Obsah článku
Kuřáci se často milovaných cigaret odmítají vzdát navzdory zdravotním argumentem, protože je všechny donekonečna omílané hrozby o rakovině plic už unavují a připadají vám příliš nereálné.
My vám však přinášíme několik důvodů, proč vykouřit svou rozlučkovou cigaretu, které změní váš život okamžitě a nejsou jen nějakou vzdálenou hrozbou.
Menší nervozita
V první řadě budete méně nervózní. Kuřáci si často myslí, že právě díky cigaretám jsou klidnější a méně jejich ničí stres. Nedávná studie přitom ukázala, že méně nervózní jsou právě ti lidé, kteří přestali kouřit. Ti, kterým se přestat nedaří, jsou naopak z dlouhodobého hlediska nervóznější.
Lepší zuby
Poděkují se vám i vaše ústa. Bez cigaret výrazně ubudou problémy s porouchanými zuby či zničenými dásněmi, nemluvě o zákeřné rakovině ústní dutiny. Jistá studie prokázala, že u kuřáků existuje dvojnásobné riziko problémů týkajících se úst, zubů či dásní, než u těch, kteří nikdy nekouřili.
Kvalitnější sexuální život
Dalším obrovským plusem je zlepšení vašeho sexuálního života. Je totiž dokázáno, že kouření snižuje chuť na sex u mužů iu žen. Sexuální apetit přímo ničí nikotin – je jedno, jakým způsobem se do vašeho těla dostal. A pánové, je tu další skutečnost, která by vás mohla zajímat. Bez cigaret vás totiž čeká kvalitnější a mnohem rychlejší erekce.
Lepší pokožka těla
Utrácíte množství peněz na krémy, které vám mají zajistit delší mládí? Mnohem účinnější je přestat s cigaretami. Stačí trochu Google a prohlédnout si fotografie lidí, kterým cigarety pokožku za pár let zcela zničili.
Pokud netoužíte vypadat o několik let starší pro povislá pokožku nažloutlé barvy s vráskami kolem úst, je čas přestat. Neobstojí ani výmluva, že už je pozdě – jak tvrdí Americká společnost estetické plastické chirurgie, stačí jeden a půl měsíce bez cigaret a vaše pokožka bude vypadat lépe.
Mnoho dalších důvodů…
Nadměrné vypadávání vlasů lze také připsat kouření. Platí to především u mužů, u kterých kouření podporuje tvorbu typických koutů, au těch, kteří kouří alespoň 20 cigaret denně. A pokud s kouřením zkombinujete alkohol, stres a genetickou predispozici, s vlasy se můžete rozloučit ještě dříve.
Další výzkum ukázal, že kuřáci byli nejšťastnější právě v období, kdy s cigaretami skoncovali. Mnozí nevydrželi as kouřením znovu začali, ale jejich nálada se paradoxně zhoršila. Dokonce se často cítili ještě hůř než před svou kuřácké pauzou.
Nemůžeme nezmínit jednu dokola opakovanou skutečnost – kuřáci opravdu žijí v průměru kratší. Statistika je neúprosná, čím více kouříte, tím dřívější smrt vám hrozí. Výzkumníci také zjistili, že ti, kteří s cigaretami skoncují ještě dříve, než dosáhnou střední věk, si život prodlouží v průměru o deset let.
Zahodit poslední krabičku cigaret třeba i tehdy, když se pokoušíte o miminko. U kuřaček je totiž o 60 procent vyšší riziko neplodnosti a kouření souvisí i se spontánními potraty.
Nefunguje ani kombinace kuřák a zároveň labužník, protože cigarety degenerují chuťové buňky.
Sponzorováno
Také jste zřejmě netušili, že kuřáci mají malý „bonus“, když je trápí rýma – bývá totiž horší než u nekuřáků. Jejich imunitní systém totiž reaguje přehnaně a vůbec nebojuje proti tomu, čemu by měl.
Takže: malé shrnutí o negativním vlivu kouření
Kouření má tedy negativní vliv na mnoho částí lidského těla, nejen na plíce. Zde je několik oblastí, na které kouření může mít škodlivý dopad:
Srdce a cévy: Kouření cigaret zvyšuje riziko vzniku srdečních chorob, jako je srdeční infarkt, ischemická choroba srdeční a cévní mozková příhoda. Nikotin a další škodlivé látky obsažené v cigaretovém kouři způsobují zúžení cév, zvýšení krevního tlaku a zvýšení srdeční frekvence.
Krevní oběh: Kouření může negativně ovlivnit kvalitu a složení krve. Zvýšená přítomnost oxidu uhelnatého v krvi způsobená kouřením může vést k tvorbě krevních sraženin a zhoršení průtoku krve v cévách.
Kůže: Kouření cigaret může mít negativní vliv na zdraví kůže. Způsobuje zúžení cév v kůži, což může vést k nedostatečnému prokrvení a zhoršení vzhledu kůže. Kůže kuřáků také může rychle stárnout, objevují se na ní vrásky a pigmentové skvrny.
Ústní dutina a zuby: Kouření cigaret může způsobit řadu problémů v ústní dutině, včetně zubního kazů, paradentózy, zubního povlaku, zhoršení dechu, žluté zbarvení zubů a vzniku aftů.
Trávicí systém: Kouření může mít negativní vliv na trávicí systém. Může způsobit žaludeční vředy, refluxní ezofagitidu a zvýšené riziko vzniku žaludečního a plicního karcinomu.
Reprodukční systém: U mužů může kouření dost negativně ovlivnit kvalitu spermií, což může vést k problémům s plodností. U žen může kouření ztížit otěhotnění, zvýšit riziko potratu, předčasného porodu a problémů se zdravím novorozenců.
Oči: Kouření cigaret je spojeno se zvýšeným rizikem vzniku očních onemocnění, jako je šedý zákal (katarakta), zelený zákal (glaukom) a poškození sítnice.
A na závěr nezanedbatelná maličkost – pokud s cigaretami skočíte, ušetříte opravdu hodně peněz. Jelikož jsou stále dražší, stát se nekuřákem skutečně stojí za uvážení.
A dále si na toto téma přečtěte
- TIP: Přečtěte si jak na zdravé plíce
- Otrava nikotinem – jaká je smrtelná dávka nikotinu a kolik cigaret vás může zabít?
VIDEO: Jak přestat kouřit?
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Cigarette smoke and adverse health effects: An overview of research trends and future needs Autoři: Sibu P Saha, MD MBA FICA, Deepak K Bhalla, PhD
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Plíce
Přečtěte si také naše další články