). Pokud máte malé dítě, podívejte se na suchost jeho plen. Jsou pleny suché po delší dobu? Pak je zde nebezpečí dehydratace.

Nechte děti s gastroenteritidou doma, ať nechodí do školy, školky, dokud nezmizí všechny příznaky. Poraďte se se svým lékařem dříve, než podáte vašemu dítěti nějaký lék. Léky používané ke kontrole průjmu a zvracení nejsou obvykle podávány dětem mladším než 5 let.

Abychom pomohli zabránit rotavirům – nejčastější příčině žaludeční chřipky u dětí – existují dvě očkovací látky, které mohou být podávány dětem. Poraďte se s lékařem o očkovacích látkách.

Co způsobuje gastroenteritidu?

Nejčastější příčinou gastroenteritidy je virus. Gastroenteritida může být způsobena mnoha různými druhy virů. Hlavní typy jsou rotavirus a norovirus.

Existuje mnoho způsobů, jak se může šířit gastroenteritida:

  • Kontaktem s někým, kdo má virus
  • Kontaminované potraviny nebo voda
  • Neumyté ruce po odchodu z toalety nebo koupelny nebo při výměně plenky

Rotavirus je nejčastější příčinou průjmu na světě u kojenců a malých dětí. Norovirus je nejčastější příčinou vážné gastroenteritidy.

Ačkoli to není tak běžné, bakterie jako E. coli a salmonella mohou také vyvolat žaludeční chřipku. Bakterie Salmonella a Campylobacter jsou nejčastějšími bakteriálními příčinami gastroenteritidy.

Další bakterie, shigella, může být také příčinou. Obvykle se šíří z člověka na člověka a běžnými zdroji infekce jsou kontaminované potraviny a pitná voda.

Paraziti mohou také způsobit gastroenteritidu, ale není to běžné. V kontaminovaných bazénech nebo při pití kontaminované vody můžete pojmout organismy, jako je giardia a cryptosporidium.

Existují také jiné neobvyklé způsoby, jak dostat gastroenteritidu:

  • Těžké kovy (arsen, kadmium, olovo nebo rtuť) v pitné vodě
  • Konzumace hodně kyselých potravin, jako jsou citrusové plody a rajčata
  • Toxiny, které mohou být obsaženy v některých mořských plodech
  • Léky jako jsou antibiotika, antacida, laxativa a léky proti chemoterapii

Jak je diagnostikována gastroenteritida?

Většina lidí s gastroenteritidou to rozezná z jejich typických symptomů a obvykle nepotřebují navštívit lékaře nebo vyhledat lékařskou pomoc. Symptomy jsou často poměrně mírné a běžně se zlepšují během několika dní bez jakéhokoli léčení.

Sponzorováno

Nicméně, za určitých okolností možná budete muset navštívit lékaře, pokud máte silnější gastroenteritidu. Lékař se vás může zeptat na otázky o nedávném cestování do zahraničí, pokud jste byli v kontaktu s někým s podobnými příznaky, nebo jste nedávno užívali antibiotika nebo jste byli přijati do nemocnice. Jednoduše hledá možné příčiny vaší gastroenteritidy. Lékař také obvykle zkontroluje známky nedostatku tekutiny v těle (dehydratace). Může kontrolovat teplotu, puls a krevní tlak. Možná také vyšetří vaše břicho (žaludek).

Testy nejsou obvykle nutné. Nicméně, pokud jste obzvláště ve špatném stavu, máte krvavou stolici, nedávno jste cestovali do zahraničí nebo se vaše příznaky nezlepšují, může vás lékař požádat o vzorek stolice. Ten pak může být vyšetřen v laboratoři a hledá se zde příčina infekce.

Léčba gastroenteritidy

Léčba gastroenteritidy probíhá ve 3 krocích:

Zabraňte dehydrataci

  • V případě potřeby dejte dítěti orální rehydratační roztok. Rehydratační nápoje jsou doporučeny pro osoby, které jsou křehké, velmi malé nebo starší 60 let, nebo ty, které mají zdravotní problémy.
  • Dejte dospělému co nejvíce čisté vody.
  • Osoba by měla pomalu pít tekutiny v častých, malých množstvích. Příliš rychlé pití tekutin může zhoršit nevolnost.
  • Jako hrubé vodítko vypijte nejméně 200 ml po každém záchvatu průjmu (po každé vodové stolici). Tato extra tekutina je navíc k tomu, co byste normálně vypili. Například dospělý obvykle pije asi dva litry denně, ale více v horkých dnech. Výše uvedené doporučení po 200 ml po každém záchvatu průjmu je navíc k tomuto obvyklému množství, které byste vypili.

U většiny dospělých je ideální kapalina pro rehydrataci čistá voda. Nejlepší je, abyste nepili nápoje, které obsahují mnoho cukru, protože někdy mohou způsobit průjmy ještě horší.

Kdy zavolat lékaře

Vyhledat lékařskou pomoc, pokud:

  • Zvracení v dospělém nebo v dětském věku trvá déle než 1 den nebo horečka nebo závažný průjem (velké množství volné stolice každých 1 až 2 hodiny) trvá déle než 2 dny.
  • Dítě do věku 2 let má zvracení nebo průjmy po dobu delší než 12 hodin nebo má horečku s zvracením a průjem.
  • Zvracení nebo průjem jsou krvácivé.
  • Osoba má onemocnění ledvin, jater nebo srdce a musí omezovat příjem tekutin.
  • Osoba má náhlou, těžkou bolest břicha.
  • Vyvinou se příznaky dehydratace.
  • Příznaky se nevyřeší ani po týdnu.

Pokračujte v léčbě – rozumně konzumujte lehká jídla

  • Postupně začněte pomalu jídlo vracet zpět do svého jídelníčku. Samozřejmě začněte s lehkými a nedráždivými jídly.
  • Začněte s jemnými, snadno stravitelnými potravinami, jako jsou krekry, banány, suchá rýže a libové kuřecí maso.
  • Vyvarujte se mléčných výrobků, kofeinu a alkoholu až do úplného zotavení.
  • Je-li nutná lékařská léčba, může osoba dostávat intravenózní tekutiny a léky proti nevolnosti.

Dříve bylo doporučeno, aby osoby chvíli nejedli, když měli gastroenteritidu. Nicméně, teď je doporučeno jíst malé, lehké jídlo, pokud můžete. Nechte se vést vaší chutí. Jezte co nejdříve – ale nepřestávejte pít. Vyvarujte se nejprve tučných, pikantních nebo těžkých potravin. Jednoduché potraviny, jako jsou banány a rýže, jsou dobrým startovacím jídlem.

Léky

Můžete si v lékárně koupit nějaké léky na zastavení průjmu. Nejbezpečnější a nejúčinnější je loperamid. Dávka pro dospělé je zpočátku dvě kapsle. Funguje tak, že zpomaluje činnost vašeho střeva. Nepoužívejte loperamid déle než pět dní. Přečtěte si také příbalovou informaci, která je součástí tohoto léku.

Paracetamol nebo ibuprofen jsou pak užitečné pro zmírnění vysoké teploty nebo bolesti hlavy.

Jak bylo vysvětleno, pokud jsou příznaky závažné nebo trvají déle než několik dní, může lékař požádat o vzorek stolice. Toto je odesláno do laboratoře, aby se podívali na napadení mikroby (bakterie, parazity atd.). Někdy je zapotřebí brát antibiotika nebo jiná léčba, jestliže jsou zjištěny určité bakterie nebo jiné infekce. Antibiotika pak nejsou potřeba pro gastroenteritidu způsobenou viry a mohou ji dokonce ještě zhoršit.

Sponzorováno

A co vy? Jaké máte zkušenosti s gastroenteritidou? Budeme rádi za komentáře a tipy.

Co si dále o gastroenteritidě či jiných problémech přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva