Sponzorováno

Vitamíny, výživa a doplňky pro oči – co brát pro bystrý zrak? 4.9/5 (21)

Vitamíny, výživa a doplňky pro očiZrak je nejdůležitějším recepčním smyslem našeho života. Okem přijímáme až na 80% všech informací, které k nám z okolního prostředí přicházejí. Zrak si můžeme chránit různě, například používáním ochranných brýlí při rizikové práci, dodržováním optimální vzdálenosti při čtení a dívání se do počítače nebo nošením slunečních brýlí jako ochrany proti UV záření. Zhoršení zrakových schopností však můžeme předejít i zdravou cílenou výživou.

Vitamíny pro výživu očí

Pro správné fungování očí a udržování kvalitního zraku jsou potřebné zejména vitamíny A,C a E, které mají silné antioxidační účinky a působí tak příznivě na celý náš organismus včetně očí. Nedostatek vitaminu A je odpovědný za vznik šerosleposti, protože jeho působením dochází ke vzniku rodopsinu – látky, která umožňuje vidění za sníženého osvětlení. Zdrojem vitaminu A jsou živočišné produkty jako játra, rybí tuk a vajíčka, z ovoce a zeleniny potom mrkev, špenát, zelí, meruňky, meloun, pomeranče, kiwi a také ořechy. Cenným vitamínem v prevenci zhoršování zraku je vitamín C, který chrání buňky očí před útoky volných radikálů. Vitamin C obsahují citrusové plody, jahody, paprika, rajčata nebo květák. Vitamin E je taktéž silným účinným antioxidantem a pomáhá při ochraně proti očním chorobám jako je šedý zákal. Najdeme jej v mandlích, lískových, pistáciových a burských oříšcích, mangu, ředkvičkách a tuřínu.

Sponzorováno

Ovoce a zalenina jsou pro oči to pravé

Karotenoidy jsou přírodní barviva, která obsahují všechny sytě zbarvené plody ovoce a zeleniny. Z jejich velkého množství mají na lidský zrak příznivý vliv látky lutein a zeaxantin. Ty se vyskytují u všech žlutě až červeně zbarvených plodů, v listové zelenině (špenát, salát, kapusta), brokolici nebo čerstvém hrachu. Pro oči je důležitá i dostatečná hladina některých minerálů – pro správnou funkci očí má význam zejména zinek. Zinek je biogenním prvkem, který se vyskytuje ve všech buňkách lidského těla a jeho nedostatek může vést k různým smyslovým, a tudíž i zrakovým poruchám.

Dbejte na správné složení Vaší stravy

Správné složení naší stravy může výrazně ovlivnit vznik například věkově podmíněné degenerace sítnice, šedého zákalu či refrakčních vad (krátkozrakosti). Omezení vývoje těchto onemocnění při nadměrné konzumaci vitamínů A,C,E, karotenoidů a zinku byly prokázány četnými vědeckými studiemi. Vysoké dávky těchto látek však mohou mít i nepříznivé dopady na jiné orgány v našem těle, například ledviny, proto je rozumné to s jejich množstvím extrémně nepřehánět. Krátkozrakost se také podle studií vyvíjí častěji u dětí, které s oblibou konzumují ve velkém množství různé cukrovinky. Našim očím neprospívá ani nadměrná konzumace pečiva. Rizikovým faktorem pro vznik stařecké degenerace sítnice může být i kouření cigaret.

V dnešní době existuje mnoho řešení, jak korigovat či úplně odstranit oční vady a jiná onemocnění. V rukou očních specialistů však bezpodmínečně skončit nemusíte. Zkuste se vypravit přirozenou cestou a případně trochu upravit a pozměnit váš jídelníček. Na zdravou výživu navíc reaguje celý organismus.

VIDEO: Výživa pro oči – LUTEIN (anglicky)

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Fotolia.com

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva