Sponzorováno

Výtažky z citrusů: Pomohou na bradavice, depresi i trávení 4.91/5 (11)

Výtažky z citrusů: Pomohou na bradavice, depresi i tráveníPříjemně vonící látky, které se získávají lisováním kůry citrusů, patří do základní výbavy v aromaterapii. Jejich účinky představují široké spektrum možností využití při zdravotních potížích, kvůli dráždivým účinkem na pokožku se používají zejména na inhalování. Představíme vám nejpoužívanější z nich – citron, pomeranč, mandarinku a bergamot.

Citron na bradavice a proti krvácení

Citronový olej (Citrus limonum) má nezaměnitelnou vůni čerstvých citronů, je světlé zelenožluté barvy. Způsobuje silné podráždění pokožky, proto při aplikaci v masážních olejích musí být zředěn na 1 % a méně.

Použít však můžete i citronovou šťávu, která obsahuje významné množství aromatických účinných látek. Využívá se zejména její schopnost zastavit krvácení. Při krvácení z nosu namočte vatový tampon do čerstvé citronové šťávy a zaveďte do nosní dírky. Pokud po vytržení zubu dáseň krvácí, dejte si do úst trochu citronové šťávy a držte na postiženém místě co nejdéle.

Proti bradavicím

Citronová silice pomáhá odstranit kuří oka a bradavice. Smíchejte 10 kapek jablečného octa s 2 kapkami citronového oleje a denně nanášejte na bradavici, přes den přelepte náplastí, v noci ponechte volné. Opakujte každý den, pokud je to nutné. Snažte se vyhnout zdravé pokožce v okolí. Přidat je možné i tea tree olej.

Inhalujte citron z aromalampy

Inhalace citrónu z aromalampy pomáhá stimulovat činnost bílých krvinek a tím brání tělo proti infekcím. Kromě toho, že příjemně provoní byt, zahubí i bacily v ovzduší.

Pomerančem k lepší náladě

Vůně pomerančů navozuje teplou atmosféru léta a slunečních paprsků, proto je aplikace oleje obzvláště vhodná v zimním období a během zamračených deštivých dnů. Účinné vonné látky působí antidepresivně, normalizují peristaltiku, uvolňují křeče, což se využívá při průjmech a zácpě, ale i kašli. Na výběr máte silice z plodů hořkého a sladkého pomerančovníku (Citrus aurantium, vulgaris, sinensis), první z nich produkuje olej s jemnější vůní.

Sponzorováno

Mandarinka na žaludek

Esenciální olej z mandarinky (Citrus nobilis, reticulata, madurensis) nezaostává za vůní plodů. Je zlatožlutý a výborně působí při trávicích potížích. Podobně jako pomerančová silice, zklidňuje činnost žaludku a má tonizující a stimulující účinek i na játra. Díky šetrnému vlivu na organismus je vhodná pro děti i těhotné ženy. Na masáž bříška při problémech u dětí smícháme mandlový olej s mandarinkovou silicí a masírujeme ve směru hodinových ručiček. Koncentrace oleje by neměla přesáhnout 2%, což odpovídá 2 kapkám v 5 ml rostlinného oleje. Tato směs působí v těhotenství jako vhodný masážní prostředek při prevenci vzniku strií.

Bergamot při problémech s močovými cestami či oparem

Malé plody bergamotového stromu (Citrus bergamia) jsou poměrně málo známé, vypadají jako menší pomeranče s barvou citronů. Uplatnění aromatických látek v silici je však z zmíněných citrusů asi nejrozšířenější. Hlavními oblastmi v aromaterapii jsou infekce močových cest, deprese a úzkost a kožní onemocnění. Při léčbě opakujících se zánětů močových cest a močového měchýře (uretritida a cystitida) se přidává bergamot do koupele a do oplachů. Musí se silně naředit na koncentraci méně než 1%, což je 10 kapek do 50-100 ml roztoku. Jako hlavní rozpouštědlo lze použít hydrofilní olej, med nebo smetanu, které pak smícháme s vodou. Při včasné aplikaci sedacích lázní zabraňuje šíření infekce do vyšších částí močového traktu.

TIP: Znáte olej z meruňkových pecek?

Při léčbě psychických onemocnění, ztrátě chuti k jídlu, trávicích a dýchacích problémech spojených se psychikou jako je i astma, by měl mít bergamotový olej stálé místo ve vaší aromalampě.

Kromě toho je bergamot spolu s tea tree olejem v poměru 1:1 velmi účinný na herpetické viry, což se využívá při léčbě pásového oparu. Silice naředěné v alkoholu nebo oleji se aplikují na postižená místa s puchýřky, případně ve formě koupele.

Sponzorováno

TIP: Perfektní je i Citronový olej

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva