Obsah článku
Menstruační cyklus, ovulaci apod. by měla sledovat a pravidelně zaznamenávat každá žena. Údaje se budou hodit pro výpočet plodných a neplodných dnů. Zvýší se tak šance na otěhotnění.
Menstruační cyklus
Délka cyklů se může lišit, ale nejběžněji se udává délka od 21 do 35 dnů. Jakákoliv změna v délce cyklu nastane pravděpodobně během části cyklu před ovulací (tzv. folikulární fáze). Většina žen pak má 12 až 16 dnů mezi ovulací a začátkem další periody (luteální fáze).
Perioda
První den menstruačního cyklu je zároveň prvním dnem periody, která obvykle trvá 3 až 7 dnů. Doprovázet ji mohou bolesti, nejhorší budou během prvních dnů periody, kdy hormony v těle nutí dělohu zbavit se výstelky vytvořené v předchozím cyklu.
Příprava na ovulaci
Vše začíná automatickým signálem těla k produkci hormonu stimulujícího vývoj zdravých vajíček. Postupem času se ukáže, který z folikulů je nejvyvinutější a současně s ním začíná růst i vajíčko. Vzrůstá i množství estrogenu v těle, který zajišťuje, že výstelka dělohy zduří a v případě těhotenství bude mít oplodněné vajíčko připraveny živiny na podporu růstu a vývoje.
Ovulace
Maximální vhodná doba k početí miminka je, když hladina estrogenu dosáhne horní hranice a dozrávajícímu vajíčku vyšle impulz, aby dozrálo a uvolnilo se. Mnoho žen si myslí, že ovulují 14. den, tak tomu ale vždy není. Den ovulace se liší v závislosti na délce cyklu.
Sponzorováno
Po ovulaci
Jakmile se vajíčko (ovum) uvolní, putuje vejcovodem do dělohy, kde žije až 24 hodin. Naopak přežívání spermatu je proměnlivější, spermie může uvnitř dělohy běžně žít 3 až 5 dnů, takže dny před ovulací a den samotné ovulace jsou nejplodnější – jsou to dny, kdy s největší pravděpodobností otěhotníte. Pokud u vás již ovulace proběhla, prázdný folikul se začne smršťovat. Přitom bude produkovat hormon progesteron, který připraví výstelku dělohy na další cyklus. V této fázi vás mohou trápit příznaky jako u premenstruačního syndromu – zvýšená citlivost v prsou a bradavkách, nadýmání břicha, otupělost, deprese a podráždění.
Příprava na další periodu…
Není-li vajíčko oplodněno, začne se prázdný folikul smršťovat a klesají obě hladiny hormonů. Perioda a začátek nového cyklu se projeví tím, že se tělo zbavuje neupotřebené děložní výstelky.
…nebo na těhotenství
Pokud došlo k oplodnění vajíčka, může se úspěšně usadit do děložní výstelky. K tomu obvykle dojde týden po oplodnění. Jakmile se oplodněné vajíčko uhnízdí, tělo začne vyplavovat těhotenský hormon – lidský choriogonadotropin (hCG), který udrží prázdný folikul aktivní. V těle budou stále přítomny i oba hormony, které udrží děložní výstelku, dokud nebude plně vyvinuta placenta. Ta bude po celý zbytek těhotenství obsahovat všechny živiny potřebné pro embryo.
Ovulační kalendář
Ovulaci si snadno spočtete podle toho, kdy jste měla první den poslední menstruace a podle délky menstruace. Tato data jsou důležitá i pro výpočet případného porodu miminka.
A co si dále o menstruaci přečíst?
- Menstruační kalíšek – co to je a jak ho používat? Moderní a revoluční alternativa tampónů a vložek!
- Menstruační bolesti (dysmenorea) – jak na ně?
VIDEO: Ovulace a početí – 3D animace z knihy Moje těhotenství krok za krokem
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Menstruace
Přečtěte si také naše další články