Sponzorováno

Zajímavé informace o pitném režimu, které možná neznáte 4.88/5 (8)

Čistá voda by prostě ve vašem pitném režimu měla hrát prim.

Čistá voda by prostě ve vašem pitném režimu měla hrát prim.

Teploty výrazně stoupají, což je pochopitelně i doba, během které byste se měli zaměřit na dostatečný pitný režim. Během svého života jste jistě načerpali mnoho různých informací na toto téma. Některé z nich nejsou zase až tak pravdivé, jak jste si mysleli a jsou i takové, které možná ani neznáte. Podívejme se proto společně, co jste o pitném režimu nevěděli a také na to, jak se nyní, ale i v budoucnu v horkých dnech chovat správně.

Kolik tekutin vypít?

Máte zafixováno, že správný pitný režim je jenom ten, během kterého do svého těla zvládnete dostat alespoň 2 litry tekutin denně? je třeba říci, že právě tento limit je spíše orientační a je určený pro průměrného člověka v průměrných podmínkách. To, kolik toho vypijete, je většinou velmi individuální a pokud jsou hlavní faktory, které to ovlivňují, tak se jedná o tyto:

  • Teplota, které své tělo vystavujete
  • Fyzická aktivita
  • Věk a hmotnost

Pokud jde o horké letní dny, určitě doporučíme pod dva litry tekutin neklesat. Jinak však spíše poslouchejte své tělo. Pokud máte žízeň, rozhodně se napijte. Snažte se hlavně eliminovat stavy, jako jsou bolesti hlavy, malátnost, motolice a nevolnosti, které právě z dehydratací organismu mohou souviset.

Co se do pitného režimu započítává?

Mnoho lidí si myslí, že v rámci pitného režimu se počítají jenom klasické nápoje. Tedy buď běžná voda, nebo i čaje, nebo jiné balené tekutiny. Faktem ale zůstává, že do pitného režimu se započítává cokoliv, co je v tekutém stavu. Typickým příkladem jsou například polévky, kde je jejich základem pochopitelně právě voda. Bez ohledu na to, o jakou polévku se jedná, musíme říci, že i ta se do denního pitného režimu počítá. Máte-li ji k obědu i k večeři, můžete si být jista, že je celkem dobrou a potřebnou součástí v rámci toho, kolik toho vypijete.

Jaké nápoje jsou v pitném režimu problém?

Na jednu stranu také dodají tekutiny, ale na tu druhou mají několik negativních jevů. I proto se spíše nedoporučují. Je však jasné, že pokud máte velkou žízeň a nezbývá nic jiného, napijte se jich. Pokud ale máte možnost volby, rozhodně je dobré je pít spíše okrajově. Pokud se máme podívat na seznam takových nápojů, určitě sem patří:

  1. Příliš sladké nápoje slazené cukrem
  2. Káva nebo jiné kofeinové nápoje
  3. Alkoholické nápoje včetně míchaných drinků

U všech třech možností je pochopitelné, že nám tekutiny dodají. Zároveň ale mohou způsobit, že budeme mít velmi brzy velkou žízeň – sladké nápoje, nebo mohou zapříčinit poměrně rychlou dehydrataci – alkohol a káva. Proto je dobré je konzumovat skutečně jenom ve spíše výjimečných případech, a pokud už, je dobré je kombinovat s čistou vodou.

Sponzorováno

Kdy a kolik toho vypít?

Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá. Jediným správným ukazatelem toho, jak máte pít, je pravidelnost. Rozhodně nedělejte tu chybu, že přes den téměř nepijete a večer do sebe doslova nalijete třeba dvě velké lahve tekutin. Tím svému organismu nejenom že nijak neprospějete, ale výrazně mu ublížíte. Když se podíváme na to, kdy je správné pít, je odpověď poměrně prostá. Pít byste měla po celý den, průběžně. Určitě nezapomínejte vždy na nápoj k vašemu jídlu. Dále už stačí dodržet jenom to, co jsme uvedli na samotném začátku. Že vliv na váš pitný režim má v první řadě vaše tělo a hlavně jeho potřeby. Pijte proto ve chvíli, kdy budete mít žízeň a pijte toho tolik, dokud ji nezaženete.

Teplé nebo studené nápoje?

I to je otázka, na kterou možná neznáte odpověď a která se vám bude s ohledem na budoucí teplé počasí hodit. Je pravdou, že možná velmi často sníte o tom, že v horkém dni svůj organismus ochladíte dokonale vychlazeným nápojem. V první chvíli se sice ochladíte, ale co nesmíme opomíjet, to je fakt, že tím své tělo i poměrně výrazně zatížíte. Bude totiž muset vydat mnoho energie na to, aby daný nápoj ohřálo na teplotu lidského těla. Teplé nápoje však také nejsou to pravé, jelikož ty zase mohou teplotu vašeho těla zvyšovat, což v době horka také není to pravé. Ideální volbou jsou tedy nápoje pokojové teploty, nebo lehce vlažné. Ty jsou při dodržování pitného režimu nejlepší možnou a obecně také „nejdoporučovanější“ volbou. Přečtěte si také článek o tom, jaké tekutiny zařadit do vašeho pitného režimu.

Je správný každý nápoj, kde je voda?

Rozhodně ne. Jak jsme si již výše zmínili, špatnou volbou jsou určitě nápoje obsahující kofein, stejně jako nápoje alkoholické. Zajímavou otázkou jsou třeba nápoje, jako víno se sodovkou, tedy takzvaný vinný střik. I když velkou část nápoje tvoří voda, je rozhodně z kategorie těch špatných, jelikož jde stále o nápoj alkoholický. Podobně je to v případě sladkých limonád, nebo nápojů s umělými sladidly. I u nich platí, že je lepší je pít jenom ve výjimečných případech, a to i přesto, že se jedná primárně o vodu s určitou příchutí. Když už něco sladkého, je lepší zkusit vodu s ovocnou šťávou, a pokud je nutné přislazení, zkuste něco přírodního. Příkladem je dnes velmi oblíbená stévie.

Co dále si o pitném režimu u nás můžete přečíst?

VIDEO: Informace o pitném režimu

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva