Sponzorováno

Vaginální mykóza – Babské rady vs. rady lékaře 4.89/5 (9)

Vaginální mykóza - Babské rady vs. rady lékařeVaginální mykóza je civilizačním onemocněním, které alespoň jednou za život potrápí tři čtvrtiny českých žen. Téměř polovina z nich trpí tímto onemocněním opakovaně. Až polovina respondentek však v průzkumu agentury Median uvedla, že o tomto onemocnění nemá dostatek informací. Proto není divu, že mezi ženami koluje množství „zaručených“ rad a receptů, které jim mají pomoci při odstraňování nepříjemných příznaků mykotického onemocnění pochvy. Některé z nejčastějších receptů, které si ženy mezi sebou vyměňují v diskusních fórech na internetu, jsme konzultovali spolu s gynekoložkou MUDr. Petrou Oťapkovou PhD. Přečtěte si, jaký je výsledek informací z diskuzí.

Nejznámější babské recepty a rady z internetových diskusí

  • Problém je ve střevech. V první řadě je třeba nasadit očistnou dietu a jíst hodně česneku!
  • Dobrou léčbou i prevencí je pitná kúra s octem: do dvojdecového poháru si najlejte asi 1 cm toho octa a zbytek dolijte minerálkou. Vypijte alespoň 4 takové sklenice denně.
  • Mně pomáhají sedací koupele v „myším ocásku“, alespoň 10-14 dní.
  • Vyléčila jsem se sedacím koupelím z Tea tree oleje a to tak, že každý večer jsem smíchala 7 kapek oleje se třemi litry vody. Takto jsem to opakovala týden a problém zmizel.
  • Mně poradili natírat se jogurty, méně sladit a dát si pozor na časté a dráždivé mytí mýdly.

Co na to říká gynekoložka?

  • Kvasinky z řady Candida, které způsobují vaginální mykózu, se přirozeně nacházejí v trávicím traktu, kde vyčkávají na svou „příležitost“. Ta přijde tehdy, když je nějakým způsobem narušena jeho rovnováha. Nejčastějšími příčinami narušené rovnováhy v trávicím traktu jsou užívání antibiotik a konzumace velkého množství sladkostí. Ženy, které trápí vaginální mykóza opakovaně, by měli určitě omezit a nejlépe zcela vyloučit ze svého jídelníčku sladkosti. Společně s užíváním antibiotik je dobré nasadit probiotickou kúru, která pomůže opět nastolit rovnováhu ve střevech, aby se v nich nemohly kvasinky přemnožit.
  • Pokud onemocnění propukne a pacientka doslova trpí jeho akutními projevy jako je bílý hrudkovitý výtok a urputné svědění, zarudnutí, otok až bolesti zevních rodidel, každá touží po okamžité úlevě. To je možná důvodem, proč mnohdy sahají po tzv. babských receptech, které jsou často připravovány ze surovin, které se v domácnosti běžně nacházejí. Z gynekologické praxe však znám mnoho případů, kdy si ženy takovou léčbou onemocnění ještě zhoršily.
  • V současnosti se dají v lékárně bez receptu koupit několik prostředky, které nejenže pomohou odstranit nepříjemné příznaky onemocnění, ale jej i léčí. Pro úplné vyléčení vaginální mykózy je vhodná i systémová léčba celého organismu. Takovou je kombinace léčby prostřednictvím krémů a vaginálních tablet s perorální tabletou např. tableta Mycomax 150, která zasahuje mikroorganismy iv střevním traktu a působí přímo na původce onemocnění uvnitř organismu. Tím mnohem efektivněji onemocnění léčí a zabraňuje jeho návratu.
  • Jelikož je možné koupit tento lék bez předpisu v každé lékárně, je každé ženě dostupný tehdy, kdy ho potřebuje. Proto nemusí čekat na termín u svého gynekologa a aplikovat babské recepty, které nejsou ani pohodlným, ani elegantním a už vůbec ne správným řešením v léčbě vaginální mykózy.

Léčba vaginální mykózy

Vaginální mykózy se ve většině případů léčí snadno, kdy se do pochvy zavádí speciální vaginální globule či tablety. Možná je i aplikace mastí na vnější část rodidel. Léčba trvá déle pouze v případě těhotenství, či při pozdní diagnostice. Díky nepříjemným svědivým a pálivým projevům vaginální mykózy však ženy navštíví gynekologa prakticky již při prvních příznacích. Pro navození přirozeného vaginálního prostředí se doporučuje užívání probiotik, která lze užívat i v prevenci proti vzniku vaginální mykózy.

Sponzorováno

Vaginální mykóza a její prevence

Vaginální mykózy patří v ženské populaci k velice častým onemocněním. Dodržováním některých pravidel prevence je možné se jim vyhnout nebo jejich výskyt alespoň omezit. Důležitá je správná hygiena. Nevhodné jsou časté výplachy pochvy, které zbytečně narušují poševní prostředí. Doporučuje se používání speciálních mýdel pro intimní hygienu s obsahem kyseliny mléčné. Důležité je i vzdušné oblečení a udržování oblasti zevních rodidel v suchu. Vhodná je také strava s nižším obsahem cukrů a užívání probiotik, zvláště při léčbě antibiotiky. Pokud již infekce vznikla, postižené místo by se nemělo škrábat, protože se tak usnadní rozšíření infekce a problémy se ještě zhorší. Důležitá je včasná diagnostika obtíží a léčba gynekologem.

VIDEO: Vaginální mykózy

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    7 Komentářů u článku “Vaginální mykóza – Babské rady vs. rady lékaře”

    1. […] vztahuje na plísňová onemocnění sliznic, např. v ústní dutině, v jícnu nebo ve vagíně (vaginální mykóza). Když jsou myšleny plísňová onemocnění obecně, mluví se o mykózách. Pokud jsou v […]

      • Lenka Lakyová napsal:

        Docela trapná reklama, v první řadě to chce upravit životosprávu a vynechat cukr, pak žádná předražená psedoléčiva nebudete potřebovat. Většina nemocí vzniká z nadbytku-z nadbytku jídla, pití, stresu, různých vln a záření. Indičtí mudrcové již před více jak pěti tisíci léty věděli, že nemoci z nadbytku budou jednoho dne zkázou lidstva a tak tomu přesně je.

    2. anna napsal:

      Dobrý den, co se týče vynechání sladkého tak musím dát článkům za pravdu…já jsem ten typ, ze nejím často, ale když už, tak pořádně (velká tabulka čokolády atd.) No vždy když takhle zhřeším, tak se mi jak zhorší akné, tak mi začne nepříjemné svědění mého klínu…. Naštěstí mám už něco odzkoušeno, a na intimní hygienu používám Intime – je to emulze obsahující konopí, konzistence sice vypadá zvláštně, ale po zpěnění se úžasně nanáší, a hlavně účinkuje okamžitě. Doporučuji vyzkoušet

    3. kikus napsal:

      Jo kvasinky,to je opravdu problém, a hlavně když se často opakují. Byl mě doporučen Enzymax V. Zatím pomáhá a doufám, že se vaginální mykóza nebude vracet.

    4. Vanda napsal:

      Až na to, že já zrovna sladké nejím a přesto mě chytaly mykózy a nejsem žádná špindíra ani se přehnaně nemydlím několikrát denně. Ale dělaly mi to antibiotika a jinak ani nevím z čeho jsem je měla. ;)

    5. Martina napsal:

      Já už jsem zoufalá, vždy mi na chvíli nějaký přípravek pomůže, dělám si naděje, že mám klid a pak se zase mykóza vrátí.

    6. Adéla napsal:

      Můžeš být čistotná a opatrná jak chceš, vaginální mykóza je nevyzpytatelná. Já se nedávno vrátila od moře, dávala jsem si pozor na vlhké plavky, hygienu jsem dodržovala přísně, přesto se mě kvasinky nevyhly. Enzymax v jsem si koupila a uvidím.

    7. Vanda napsal:

      Poptala jsem se v lékárně po tom enzymaxu, odpověď zkuste a uvidíte. Našla jsem si nakonec stránky http://www.salutempharma.cz, to asi rozhodlo. Zkusím ho.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva