Sponzorováno

Využijte sezónu chřestu pro své zdraví 4.8/5 (10)

Našemu zdraví prospěje chřest mnoha vitamíny, stopovými prvky a alkaloidy.

Našemu zdraví prospěje chřest mnoha vitamíny, stopovými prvky a alkaloidy.

V těchto měsících je právě chřest jednou z velmi oblíbených potravin. Není však jen potěšením pro chuťové pohárky, ale vaše tělo povzbudí i v mnoha dalších ohledech. Jeho příprava v kuchyni je rychlá a snadná, využití je pestré. Mohou si jej oblíbit milovníci masa, ale i salátů nebo třeba polévek. V jídelníčku se zdaleka nejedná o žádnou novinku, oblíben byl již ve Staré Číně a v Egyptě.

Až 300 odrůd chřestu

Chřestu existuje opravdu mnoho odrůd, udává se, že je jich kolem tří set. U nás bývá běžně k dostání zejména jeho bílá, zelená nebo fialová varianta. Na pěstování se jedná o celkem náročnou rostlinu. Daří se mu na slunných místech a v kypré půdě bohaté na živiny. Je však zapotřebí trpělivosti, jelikož první sklizeň obvykle přichází až třetím rokem.

Chřest a zdraví – bohatství v jeho nitru

Našemu zdraví prospěje chřest mnoha vitamíny, stopovými prvky a alkaloidy. Obsahuje betakaroten, vitamín C, E, vitamíny skupiny B, dále třeba draslík, zinek, vápník, jód a fosfor. Je velmi dobře stravitelným zdrojem vlákniny. Pro většinu lidí bývá známý jako afrodiziakum, to však zdaleka není jeho jediným přínosem. Lidské zdraví dokáže pozitivně ovlivnit v jeho psychické i fyzické rovině.

Vícenásobný přínos pro zdraví

A jaké další účinky má chřest na naše zdraví?

  • Jeho konzumace podpoří krvetvorbu a celkově příznivě působí na stav kardiovaskulárního systému.
  • Snižuje hladinu „zlého“ cholesterolu a cukru v krvi.
  • Brání tvorbě či zhoršování stavu křečových žil.
  • Látky obsažené v chřestu jsou též prospěšné pro dobré fungování trávicího systému a činnosti ledvin. Mají detoxikační účinky na lidský organizmus.
  • Hojně se vedou debaty o možném protinádorovém působení chřestu.
  • Chřest je vhodný při problémech s vlasy, nehty a pletí.
  • Zlepšuje stav ekzémů a různých defektů na pokožce.
  • Přináší podporu kvalitnímu spánku, zlepšuje koncentraci a paměť.
  • Velkou výhodou je skutečnost, že jeho konzumace s sebou nenese žádné riziko nežádoucích vedlejších účinků, mohou jej jíst děti, senioři i těhotné ženy.

Zakoupení chřestu – zaměřte se na čerstvost

Při výběru chřestu dbejte zejména na jeho čerstvost. Větší šanci zakoupení čerstvých výhonků máte, pokud vybíráte některé z místní produkce. U dovezeného chřestu je již vyšší riziko jeho poškození nebo jiného znehodnocení během přepravy.

Sponzorováno

Jak vybrat chřest?

Vyberte takový svazek, u kterého můžete na řezu při jeho zmáčknutí spatřit obsaženou šťávu. Stonky by neměly být příliš ohebné, nahnědlé nebo popraskané. Nejčastěji je u nás k dostání chřest bílý. Pokud je čerstvý, měl by vás okouzlit svou vůní.

Rady pro využití chřestu v kuchyni

Po zakoupení je sice možné jej zhruba týden ještě skladovat v lednici (ideálně v navlhčené utěrce nebo ubrousku), lepší však je jej zpracovat dříve. Před použitím je nutné chřest důkladně oloupat. Neděste se toho, že je třeba z něj opravdu část sloupnout a nevyužijete tedy beze zbytku vše zakoupené. Slupka na jeho povrchu by jídlu chuť opravdu nevylepšila, jelikož je výrazně hořká. Navíc má velmi tuhou konzistenci, její vlákna jsou obtížně stravitelná.

Pokud chcete chřest uschovat pro použití až za pár dní, nechte jej dvě minuty vařit a pak jej rychle zchlaďte v ledové vodě. Vydrží již poté v lepším stavu pro další použití. Při vaření se nejčastěji využívá kombinace s bílým vínem, máslem a citrónem. Je sice možné chřest též zamrazit (raději již uvařený), ale berte v úvahu, že jeho chuť se již zdaleka nevyrovná té, kterou disponuje začerstva.

Velmi oblíbená je zejména krémová chřestová polévka. Chřest ale můžete i zapéct v troubě (se sýrem, s masem nebo jen okořeněný). Můžete jej přidat na pizzu, do salátu, k těstovinám nebo jej připravit s lahodnou holandskou omáčkou. Jeho konzumace je velmi vhodná při držení diety, jelikož patří mezi opravdu nízkokalorické potraviny.

Chřestová polévka – zkuste ji

Co na tuto polévku budete potřebovat?

  • 2,5 litry vody
  • 300 g chřestu
  • 40 g hladké mouky
  • 40 g sádla
  • 3 ks cibulky
  • 2 ks vaječného žloutku
  • 1 dl mléka
  • petrželka
  • sůl
  • muškátový oříšek
  • celerová nať

A jak na přípravu polévky z chřestu?

  1. Do osolené vody dáme očištěný, omytý na kolečka nakrájený chřest, svazek zelené celerové nati a petrželky, mladé zelené cibulky a vaříme.
  2. Uděláme bledou jíšku z mouky a sádla, rozředíme ji vodou, přecedíme, přidáme do polévky a ještě spolu povaříme.
  3. Když je chřest měkký, polévku odstavíme, vyndáme svazek natí a do polévky zamícháme mléko případně sladkou smetanu utřenou se žloutkem. Do hotové polévky přidáme omytou a nadrobno posekanou petrželku a trošku nastrouhaného muškátového oříšku.

Co si ještě o chřestu přečíst?

VIDEO: Chřestová krémová polévka

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva