Sponzorováno

Velké výhody kojení pro dítě i matku – jaké to jsou? 4.72/5 (116)

Jaké jsou největší benefity kojení? Podívejte se.

Jaké jsou největší benefity kojení? Podívejte se.

Výběr toho, zda kojit nebo nekojit novorozené dítě, je jednoznačně vaše osobní rozhodnutí. A nikdo nemá právo vám do něj mluvit. Ve skutečnosti je to jedno z prvních důležitých rozhodnutí, které musí nová maminka udělat. A je samozřejmě vhodné být v tomto směru maximálně informovaná.

Odborníci na tuto problematiku se jednoznačně shodnou. Světová zdravotnická organizace doporučuje mateřské mléko jako absolutně nejlepší věc, kterou můžete dát vašemu dítěti. A podle Americké asociace pediatristů (AAP) je příjem mateřského mléka skoro nezbytné zejména během prvních 6 měsíců života – má široké a dlouhodobé pozitivní účinky na zdraví a vývoj dítěte.

Ale máme super informaci i pro vás. Nejen děti, ale také matky mohou těžit z kojení jejich malých miminek. Připravili jsme pro vás přehled přínosů kojení pro matky i kojence. Mrkněte na ně.

1. Podporuje růst a rozvoj dítěte

Mateřské mléko má dokonalou kombinaci bílkovin, tuků, vitamínů a sacharidů, které pomáhají vašemu dítěti růst a správně se vyvíjet. Navíc leukocyty, stejně jako další protilátky, enzymy a hormony přítomné v mateřském mléce z něj činí opravdu fantastickou a ideální potravu pro novorozence.

Proteiny v mateřském mléce jsou kojencem velmi snadno tráveny a mají vynikající vlastnosti proti infekci. I vápník a železo v mateřském mléce, které jsou potřebné pro zdravý vývoj kostí – také se snadněji vstřebávají. Navíc mateřské mléko obsahuje zdravé tuky, které jsou nezbytné pro vývoj mozku, sítnice a nervového systému miminka.

A konečně laktóza, primární sacharid nacházející se v mateřském mléce, zlepšuje střevní absorpci vápníku, hořčíku a dalších minerálů u kojenců.

2. Významně posiluje imunitní systém kojence

Potravinové alergie, ekzémy a astma jsou méně časté u dětí, které jsou kojeny nejméně po dobu čtyř měsíců. Jsou na to studie. Důvodem je především kolostrum neboli první mléko, které se produkuje během několika prvních dnů po porodu. Je to nízkotučné a vysoce bílkovinné mateřské mléko, které má pozitivní vliv na imunitní odpovědi vašeho novorozence a na jeho lymfatickou tkáň. Dělá děti odolnější vůči bakteriím, bakteriím, virům a jiným patogenům.

Někteří odborníci říkají: Kojení zvyšuje účinky očkování

Studie z roku 2003 zjistila, že kojení přispívá k ochraně před budoucím vývojem alergických onemocnění.

Další studie zveřejněná v Journal of the American Osteopathic Association v roce 2006 zjistila, že kojení poskytuje imunitní ochranu a pomáhá předcházet různým onemocněním v perinatálním období.

A konečně taky nedávná studie z roku 2015 zveřejněná v klinických a experimentálních alergologických zprávách uvádí, že mateřské mléko obsahuje celou řadu molekul, které mohou ovlivňovat imunitní odpovědi v lymfoidní tkáni novorozence související s jeho střevy.

3. Větší IQ

Bylo zjištěno, že kojení novorozenci mohou mít vyšší IQ. Kognitivní výhody jsou spojeny s polynenasycenými mastnými kyselinami s dlouhým řetězcem, konkrétně s kyselinou dokosahexaenovou (DHA) a kyselinou arachidonovou. Specifické proteiny v mateřském mléce také podporují vývoj mozku.

Studie z roku 2007 zveřejněná v časopise Journal on Developmental Disabilities uvádí, že kojení mateřským mlékem dítěti poskytuje měřitelnou výhodu na některých, ale ne všech, stupních kognitivního vývoje. Studie publikovaná v roce 2008 zase uvádí, že prodloužené kojení zlepšuje vývoj kognitivních funkcí dětí.

A další studie z roku 2013 zveřejněná v publikaci NeuroImage uvádí, že kojenecká výživa je spojena se zlepšeným vývojovým růstem. Současně je prodloužená doba kojení spojena se zlepšenou strukturou bílé hmoty v mozku a celkovým kognitivním výkonem.

4. Snižuje riziko SIDS – náhlého úmrtí

Kojení dítěte po dobu nejméně šesti měsíců může pomoci zabránit náhlému úmrtí dítěte (SIDS) mladšího 1 roku (u kterého se při pitvě nedá najít příčinu).

Studie z roku 2009 zveřejněná v časopise Journal of Pediatrics uvádí, že kojení snižuje riziko SIDS o více než 50 procent u všech věkových skupin po celou dobu dětství. Studie důrazně doporučuje kojení minimálně do 6 měsíců věku – to vede ke snížení rizika SIDS. Kojené děti se snadněji probouzejí ze spánku, což zase chrání před SIDS. Navíc kojení napomáhá budování imunitního systému, který chrání dítě před infekcemi.

TIP: Spolu s kojením zajistěte, aby dětská postýlka neobsahovala hračky a oblečení.

Jedna velká studie provedená Národním institutem environmentálních zdravotnických věd ukázala, že děti, které jsou kojené, mají o 20-30 procent nižší riziko úmrtí ve věku od 28 dnů do 1 roku než děti, které nebyly kojeny – u delšího kojení dochází k dalšímu snižování rizika.

5. Snižuje riziko vzniku rakoviny

Předpokládá se, že kojení vede ke snížení rizika rakoviny u dětí, stejně jako u kojících matek. Studie z roku 2008 zveřejněná v časopise Journal of Pediatrics and Child Health zjistila, že kojení je nepřímo spojeno se snížením dětské rakoviny a ochrana se zvyšuje s trváním plného kojení.

Studie z roku 2012 publikovaná v časopise Journal of Human Lactation prokázala, že vysoká hladina ligandu indukujícího apoptózu (TRAIL) v lidském mateřském mléce, která působí proti nádorovým onemocněním TNF, poskytuje lepší ochranu proti onemocněním jako je lymfoblastická leukémie a Hodgkinova choroba.

A nedávná studie z roku 2015 zjistila, že kojení po dobu delší než 12 měsíců bylo spojeno se sníženým rizikem karcinomu prsu a vaječníků u matek – a to o celých 26 procent a 37 procent.

6. Lepší zrak

Kojením vašeho dítěte dokonce snižujete možnost, že vaše dítě bude muset nosit brýle. Podle studie z roku 2007, kterou provedli vědci z Ústavu dětského zdraví v Londýně, děti, které byly kojeny, mají lepší zrak než ti, kteří se krmili náhražkami. Výzkumníci studovali 262 dětí ve věku od 4 do 6 let. Z těchto dětí bylo 78 kojenců a 184 z nich bylo podáno umělé mléko. Kojené děti měly výrazně větší stereoskopické (trojrozměrné) vidění.

Sponzorováno

A právě vyšší koncentrace DHA mastných kyselin v mateřském mléce je důvodem lepšího zraku. DHA je jednou z hlavních strukturálních složek sítnice oka. Navíc, mateřské mléko je dobré pro potírání infekcí oka. Přirozené antibiotické vlastnosti v něm pomáhají v boji proti infekci.

7. Podporuje zdravý trávicí systém

Kojené děti jsou méně náchylné na průjem a problémy se žaludkem. Správná rovnováha živin v mateřském mléce pomáhá dětem rozvíjet jejich zdravý trávicí systém. Kolostrum bohaté na tuky a protilátky pomáhá těmto novorozencům přizpůsobit se potřebám při jejich růstu.

Navíc je bílkovina v mateřském mléku snadněji a zcela dětmi trávena. Mléko zajišťuje dokonalou rovnováhu dobrých bakterií ve střevě dítěte. A to je perfektní. Studie z roku 2014, zveřejněná v Mezinárodním deníku o kojení, uvádí, že včasné zahájení kojení chrání před dětským průjmem a akutními respiračními infekcemi.

Navíc je gastroezofageální reflux méně závažný u kojených dětí než u těch, kteří jsou krmení náhradním mlékem.

8. Pomáhá ztrátě hmotnosti u maminek

Kojení je spojeno s nižší retencí hmotnosti po porodě. Pomáhá spalovat další kalorie a snižuje uložený tuk, čímž pomáhá novým maminkám rychleji se vrátit k jejich původní hmotnosti i bez diety.

Kojíte-li dítě, matka spotřebuje 400 až 500 kalorií denně, aby vyprodukovala dostatečné množství mateřského mléka. A současně i ošetřování dítěte spaluje až 500 kalorií denně. Chcete-li se rychleji vejít do vašich původních džínů, začněte kojit dítě.

9. Podporuje zdraví ústní dutiny

Kojení přispívá ke skvělému rozvoji čelisti a svalů horních dýchacích cest, což je důležité pro lepší sladění ústní dutiny u dětí. Výlučné kojení po dobu čtyř až pěti měsíců snižuje riziko malokluze (to je termín popisující křivé, stěsnané a skloněné zuby) u malých dětí. Také snižuje riziko zubního kazu.

Brazilská studie z roku 2007, publikovaná v časopisu Revista de Saúde Pública, naznačuje, že kojení po dobu delší než devět měsíců je nejúčinnějším způsobem, jak předejít malokluzi nebo zkříženému skusu. A dále studie z roku 2015 zveřejněná v pediatrických studiích uvádí, že výhradní kojení do 6 měsíců pomáhá předcházet malokluzi.

Bez ohledu na zmíněná fakta je důležité, aby matky pravidelně sledovaly, zda dětské zuby a později i trvalé zuby přicházejí ve správný čas a správně rostou a vyvíjejí se.

10. Snižuje riziko diabetu

Kojení snižuje riziko vzniku cukrovky jak u kojící matky, tak u jejího dítěte. Diabetes může vést k závažným komplikacím, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, poškození nervů, poškození ledvin, poškození očí, poškození nohou a kožní problémy.

Studie z roku 2007 zveřejněná ve studii Diabetes Voice naznačuje, že kojení u všech matek a dětí může mít významný dopad jak na diabetes typu 1 tak i na diabetes 2. typu. Podle zprávy zveřejněné v roce 2011 poskytuje laktace i budoucí ochranu proti vývoji jak diabetes typu 1, tak i typu 2.

Nedávná studie z roku 2015 zveřejněná v Acta Paediatrica dospěla k závěru, že kojení je spojeno s 32% nižším rizikem diabetu 2. typu u matek.

11. Kojení může chránit vaše dítě před obezitou

Americká pediatrická akademie doporučuje kojení jako způsob, jak snížit riziko vašeho dítěte pro nadváhu nebo obezitu. Analýza 17 studií zveřejněných v časopise American Journal of Epidemiology ukazuje, že kojení snižuje riziko, že dítě bude mít nadváhu jako dospívající. Nejsilnější účinek je u dětí, které byly jen výhradně kojeny, a čím déle bylo dítě kojeno, tím silnější je toto spojení.

Odborníci si myslí, že kojení může ovlivnit pozdější přírůstek hmotnosti z několika důvodů:

  • Mateřské mléko obsahuje méně inzulínu než náhražky. (Inzulin stimuluje tvorbu tuku.)
  • Kojené děti mají ve svém systému více leptinu, což je hormon, o kterém se vědci domnívají, že hrají roli při regulaci chuti k jídlu a v regulaci tuku.
  • Ve srovnání s kojenými novorozenci, miminka na náhradní stravě rychleji přibývají v prvních týdnech života. Tento rychlý nárůst hmotnosti je spojen s pozdější obezitou.
Kojící polštář může pěkně pomoci s kojením. Může se vám kojit prostě lépe.

Kojící polštář může pěkně pomoci s kojením. Může se vám kojit prostě lépe.

Chcete další výhody kojení? Tak přidáme.

  • V období kojení velmi záleží na tom, co jíte. Vždyť z vaší potravy se tvoří mateřské mléko. Takže na to myslete. Jezte v tomto období kvalitně a zdravě.
  • Kojení pomáhá tělu matky zlepšovat poporodní deprese a psychózy.
  • Výlučné kojení může způsobit amenoreu neboli nepřítomnost menstruace po porodu, která trvá nejméně dvakrát tak dlouho jako u matek, které se rozhodnou krmit náhradním mlékem.
  • Kojení také pomáhá novorozencům cítit se dobře psychicky, protože zvyšuje produkci oxytocinu, hormonu, díky kterému se cítí velmi dobře.
  • Kojení dává matkám nižší riziko postmenopauzální osteoporózy ve srovnání s těmi, které nekojí.
  • Kojení také vytváří jakési zvláštní období, které umožňuje matce a dítě emocionálně se propojit. To je pro oba velmi důležité.
  • Mateřské mléko je vždy bezpečné, čerstvé a ve správné teplotě, což dělá třeba noční krmení mnohem jednodušší a pohodlnější.
  • Kojení je také dobré pro životní prostředí, protože se u něj nepoužívají žádné lahve na mytí nebo plechovky, které by se měly vyhazovat.
  • Vzhledem k tomu, že není třeba nic kupovat, sterilizovat bradavky nebo teplé lahve, kojení vám šetří čas a peníze. A to se přeci také počítá.

Sponzorováno

A jak to máte s kojením vy? Kojíte? Nebo nekojíte? Budeme rádi za komentáře.

Co si o kojení ještě přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva