Obsah článku
- Xantelazma je měkké, nažloutlé, tukové ložisko, které se tvoří pod kůží v oblasti očí.
- Lékaři se domnívají, že se xantelazma objeví, když dojde k přerušení spojení mezi některými buňkami uvnitř vašich kapilár. Když k tomu dojde, může cholesterol prosakovat do oblasti kůže, kde vytváří bílé skvrny.
- Většina lidí s xantelazmou má problémy s vysokým cholesterolem nebo lipidy.
- I když by xantelazma mohla poukazovat na základní zdravotní problém, tyto projevy cholesterolu nejsou škodlivé.
- Tento problém se může i po léčbě vracet.
Pokud máte nevzhledné, žluté skvrny v rozích očních víček nebo obecně kolem očí, může to být stav známý jako xanthelasma palpebrarum.
Xantelazma je měkké, nažloutlé, tukové ložisko, které se tvoří pod kůží v oblasti očí. Je to tedy cholesterol pod kůží. Není to stav nijak škodlivý, ale ve vzácných případech to může být indikátor možného onemocnění srdce. Proto je dobré nechat svůj zdravotní stav zkontrolovat lékařem nebo dermatologem.
Rizikové faktory pro Xantelazmu
Xantelazma se může vyvinout u kohokoliv, ale jste více ohroženi, pokud:
- jste žena
- jste ve věku mezi 30 a 50 lety
- jste kuřák
- jste obézní
- máte vysoký krevní tlak
- máte cukrovku
- vaše hladiny lipidů (tuky v krvi, včetně cholesterolu) jsou neobvykle vysoké
Jak je problém diagnostikován?
Váš lékař může diagnostikovat Xantelazmu vizuálně vyšetřením pokožky kolem očí. Váš lékař může nařídit vyšetření lipidů v krvi, aby zjistil, zda vaše hladiny lipidů způsobují vaše příznaky.
K testování hladiny lipidů vám lékař provede odběr krve a poté krev odešle do laboratoře k testování. Ve většině případů byste měli mít výsledky do jednoho týdne.
Xantelazma a její léčba
Xantelazma je většinou zcela neškodná, ale možná ji budete chtít nechat odstranit. Nevypadá totiž moc dobře. A mnoho lidí se proto chce tohoto problému zbavit.
K dispozici je řada možností léčby:
Kryoterapie
Při kryoterapii jde o zmrazení xantelazmy kapalným dusíkem nebo jinou chemickou látkou.
Laserová chirurgie
Jeden typ laserové techniky, známý jako frakční CO2 laser, byl prokázán jako efektivní při řešení tohoto problému.
„Když používám laser, vlastně odstraňuji vrstvu po vrstvě, dokud problém není pryč,“ říká doktor. Ale tato metoda má riziko zjizvení a léčení může trvat jeden až dva týdny. Mezi výhody laseru patří vyhnutí se chirurgickému zákroku, minimální ztráta tkáně, dobré funkční a kosmetické výsledky a opakovatelnost terapie. U pacientů je tato metoda oblíbená. Postup je snadno proveditelný a dává rychlé výsledky. Ale je zase o něco nákladnější než jiné metody.
Tradiční chirurgie
Chirurg může odstranit xantelazmu skalpelem. Jde o to, že lasery nemusí fungovat při silnějším ukládání cholesterolu. V takovém případě můžete využít právě tradiční chirurgii.
Radiofrekvenční ablace (RAF)
Jedna studie z roku 2015 zjistila, že radiofrekvenční ablace je účinná při eliminaci nebo redukci xantelazmy s velmi malým počtem případů recidivy.
Chemický peeling
Ano, i chemický peeling může být cesta. Jedna malá studie ukázala, že více než 90 procent účastníků, kteří podstoupili léčbu kyselinou tricholoroctovou (TCA), zaznamenalo uspokojivé až vynikající výsledky.
Je to méně běžná léčba, ale může vás zbavit xanthelasmy pomocí chemické reakce, při které se cholesterol vlastně rozpustí.
Sponzorováno
Léky
Studie publikovaná v magazínu British Journal of Ophthalmology naznačuje, že statinový lék Simvastatin – který léčí vysoký cholesterol – může také léčit xantelazmu.
Je možné, že se xantelazma znovu objeví i po léčbě.
Snížení hladin cholesterolu
Snížení hladiny cholesterolu může také pomoci při léčbě xantelazmy. U některých lidí může změna stravovacích návyků a životního stylu stačit k udržení správných hladin cholesterolu.
Ke snížení hladiny cholesterolu:
- se vyhněte kouření a omezte konzumaci alkoholu
- zkuste udržovat zdravou váhu
- cvičte nejméně 30 minut většinu dní v týdnu
- omezte spotřebu nasycených tuků
Lékař vám bude možná muset předepsat statiny nebo jiné léky, které vám pomohou snížit hladinu cholesterolu. Existují také některé přírodní prostředky, které mohou fungovat, ale před použitím doplňků nebo alternativních léčebných postupů pro cholesterol se poraďte se svým lékařem.
Jaký je výhled pro pacienty?
Xantelazma je obvykle neškodná, ale může být příznakem problému s hladinou vašich lipidů v krvi. Může to být tedy včasné varovné znamení rizika srdečních chorob.
Xantelazmu někdy můžete mít, pokud máte v krvi vysokou hladinu cholesterolu nebo jiných tuků.
Poraďte se se svým lékařem, pokud si všimnete tukových usazenin kolem očí. Ten vás vyšetří. Některé procedury nemusí kryty pojištěním, proto se poraďte se svým lékařem o všech svých možnostech a ujistěte se, že znáte všechny náklady před zahájením léčby.
Protože xantelazma je spojena s vysokým cholesterolem, obecně se navrhuje dostat ho pod kontrolu.
Shrňme si to
Xantelazma (také známá jako xantelasma palpebrarum) je benigní kožní léze, která se vyskytuje v podobě plochých, žlutavých nebo nažloutlých výrůstků na víčkách očí. Tyto výrůstky jsou způsobeny abnormální hromaděním tukových látek (zejména cholesterolu) ve tkáních.
Xantelazma obvykle nemá příznaky nebo nepříjemné pocity, a proto se léčba často zaměřuje spíše na estetickou stránku a případně na identifikaci a léčbu příčiny vyšších hladin cholesterolu.
Pokud jde o léčbu xantelazma, zde je několik možností:
Konzervativní přístup: U malých a kosmeticky nepříliš výrazných xantelasmů může být doporučen konzervativní přístup, který zahrnuje změny životního stylu a ošetřování. To může zahrnovat kontrolu hladin cholesterolu dietou, cvičením a případně užíváním léků předepsaných lékařem. Rovněž je důležité minimalizovat rizikové faktory, jako je kouření a obezita.
Chirurgická odstranění: V případech, kdy jsou xantelazmy esteticky významné nebo způsobují nepohodlí, může být zvažováno chirurgické odstranění. Toto se provádí buď excizí (vyříznutím) xantelasmu nebo laserovou terapií. Je však třeba si uvědomit, že chirurgické odstranění může způsobit jizvy nebo recidivu, a proto je třeba pečlivě zvážit výhody a nevýhody této metody.
Chemické a laserové terapie: V některých případech se používají chemické látky (například kyselina trichloroctová) nebo laserové terapie k redukci xantelasmu. Tyto metody mohou být účinné, ale měly by být prováděny pod dohledem odborníka.
Je důležité konzultovat lékaře nebo dermatologa ohledně nejvhodnější léčby xantelazma v závislosti na velikosti, umístění a případných zdravotních problémech pacienta.
Sponzorováno
A co vy? Máte nějaké zkušenosti s xantelazmou? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
Studie a zdroje článku
- Clinical and Lipid Profile Studies in Xanthelasma Palpebrarum Autoři: B S N Reddy, Gurmohan Singh
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidské oko, Moderní medicína
Přečtěte si také naše další články
Mám osobné skúsenosti s xantelazmami. Mám ich už pomerne rozsiahle. Pred dvomi rokmi som absolvovala aj úpravu viečok, pri ktorej mi odstránili časť týchto ložísk. Šla som do toho aj s vedomím, že sa to vráti. Dúfala som, že budem mať pokoj dlhšie, ale je to tu a zas rozsiahle. Vysoký cholesterol nemám, vždy je do 5,0. Mám však zvýšený ten druhý cholesterol, asi tzv. dobrý, čomu sa môj lekár vzdy čuduje. Mali by vraj rásť a klesať priamoúmerne. Takže je v tom čosi viac v mojom prípade. Dnes už mi viečka opäť začínajú prekážať tým, že prevísajú a tiež mi vadia vo vnútorných kútikoch očí. Pocitovo je to asi tak, ako by som prichádzala o periférne videnie. Tak len toľko.