Obsah článku
Mezi hlavní alergeny zde počítáme:
- pyl
- prach
- roztoče
- houby a plísně
- zvířata
Alergie na pyl
Způsobuje ji přecitlivělost na bílkoviny, obsažené v pylu. Jelikož je pyl roznášen větrem, je pro alergiky důležitá tzv. pylová sezóna, rozdělená do tří období (časné jaro s převažujícím pylem dřevin, druhá polovina jara a začátek léta s pylem trav a obilnin a období vrcholného léta a podzimu s převahou bylinného pylu). K dispozici bývá alergikům pylový kalendář i pravidelná pylová zpravodajství, která přinášejí aktuální informace o stavu pylu v ovzduší.
Alergie na prach a roztoče
Z hlediska prachu je pro alergika nejvíce alergenů obsaženo v bytovém prachu. Tvoří ho totiž směs částeček textilií, zvířecích chlupů, baktérií, plísní, rozpadlých tělíček hmyzu a roztočů. Alergie na prach bývá úzce spojena s alergií na roztoče. Roztoči jsou drobní členovci, pouhým okem neviditelní (jejich velikost se pohybuje okolo jedné třetiny milimetru). Živí se lidskými lupy a kožním odpadem z lidského těla. V jednom gramu prachu z matrace a lůžkovin jich žije až 15 tisíc.
TIP: Jak si ulevit od alergií přírodně?
Co dělat pro bezprašný a bezroztočový byt?
Sponzorováno
- Zrušte všechny „lapače“ prachu: koberce, závěsy, čalouněný nábytek, plyšové doplňky (včetně hraček), tlusté plédy, kožešiny
- Používejte syntetické materiály: v lůžku molitan, polyester, dutá vlákna, na pokrývky a závěsy umělá vlákna
- Vysávejte často za použití kvalitního vysavače – nejen podlahy, ale také lůžkoviny
Alergie na houby a plísně
Mají je na svědomí zejména tzv. „vláknité“ plísně, které při růstu produkují spory, šířící se vzduchem. Tyto spory mohou vyvolat alergie dýchacích cest –rýmu a astma. Nejčastěji se vyskytují ve vrcholném létě a v období teplého podzimu. Alergici by si zejména měli dávat pozor na domácí plísně – ať již vznikající po průniku vody na stěnách, nebo plísní tvořících se na potravinách nebo květinách.
Jak se vyhnout plísním?
- Větrat Pravidelně kontrolovat prostředí, ve kterém se pohybujíNedotýkat se pytlů s odpadkyVyřešit vlhkost v prostředí (prosakování vody, vzlínání vlhkosti)
Alergie na zvířata
Nejagresivnější ze zvířecích alergenů jsou kočičí alergeny, alergie na zvířata však může zahrnovat i psy, ptáky, koně, hovězí dobytek či hlodavce). Alergeny se objevují ve zvířecích slinách, moči, kožním mazu, kožních šupinách nebo úlomcích srsti, krevním séru, výměšcích a v peří. Mnohdy nemusí k alergické reakci dojít přímo v přítomnosti zvířete – stačí kontakt s člověkem v roli přenašeče.
Jak se chránit při alergii na zvířata? V tomto případě vstupují do hry emoce, neboť je těžké zbavit se domácího mazlíčka, který neúmyslně alergii provokuje. Pokud je to možné, pomůže pravidelné koupání zvířete (minimálně 1 x týdně), zamezení jeho přístupu do ložnice, v případě kocourů jejich kastrace.
Co dalšího si o alergii přečíst?
- Fungují homeopatika na alergii?
- Podívejte se na mýty o alergiích
- Může při alergiích nějak pomoci zelený ječmen?
VIDEO: ALERGENOVÁ IMUNOTERAPIE
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pylová alergie
Přečtěte si také naše další články