Obsah článku
Zkuste třeba letos přehodnotit svůj dosavadní pohled a užijte si je jinak – tak, že vám vaše tělo poděkuje. I malá změna vám může přinést zcela odlišný pocit a rádi i po svátcích vytáhnete ze skříně jarní (méně tělo zakrývající) oblečení.
Jíme, abychom žili…
Je jasné, že každá rodina má nějaké své tradiční velikonoční pochoutky, které na stole prostě nesmí chybět. Někde je to beránek, jinde nádivka nebo jidáše. Jen stěží můžete něco z toho odepřít svým dětem nebo návštěvě. Zkuste si však ode všeho dopřát jen malý kousek. Bylo by neefektivní zakázat si konzumaci naprosto všeho a pak celé svátky trpět, až nakonec stejně podlehnout svým chutím a kompenzovat si to ve velkém stylu.
Z jídel, která u vás nesmí chybět, vždy každému členovi rodiny dejte přiměřeně velkou porci na talíř. Jídlo nevystavujte na stole a zbytečně nelákejte své chuťové pohárky. Pokud na stole necháte nakrájenou nádivku nebo jidáše, při opakované cestě kuchyní vás bude ruka již opravdu hodně svrbět a jen velmi silní jedinci jsou asi schopni pokušení odolat.
Během dne pravidelně pijte. Vyhněte se konzumaci alkoholu, dopřávejte si dostatek vody, bylinných čajů nebo ředěných džusů. Nový den můžete začít se smoothie vytvořeného z ovoce a zeleniny. Vhodně se tak nastartujete na další aktivity a svému tělu dodáte mnoho blahodárných látek.
Sponzorováno
Zdravé velikonoční recepty
Některé recepty můžete připravit trochu pozměněné, zdravější – ale přesto chutné. Místo bílého cukru můžete použít med, světlou pšeničnou mouku lze nahradit žitnou, špaldovou nebo pohankovou. V receptech můžete trochu méně sladit, zvolte raději třeba pochoutky z ovesných vloček, tvarohu nebo s dostatkem čerstvého ovoce místo čokoládové polevy. Chutě na sladké lze zdravěji zahnat oříšky, semínky nebo sušeným ovocem. Čokoládu si dopřejte takovou, která má velké množství kakaa.
Pro návštěvu klidně můžete nachystat pohoštění plné ovoce a zeleniny, jistě vám změnu prominou a v tradičním velikonočním jídelníčku ji pravděpodobně i uvítají. Ovocný salát můžete dochutit džusem, citrónem, medem nebo třeba skořicí.
Z masa vybírejte spíše to s menším obsahem tuku, upravujte je co nejzdravěji, vyhněte se smažení a grilování. Jako přílohu můžete zvolit různé druhy zeleniny, zasytí vás a její barvy jsou lákavé pro oko. Z bylinek můžete využít medvědí česnek, petržel, pažitku nebo třeba pampelišky. Salát si můžete nazdobit i pomocí sedmikrásek.
Vejce – ano či ne?
Vajíčka jsou jedním z tradičních symbolů Velikonoc. Doma se nám jich může přes svátky i po nich sejít větší množství. Proti jejich konzumaci v přiměřeném množství však nelze nic namítat. Obsahují sice větší množství cholesterolu, na straně druhé vás však zásobí bílkovinami, nenasycenými mastnými kyselinami, minerály, vitamíny i stopovými prvky. Je ideální konzumovat je v kombinaci s ovocem a zeleninou, které právě napomohou dobrému zpracování nadměrného množství cholesterolu.
TIP OD REHABILITACE.INFO: Prozkoumejte jarní přírodu
Velikonoce vnímá většina lidí jako svátky jara. To však neznamená, že je musíte trávit sezením u stolu plného dobrot. Vyrazte na procházku s rodinou nebo přáteli. Podívejte se, zda se to jaro již v přírodě naplno projevuje. Naplánujte si třeba celodenní výlet spojený s prohlídkou nedalekého městečka, hradu či zříceniny. Po návratu domů budete jistě spokojeni sami se sebou a po celém dni venku se vám bude příjemně usínat.
VIDEO: Velikonoční recept – Poctivý velikonoční nepečený raw beránek
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravý životní styl
Přečtěte si také naše další články