Sponzorováno

Výběr kontaktních čoček – jak na to? 4.71/5 (17)

Na co pamatovat při výběru kontaktních čoček?

Na co pamatovat při výběru kontaktních čoček?

Pro správný výběr kontaktních čoček je potřebné znát nejen dostupný sortiment na našem trhu, ale zejména vhodnost jejich použití pro konkrétní případ (pracovní a volnočasové prostředí) a druh refrakční vady.

Volba kontaktní čočky

Volbu kontaktní čočky usnadní důkladná znalost tvaru rohovky a předního segmentu oka. Konstrukce kontaktní čočky, především volba vhodného tvaru okrajů kontaktní čočky, ovlivní pak její pohodlné nošení.

1. Ujasněte si, na co kontaktní čočky chcete používat

Proto není odpověď na otázku „Jaký druh kontaktních čoček je pro mne vhodný?“ stejná pro všechny klienty. Je určena také jejich finanční představou a účelem nošení. Jiné požadavky na kontaktní čočky bude mít klient, který se chystá na dovolenou do vlhkých tropů, jiné klient, který tráví s kontaktními čočkami denně před počítačem, případně klient, který si jde jednou týdně zaplavat do bazénu a po zbytek dne používá brýle. Také je velmi důležité, aby si zákazník zhodnotil možnosti denní péče o kontaktní čočky a dostupnou hygienu. Figuruje zde také ochota pacienta pravidelně vyměňovat kontaktní čočky za nové. Před návštěvou aplikačního střediska je tedy potřeba ujasnit si své požadavky, zejména jak často potřebuji kontaktní čočky nosit a k jakému účelu.

Tyto a další otázky (např. prodělané nemoci, operace, rodinná zátěž, alergie) vám bude klást aplikátor a podle toho doporučí vhodný typ, materiál a frekvenci výměny kontaktních čoček – tedy jaký režim nošení zvolit a jaký systém péče o kontaktní čočky bude nejlepší. Zároveň doporučí frekvenci následných kontrol. V zásadě jde však o to, aby kontaktní čočka na oku dobře seděla a klient pociťoval zrakovou pohodu.

Režim denního nošení se používá u tvrdých a měkkých kontaktních čoček. Nejpozději před usnutím musí být kontaktní čočka vyjmuta z oka a dle doporučení očního specialisty náležitě ošetřena.

Režim prodlouženého nošení (tj. bez vyjímání kontaktní čočky na noc) umožňují měkké kontaktní čočky s vysokým obsahem vody. Maximální doba nepřetržitého nošení bývá 14 dní. Výrazně však stoupá riziko infekce, a proto tento režim nošení není z lékařského hlediska vhodný.

Při režimu časté výměny se kontaktní čočka nosí pouze přes den a po 2 až 10 týdnech používání se vyhodí. Ideálním řešením jsou jednorázové jednodenní kontaktní čočky, kdy se používá každý den kontaktní čočka nová. Odpadá tak nutnost čištění a klesá riziko infekce. Nevýhodou je sice finanční náročnost, ta je však zčásti kompenzována právě absencí čisticích roztoků, očních kapek a uchovávacích pouzder.

2. Měkké nebo tvrdé kontaktní čočky?

Velmi často se klienti dotazují, zda jsou pro ně vhodnější tvrdé, nebo měkké kontaktní čočky. Tuto otázku je příslušný řešit aplikující specialista.

Za normálních okolností jsou lepší kontaktní čočky tvrdé (míněno RGP kontaktní čočky). Lépe zásobují rohovku kyslíkem, neboť jsou dobře propustné pro plyny svou strukturou materiálu, nejsou tak náchylné k infekcím a lze o ně snáze pečovat. Nevýhodou je, že pro správné usazení je třeba dopomoci tlakem na oční víčko. Nejsou určeny pro používání ve spánku, jsou náchylné ke změně polohy, mohou působit nepříjemné pocity, ale na druhé straně malé změny polohy při běžném používání umožňují přístup kyslíku většímu povrchu oka. Jsou však dobrou volbou pro ty, kteří nejsou spokojeni se zrakovou ostrostí měkkých kontaktních čoček, případně jsou více vystaveni riziku zanesení infekce.

Měkké kontaktní čočky (pro jednorázové a opakované použití) představují sice vyšší komfort při aplikaci, samy se na oku vycentrují, musí však o ně být naprosto dokonale postaráno, aby nedošlo k přenosu infekce.

Sponzorováno

Doporučení pro výběr kontaktních čoček

  • Klienti se světlehnědými vlasy a pihatou pokožkou a klienti, kteří mají světlou pokožku a modré oči, mají zvýšenou citlivost rohovky. Mohou mít proto problémy s adaptací na kontaktní čočky, zejména tvrdé RGP kontaktní čočky.
  • Protivítr, ztráta tekutin a větší spotřeba kyslíku u vytrvalostních sportů (lyžování, cyklistika, atletika, maratón), případně halových sportů (kde je nedostatek čerstvého a vlhkého vzduchu), kladou zvýšené požadavky na propustnost kyslíku kontaktní čočkou a její odolnost vůči dehydrataci – vybírejte proto z řady vysoce propustných silikon-hydrogelových kontaktních čoček.
  • Z důvodu možného přenosu infekce z vody jsou pro plavce, potápěče či jachtaře vhodné jednorázové jednodenní kontaktní čočky. Tyto kontaktní čočky lze také doporučit např. nemocničnímu personálu, kde je velká pravděpodobnost infekcí patogeny.
  • U kontaktních čoček vrcholových a extrémních sportovců musí být zajištěno dokonalé usazení na oku i při prudkých pohybech a otřesech těla. Výhodné je kontinuální nošení kontaktních čoček, kdy čočky zůstávají v očích několik dní. Takovým nositelům se doporučují kontaktní čočky s vysokou propustností pro kyslík v řadě silikon-hydrogelových kontaktních čoček. Kromě toho vykazují nízkou afinitu k usazeninám ze slzného filmu a nízkou dehydrataci materiálu. Kontinuální používání kontaktních čoček u vrcholových expedic s sebou nese zvýšené riziko bakteriálního zánětu rohovky (až desetinásobné), který je extrémně bolestivý a může trvale poškodit zrak. Pro tyto účely je třeba mít v lékárničce antibiotikum v kapkách (ciprofloxacin).
  • Rychlé pohyby očí jako např. u tenistů, nebo tvrdé rány u kontaktních sportů nesmí ovlivnit usazení kontaktních čoček.
  • Pro atletické sporty se doporučují barevně kontaktní čočky, které zvyšují citlivost na kontrast.
  • Méně porézní, tedy pevnou kontaktní čočku lze doporučit např. horolezcům, kterým při lezení po skalách práší prach přímo do očí.
  • Pro klienty, kteří jsou po větší část dne nuceni sledovat monitor a bezděčně snižují frekvenci mrkání, případně se pohybují v klimatizovaných kancelářích, doporučujeme kontaktní čočky se silnější stěnou.
  • Pokud je klient nucen pohybovat se s kontaktními čočkami v prašném či zakouřeném prostředí, lze mu doporučit kontaktní čočky s kratší dobou použitelnosti.
  • Klienti, kteří se např. v rámci dovolené v cizích zemích pohybují v nehygienických podmínkách, uvítají možnost prodlouženého nošení (občasné přespání s kontaktními čočkami), případně souvislé – kontinuální nošení, kdy kontaktní čočka zůstává na oku několik dní a nocí. Odpadá zde problém s péčí o kontaktní čočku mimo oko a dodržení správné hygieny.
  • Nekupujte samozřejmě kontaktní čočky z rozbitých krabic. Ujistěte se, že je balení správně utěsněno.
  • Buďte opatrní při nákupu kontaktních čoček na internetu. Nakupujte na prověřených e-shopech, které vám třeba doporučí váš oční lékař a tam, kde nabízejí značkové a kvalitní produkty.

Malý přehled druhů kontaktních čoček

Po výběru tvrdých nebo měkkých čoček je k dispozici ještě mnoho kategorií kontaktních čoček, a to jak z hlediska jejich korekce zraku, tak i toho, jak často je třeba je vyměňovat:

Kontaktní čočky pro každodenní nošení. Tento typ kontaktní čočky je obvykle nejlevnější. Kontaktní čočky pro každodenní nošení musí být vyjímány a vydezinfikovány každou noc a nahrazeny podle stanoveného plánu. Čas výměny se může značně lišit podle typu a značky, a to každé dva týdny až každé tři měsíce.

Kontaktní čočky pro prodloužené nošení. Tento typ kontaktních čoček je určen k nošení přes noc, ačkoli je třeba je odstranit alespoň jednou týdně pro vyčištění a dezinfekci. Nicméně, mnoho profesionálů z očního lékařství nepodporuje jejich použití. Doporučují, aby lidé vůbec nenosili kontaktní čočky přes noc. Když spíte s vašimi kontaktními čočkami, snižujete množství kyslíku v očích, čímž jsou vaše oči více náchylné na infekci – zejména na infekci rohovky.

Jednorázové kontaktní čočky. Jednorázové jednorázové čočky jsou pro použití každý den, takže není zapotřebí žádná údržba – vždy po dni se vyhodí. Stojí víc peněz, protože každý den potřebujete nový pár, ale jsou mnohem pohodlnější. Jednorázové čočky, které se vyměňují za týden nebo měsíčně, vyžadují stejnou pravidelnou péči jako čočky pro denní nošení.

Torické kontaktní čočky. Tento typ čočky se používá k nápravě astigmatismu, stavu, při kterém je vidění rozmazané kvůli nepravidelně tvarované rohovce nebo čočce uvnitř oka. Obvykle jsou dražší než jiné kontaktní čočky.

Barevné kontaktní čočky. Barevné kontakty mohou výrazně změnit barvu vašich očí – a tak dokonce tak, že hnědé oči vypadají například krásně modře nebo zeleně.

Multifokální (Bifokální) kontaktní čočky. Lidé s presbyopií – stav, který se vyskytuje, když lidé stárnou a jejich vidění se mlží. Multifokální (bifokální) kontaktní čočky korigují váš zrak jak na blízko, tak i do dálky.

Sférické kontaktní čočky. Asi nejběžnější čočky, které napravují krátkozrakost (myopii) a dalekozrakost (hyperopie). Jejich geometrické parametry jsou dané průměrem, zakřivením a dioptrickou hodnotou.

A co Crazy kontaktní čočky?

Crazy kontaktní čočky, které se používají např. u Halloweenu nebo k jiným zábavným příležitostem, se prodávají na internetu, kosmetických salonech a dokonce i v klasických obchodech.

Sponzorováno

Dokonce i když nepotřebujete korekci vidění, nekupujte crazy čočky bez konzultace s odborníkem na oči. I tyto crazy čočky, stejně jako čočky používané pro korekci vidění, musí být správně aplikovány a udržovány, aby se zabránilo infekcím očí a dalším problémům.

Co si ještě o kontaktních čočkách přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva