Obsah článku
- Vitamín K je nezbytný pro syntézu koagulačních faktorů, které jsou klíčové pro správné srážení krve. Pomáhá aktivovat faktory II (protrombin), VII, IX a X.
- Podporuje zdraví kostí tím, že reguluje proteiny, jako je osteokalcin, který pomáhá vázat vápník v kostech a zajišťuje jejich pevnost.
- Přispívá k prevenci kalcifikace tepen, čímž snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.
- Zdroje vitamínu K: Listová zelenina (Špenát, kapusta, brokolice, růžičková kapusta a salát), fermentované potraviny (natto či fermentované sójové boby, kysané zelí), rostlinné oleje (rojový olej, olivový olej), maso a mléčné výrobky (játra, maso a některé druhy sýrů), ovoce (kiwi, avokádo).
Vitamin K – vitamín rozpustný v tucích. Je to obecný název pro skupinu vitamínů K1, K2, K3. Označení „K“ je odvozeno od německého slova „Koagulation“ (srážení krve, srážlivost). Byl objeven v r.. 1930 dánskými vědci. Je nezbytný pro funkci některých bílkovin, podílejících se na srážení krve a potřebný v procesu mineralizace kostí, buněčného růstu a metabolismu bílkovin cévní stěny. Není citlivý na teplo, ale podléhá změnám, působením silných kyselin a oxidantů.
Jak to je s vitamínem K?
Existují dvě, přirozeně se vyskytující, formy vitaminu K:
- vitamín K1 (fylochinón) – syntetizován rostlinami, využívaný při srážení krve
- vitamín K2 (menachinón) – produkovaný bakteriemi, má důležitou úlohu v nekoagulačných dějích (metabolismus a mineralizace kostí, buněčný růst a metabolismus buněčné cévní stěny.) Vyskytuje se v jiných orgánech jako v játrech a to ve vyšších koncentracích než fylochinón.
Jeho syntetická forma se nazývá vitamin K3 (menadión) – je vhodný jen pro zvířata (přidává se do zvířecích krmiv).
Přirozené vitamíny K1 a K2 jsou rozpustné v tucích a pro optimální vstřebávání potřebují přítomnost žluče a pankreatické šťávy. Vstřebává se v tenkém střevě. Nehromadí se ve větším množství v žádném orgánu lidského těla a proto je ho potřeba doplňovat denně v potravě.
Funkce vitamínu K
Vitamín K je v organismu využíván různým způsobem:
Sponzorováno
- je nezbytný pro srážení krve (syntézu protrombinu)
- potřebný k regeneraci kostí jestliže vstřebávání vápníku (syntéze osteokalcinu)
- pomáhá při trombóze věnčitých cév
- podporuje správnou funkci jater
- působí preventivně proti infekcím u dětí
- působí preventivně proti zhoubným nádorům
- podporuje dlouhověkost
Jeho správný účinek ovlivňují antibiotika, RTG záření, přebytek vitamínů A a E, alkohol a minerální oleje.
Kde vitamín K najdeme?
Nejvyšší koncentrace vitaminu K se nachází:
- tmavá listová zelenina – kapusta, špenát, zelený salát
- zelí, kysané zelí
- petržel
- brokolice
- oves
- žito
- pšenice
- sójové boby
- fazole
- zelený čaj
- kopřiva
- vejce
Nedostatek vitamínu K
Snížená srážlivost krve, krvácení z nosu, pokles počtu krevních destiček.
Nadbytek vitamínu K
Při případném nadbytku může nastat pocení, horečka, nechutenství, možná porucha krevního obrazu a alergické kožní reakce. I když je vitamin K rozpustný v tucích, v organismu je uchován jen v malém množství. Bez pravidelného denního příjmu je jeho zásoba rychle vyčerpaná, ale tělo si ho v tzv. cyklu vitaminu K dokáže recyklovat.
Rizikové skupiny
- pacienti užívající antagonisty vitaminu K (látky bránící účinku dané látky – například antikoagulancia)
- jednotlivci s onemocněním nebo významným poškozením jater
- jedinci s poruchami absorpce tuku
- ženy po menopauze
- novorozenci
Vitamín K je klíčový pro srážení krve, zdraví kostí a kardiovaskulární systém. Je důležité konzumovat pestrou stravu bohatou na listovou zeleninu a další zdroje vitamínu K, aby bylo zajištěno jeho dostatečné množství v těle.
Sponzorováno
A co vy? Dbáte na přísun vitamínu K? Napište nám do komentářů.
Studie a zdroje článku
- The health benefits of vitamin K Autor: James J DiNicolantonio
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články
[…] – poruchy krevních destiček, atd..), Vrozené poruchy srážení (hemofilie) a nedostatek vitamínu K a vitamínu C nebo sepse. Příznaky vnitřního krvácení jsou nápadná bledost, pocit chladu, […]
[…] Jeden šálek této chutné listové zeleniny obsahuje více než denní doporučenou dávku vitamínu K a vitamínu A, téměř celou dávku manganu a kyseliny listové a 40 procent hořčíku. Najdete v […]
[…] ve střevě uhnízdily. Zároveň spolu s jinými bakteriemi ve střevě Escherichia coli produkuje vitamin K, který je nezbytný pro správnou srážlivost krve. E. Coli je nicméně užitečná i jinde než […]
[…] vybavenou. Tato pochoutka totiž obsahuje množství manganu a vitamínů A, B1, B6, C a zejména vitamínu K. Ten je důležitý pro zdravé kosti a pro srážlivost […]
[…] sterolů , olejů, těkavých mastných kyselin, chlorofyl, většinu vitaminů B, vitamin C, vitamin K a mnoho stopových prvků. V důsledku toho se používá jako výživný zdroj a je známí i […]
[…] a vzhled pokožky. Vitamíny, které jsou spojeny s tmavými kruhy, jsou zejména vitamín B12, E, vitamíny K, A a […]
[…] a C, a jen jedna polévková lžíce nabízí více než polovinu doporučeného denního příjmu vitamínu K, živiny, která je nezbytná pro krvetvorbu. Pěstovat petržel je opravdu snadné, protože […]
[…] vitaminu K u novorozenců a kojených dětí může být příčinou vzniku hemoragické nemoci, která se […]
Dobrý den,
užívám Warfarin jak na něj působí vitamín K.
Děkuji za odpověď.
Léčba warfarinem s sebou nese některá omezení včetně skladby jídelníčku s ohledem na skladbu vitamínu K v jednotlivých potravinách. Warfarin je lék užívaný k prevenci vzniku krevních sraženin (trombů) v cévním řečišti a v srdci. Jeho účinek je založený na blokování účinku vitamínu K v organismu. Vitamín K je látka rozpustná v tucích s vlivem na srážení krve, na stavbu kosti a ukládání glukozy do zásoby v játrech.
Doporučená denní dávka vitamínu K: muži = 80 µg, ženy = 70 µg. Pokud jeho příjem potravou kolísá, mění se i srážlivost krve, což je situace, která pacienta léčeného warfarinem může vážně ohrozit.