Sponzorováno

Vonné svíčky škodí jako cigaretový kouř 4.91/5 (22)

Vonné svíčky škodí jako cigaretový kouřPřečtěte si složení svíčky dříve, než ji koupíte. Před zapálením se přesvědčte, že knot nemá více než patnáct milimetrů. Pokud začne kouřit, okamžitě ji zhasněte. Ale nezfoukněte! Před dvěma lety vyrukovali Američané s informací, že výpary z vonné svíčky jsou stejně škodlivé jako kouř z cigaret.

Dokonce tvrdili, že v kostelech, kde hoří svíčky několik hodin, se nachází více volných radikálů než v blízkosti frekventované dálnice. Představili jste si, co všechno unikne s kouřem svíčky do ovzduší u vás doma?

„Nejprve je třeba vědět, zda svíčka splňuje příslušné normy. Určují její kouřivost, požadavky na informace uvedené na obalu nebo v příbalovém letáku, ale i protipožární opatření. Svíčky by neměly mj. obsahovat takzvané látky CMR, tedy karcinogeny, mutageny a látky toxické pro reprodukci. Nezáleží jen na vosku, ale i na typu knotu,“ vysvětluje ekotoxikologie PaedDr. Martin Murín. Evropská asociace výrobců svíček vydala stanovisko, podle kterého při dodržení základních pravidel není ohroženo zdraví těch, co svíčky pálí.

„Svíčka jako otevřený zdroj hoření vypouští jemné částice, ale oproti jiným přírodním materiálům, například dřevu, jsou emise velmi nízké. Pokud je vosk kvalitní, shoří bez problémů a fumigaci téměř beze zbytku. Nízké emise při běžném použití svíček potvrdila i studie Ökometric – méně než dvě procenta limitů znečišťujících látek pro vnitřní prostředí budov,“ uklidňuje odborník.

Svíčky u vany

Internet je však plný zpráv o tom, jak parafínové svíčky škodí. Jejich největším hříchem je, že parafín je vedlejší ropný produkt a pochází z neobnovitelných zdrojů. Nejpřísnější kritici tvrdí, že při hoření se do ovzduší kromě sazí uvolňuje i formaldehyd, toluen, benzen a oxid uhličitý.

Sponzorováno

„Koncentrace benzenu se nezachytily. Za běžných okolností občasné používání kvalitních parafínových svíček v místnostech nepředstavuje zdravotní ohrožení. Samozřejmě, časté používání v nevětraném prostoru, například pět plamínků v uzavřené koupelně, může představovat zvýšené riziko astmatu, ale i rakoviny plic,“ varuje ekotoxikolog před problémem, který však netřeba přeceňovat. Zejména ne ve srovnání s kouřením, nestřídmým konzumací alkoholu, nezdravými stravovacími návyky či s dlouhodobým pobytem na slunci.

Pozor na knot

Svíčky s knotem, který obsahuje olovo, byste neměli kupovat. „Olovo je toxické a v mnoha studiích bylo prokázáno překročení jeho limitů v ovzduší. I relativně nízké hladiny olova mohou ovlivnit zvýšený krevní tlak, poškození jater, zhoršení depresivních stavů, podráždění, poruchy spánku, hyperaktivitu, poruchy učení a ztíženou koncentraci,“ varuje Martin Murín. I „zdravý“ bavlněný knot však může nezdravě kouřit. Pokud se tak stane, je příliš dlouhý a měli byste ho zkrátit na deset až patnáct milimetrů.

Zdravá možnost?

Zbožňujete mihotavé světlo a nevíte si bez něj představit advent či štědrou večeři? Vyzkoušejte svíčky z včelího vosku, sójové nebo palmové. Všechny hoří déle než parafínové.

Voskové seženete i od včelařů, jsou světle žluté, tmavě žluté nebo světle hnědá. Pokud je objevíte v jiné barvě, obsahují nejen vosk, ale i barviva, případně parafín. Zkontrolujte etiketu, zda výrobek má sto procent včelího vosku. Pozor, podobně se „pančují“ i sójové a palmové svíčky. I při nich si ověřte složení na etiketě – musí mít sto procent rostlinného oleje a bezolovnatý knot. Koupíte je v bioobchodech.

Zdravé svícení

  • Kupujte pouze kvalitní svíčky, například označené značkou kvality RAL.
  • Neumísťujte svíčky do průvanu.
  • Pokud svíčka kouří, okamžitě ji zhasněte.
  • Zajistěte dostatečný přísun vzduchu do místnosti.
  • Pokud je knot dlouhý, zkraťte ho na deset až patnáct milimetrů.
  • Nezhasínejte svíčku sfouknutím. Používejte buď zhasínadlo, nebo opatrně ponořte knot do tekutého vosku a po zhasnutí ho opět vyrovnejte.
  • Nemějte zapálenou svíčku déle než čtyři hodiny.
  • Po jejím zhasnutí vyvětrejte místnost.

Sponzorováno

A jaké svíčky u vás doma používáte vy? Napište nám do komentářů.

A dále si u nás přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Vonné svíčky škodí jako cigaretový kouř”

    1. terezka00 napsal:

      Užitečný článek. Mě hodně záleží na kvalitě svíček. Doporučuji vyzkoušet parafínové svíčky.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva