Sponzorováno

Voda a zdraví – voda je tekutý lék… jak zdravě pít? 4.88/5 (16)

Voda a zdravíZe všech stran se na nás valí informace o tom, kolik máme pít, jak máme pít nebo co máme pít. Pokud se v tom všem už přestáváte orientovat, přinášíme vám souhrn nejdůležitějších faktů o hydrataci a tekutinách od odborníků na zdravou životosprávu. Vyhněte se kolapsům během horkého léta, dopřejte vašemu tělu to nejzdravější a nasměrujte na správnou cestu i vašich blízkých.

Proč je dostatek tekutin v těle důležitý?

Protože přibližně 60% hmotnosti těla dospělého člověka tvoří voda. V případě dětí je to kolem 70% a u seniorů je to zhruba polovina. Jelikož voda je naší přirozenou součástí, pokud ji vylučujeme (močí, pocením i dýcháním), musíme ji i doplňovat.

Voda je důležitá pro ledviny

Je velmi důležitá pro ledviny, protože napomáhá při odvádění odpadních látek, škodlivin a přebytečných živin z těla. Voda zavlažuje buňky zevnitř i zvenčí, a proto kvalitní hydratace přispívá k zachování pružnosti, jemnosti a barvy naší pokožky. Díky vodě jsme schopni ochlazovat tělo pocením. Pokud se příliš přehřeje, pocením se uvolní voda a odstraní tak z něj přebytečné teplo. Pokud vodu ztracenou pocením nedoplníme, může se tělo nebezpečně přehřát.

Důležitá i pro mozek

Přiměřená hydratace je důležitá i pro správné fungování mozku. Mírná dehydratace, čili ztráta 1 – 2% tělesné váhy v důsledku ztráty tekutin, může mít negativní vliv na schopnost soustředit se. Ztráta více než 2% tělesné váhy v důsledku dehydratace může ovlivnit funkci mozku a oslabit krátkodobou paměť, nebo narušit motorické funkce člověka.

Voda – srdce i trávící soustava

Tekutiny jsou také důležité pro správnou funkci srdce a hrají roli při vyrovnávání krevního tlaku. Dehydratace snižuje minutový objem, což může vést ke zvýšené tepové frekvence a sníženému krevnímu tlaku. Voda se podílí na trávení potravy – nachází se téměř v celém zažívacím traktu od slin až po roztok enzymů v tlustém střevě. Napomáhá také při rozkladu živin, aby se mohli vstřebat do krve a dostat se až do buněk. Voda také odlehčuje klouby a zajišťuje, aby svaly fungovaly normálně.

Kolik tekutin třeba denně vypít?

The Institute of Medicine of the National Academy of Sciences, nezisková organizace zaměřená na poskytování objektivních, podložených a vědeckých rad, zveřejnila v roce 2004 v souvislosti s příjmem vhodného množství tekutin následující doporučení:

Sponzorováno

– Dospělé ženy by měly denně přijmout přibližně 2,7 litru čisté tekutiny z nápojů a potravin, zatímco u mužů by to mělo být asi 3,6 litru denně.
– Děti ve věku 1 – 3 roky by měli denně přijmout přibližně 1,3 litru čisté tekutiny z nápojů a potravin, zatímco děti ve věku 4 – 8 let potřebují 1,7 litru denně.

Odborná literatura obvykle udává i vzorec, podle kterého si můžete vypočítat množství tekutin podle hmotnosti. Dospělý člověk si ho může vypočítat jako hmotnost v kilogramech vynásobenou číslem 40. To znamená, že na každý kilogram tělesné hmotnosti je třeba vypít 40 mililitrů tekutiny. Sedmdesát kilo vážící člověk má tedy přijmout 40 × 70 = 2 800 ml, tedy 2,8 litru tekutiny denně. Při zvýšených ztrátách tělních tekutin například pocením nároky na denní příjem tekutin ještě stoupají.

Děti mají ještě větší nároky na příjem tekutin než dospělí. V literatuře se udává potřeba 60 mililitrů tekutin na jeden kilogram tělesné hmotnosti u 7 – 10 letých dětí a 50 mililitrů tekutin u 10 – 13 letých dětí. U 14ti ročních a starších dětí a dospívajících je potřeba příjmu tekutin jako u dospělých, tedy 40 mililitrů tekutin na 1 kilogram tělesné hmotnosti.

Zásadní otázka: Co pít?

Tekutiny se nacházejí i ve stravě, především v některých druzích ovoce a zeleniny. Platí však, že 80% denního příjmu tekutin má být ve formě vypitých nápojů s výjimkou mléka, které je považováno za potravinu.

Samozřejmě, pít je třeba hlavně čistou vodu. Česko se pyšní velmi kvalitní pitnou vodou, kterou získáte z vašeho vodovodu. Velmi dobrou tekutinou výhodnou pro váš organismus jsou také ovocné šťávy, které obsahují i ​​antioxidanty, vitamíny a minerály. Odborníci také doporučují jako vhodný nápoj pro tělo čaj. Osvěžit se můžete i s vodou s citronem, limetkami nebo mátou.

Další nápoje jako minerální vody a sycené nápoje jsou sice vhodné na uhašení žízně, ale osvěží příliš rychle a i zasytí, což odrazuje člověka od dalšího pití. Neměly by být jediným vaším zdrojem tekutin, jen jako doplněk.

To platí i pro pivo, které je-li nepasterizované, může organismu pomoci doplněním vitamínu B. Muži by mělo podle světových doporučení během dne stačit za den jedno velké pivo.

TIP: Pijte teplou vodu, je to zdravé

VIDEO: Kvalita vody

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “Voda a zdraví – voda je tekutý lék… jak zdravě pít?”

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva