Obsah článku
Jaká vyšetření čekají vašeho partnera při zjišťování neplodnosti? V drtivé většině párů usilujících o miminko stojí za neúspěchem nekvalitní spermie. „Z párů, které přicházejí do našeho sanatoria, je špatná kvalita spermií příčinou neplodnosti až u osmdesáti pěti procent,“ říká MUDr. Peter Krajkovič, vedoucí lékař centra asistované reprodukce.
I proto doporučuje snaživým partnerům, aby příčiny neplodnosti začali hledat nejprve u muže. Jaká vyšetření čekají budoucího tatínka?
Spermiogram
Prvním krokem je spermiogram, který se dělá z ejakulátu a je základním ukazatelem mužské plodnosti. „Při spermiogramu se hodnotí parametry, které ovlivňují schopnost spermií oplodnit vajíčko. Základem je určení počtu spermií na mililitr, podíl pohyblivých a nepohyblivých spermií, charakter jejich pohybu a podíl spermií, které mají správný, respektive nesprávný tvar,“ vyjmenovává lékař.
Dále se posuzuje objem ejakulátu, jeho pH, viskozita, shlukování spermií a přítomnost dalších buněk, například leukocytů, které určují přítomnost zánětu. „Narušení kteréhokoliv z těchto parametrů může negativně ovlivnit plodnost muže. Muži se zhoršenými hodnotami spermiogramu mají nižší pravděpodobnost, že budou mít dítě, než muži s normálními hodnotami spermiogramu, v žádném případě to však neznamená, že dítě mít nemohou,“ dává naději budoucím tatínkům.
Žádná infekce?
Po spermiogramu může následovat mikrobiologické vyšetření ejakulátu, které dokáže odhalit případnou infekci. „Nejčastěji v ejakulátu zjistíme bakterie Escherichia coli a enterokoky, případně streptokoky. Masivní infekce ovlivňuje kvalitu spermií a její přeléčení antibiotiky dokáže zlepšit spermiogram,“ tvrdí doktor Krajkovič.
Geny a protilátky
Pak mohou lékaři muži doporučit genetické vyšetření z krve. „To pomůže identifikovat případný genetický problém a určí pravděpodobnost jeho přenosu na dítě,“ vysvětluje odborník. Dalším možným vyšetřením je imunologické vyšetření krve kteréhokoliv z partnerů nebo ejakulátu či cervikálního hlenu partnerky.
„Zjišťuje se přítomnost protilátek proti spermiím, které může produkovat imunitní systém muže i ženy a mohou být příčinou neplodnosti páru,“ říká dále lékař. Pokud jsou v ejakulátu přítomny autoprotilátky proti spermiím, pokrývají povrch spermií a mohou být důvodem, proč jinak kvalitní a zdravá spermie není schopna přirozeně oplodnit vajíčko. „Jejich výskyt se v populaci pohybuje v rozmezí osm až dvacet procent. Na jejich odhalení slouží takzvaný immunobead test z ejakulátu,“ říká.
Sponzorováno
Test po sexu
Zvolit metodu asistované reprodukce vhodnou pro konkrétní pár pomohou lékařům další funkční testy spermií, které se dělají v andrologické laboratoři. Při postkoitálním testu se sice testují spermie, ale je to procedura, kterou podstupuje žena. „Jde o nebolestivé gynekologické vyšetření, při kterém se ženě odebere vzorek cervikálního hlenu. Test se provádí osm až deset hodin po nechráněném pohlavním styku, hodnotí se schopnost spermií proniknout z ejakulátu do cervikálního hlenu a jejich prožívání v tomto prostředí,“ vysvětluje lékař. Postkoitální test se provádí v období ovulace, kdy je hlen řídký a nejlepší preniknuteľný pro spermie. „Před vyšetřením doporučujeme dodržet třídenní pohlavní abstinenci, aby byla kvalita spermií optimální a aby v cervikálním hlenu nebyly přítomny spermie z procházejícího pohlavního styku,“ dodává.
Promytí spermií
Pokud pár plánuje podstoupit některou z možností asistované reprodukce, je důležité, aby sperma plnilo svou funkci správně, a proto musí být odděleno od semenné plazmy. Ta totiž způsobuje snížení pohyblivosti a vitality spermií a tím i snížení jejich oplodňovací schopnosti. „Před samotným nitroděložním oplodněním nebo oplodněním in vitro se spermie promýváním oddělí od semenné plazmy. Reakce spermií na tuto proceduru však bývá u každého muže individuální, proto ji děláme nejprve pokusně. Pak na základě počtu a pohyblivosti spermií získaných po zpracování můžeme zvolit vhodnou metodu asistované reprodukce,“ říká lékař.
Poškozená DNA
Spermie jsou v dnešní době vysoce náchylné na poškození jaderné DNA. „Toto poškození může být příčinou snížené plodnosti muže a dává se do souvislosti s delším časem potřebným na otěhotnění. V některých případech však může spermie s poškozenou DNA oplodnit vajíčko. Důsledkem takového oplodnění pak bývá zhoršený vývin embrya až jeho zastavení, může dojít k potratu. Pokud u muže zjistíme zvýšený výskyt spermií s poškozenou DNA, dokážeme pomocí speciální metody vybrat zralou spermii s neporušenou DNA,“ tvrdí odborník.
Jak jednoduché
Všechna tyto „pánská“ vyšetření se dělají z ejakulátu nebo krve, jsou to tedy mnohem méně komplikované a méně invazivní vyšetření jako v případě zjišťování ženské neplodnosti. „Včasné a správné zjištění příčiny mužské infertility umožňuje lékařům i páru zvolit optimální metodu asistované reprodukce a šetří tím čas všem,“ dodává na závěr MUDr. Peter Krajkovič.
Odebrání ejakulátu na spermiogram
Před odběrem je vhodné dodržet dvoj až pětidenní pohlavní abstinenci. V době vyšetření byste neměli užívat antibiotika ani být nemocný. Odběr se provádí výhradně do sterilního kelímku, který dostanete ve zdravotnickém zařízení. V každém by měla být páru k dispozici odběrová místnost zaručující maximální intimitu. V případě, že se rozhodnete absolvovat odběr mimo prostory, vyzvednete si sterilní kelímek a pak ho i se vzorek doručíte do jedné hodiny do laboratoře. Je přitom nutno zajistit, aby teplota vzorku neklesla pod 20 ° C.
Kdy jsou hodnoty spermiogramu normální?
Objem ejakulátu: minimálně 1,5 ml
pH: 7,2 – 8,4
Koncentrace spermií: minimálně 15 milionů / ml
Celková pohyblivost spermií: minimálně 40 %
Počet progresivně se pohybujících spermií: minimálně 32 %
Počet morfologicky normálních spermií: minimálně 4 %
VIDEO: Léčba neplodnosti – jaké jsou nejčastější problémy s plodností u mužů
VIDEO: Spermie pod mikroskopem
Sponzorováno
Zdroj obrázku: Wikipedia.org
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Intimní problémy
Přečtěte si také naše další články
[…] TIP: Co vše odhalí vyšetření spermií? […]