Sponzorováno

V Americe vás ošetří robotičtí doktoři 4.71/5 (14)

V Americe vás ošetří robotičtí doktořiPostěžovali byste se se svými zdravotními potížemi robotovi? Ne? Možná budete muset. První robotičtí lékaři už ve Spojených státech ordinují a časem jich zřejmě bude jen přibývat.

Ladný pohyb

Po nemocnicích za velkou louží jejich nastoupilo do služby už kolem padesáti. Do provozu je dali v první polovině tohoto roku a od té doby se volně pohybují po chodbách nemocnic a oslovují pacienty. I když samotní lékaři připouštějí, že není nad přímý kontakt s pacientem, roboty si pochvalují. Díky nim mohou ošetřit pacienty na dálku v naléhavých případech, kdy by to jinak za pacientech lze nestihli.

Nevrazí do Vás

Pohyb po prostorách nemocnice umožňují robotům senzory. Upozorňují je na to, kde v terénu se nacházejí překážky, a registrují i pohyblivé objekty, tedy nemělo by se stát příliš často, že do takového robota narazíte. Robodoktoři se tak sebevědomě přemisťují po chodbách nemocnice. Díky bílé barvě jsou snadno rozpoznatelní jako standardní zdravotnický personál. Z jednotky urgentního příjmu nemají problém odskočit si za pacientem do pokoje a opět se vrátit.

Jak vlastně komunikuje?

Robodoktor má oči, uši i ústa v podobě kamer, mikrofonů a reproduktorů. Pacient mu tak může vyprávět všechna své trápení. Ty dále zpracují opravdoví lékaři z masa a kostí, kteří mohou ordinovat i z opačné strany zeměkoule. Jedinou nevýhodou je podle nich to, že se v té chvíli pacienta nemohou dotknout. Poslechnout pacienta fonendoskopem však zvládá i samotný robot. Lékař má k dispozici všechny zdravotní záznamy pacienta, které jsou pro něj dostupné na internetu. Na základě komunikace s pacientem a on-line dokumentace je tak schopen stanovit diagnózu a případnou léčbu. Pokud mají lékaři pocit, že pacientovi je třeba udělat nějaké vyšetření navíc, nastupuje zdravotní sestra, která ho vykoná. Zdravotní sestry jsou živé, ty se zatím nepodařilo zcela nahradit. Čeští pacienti se tak nemusí obávat, že pokud dorazí novinka k nám, přijdou o modro-bílých andělů, kteří s úsměvem, bez řečí, za pár dní vyléčí to, co je třeba.

Sponzorováno

V čem jsou v převaze

Robodoktorovi může závidět nejeden lékař. Za pár vteřin se dokáže změnit z kardiologa na otorinolaryngologa, neurologa či na pneumologa. Skuteční specialisté si jen kdekoliv na světě, kde najdou připojení na internet, sednou k počítači a mohou se vyjadřovat o stavu pacienta.
Tato možnost je skutečně praktická, pacient se nemusí v zuboženém stavu přesouvat mezi různými ordinacemi či dokonce nemocnicemi.

Možnost využít takového multifunkčního doktora oceňují hlavně obyvatelé odlehlejších oblastí, kde je lékařů někdy akutní nedostatek. V místní nemocnici však jediný robot dokáže zastoupit hned několika specialistů.

Skromné ​​začátky

Původně se tyto telemedicínské zázraky začaly využívat při diagnostikování pacientů, u kterých byl předpoklad, že mají mrtvici či infarkt. Právě v takových případech je každá minuta drahá. Po tom, jak se roboti osvědčili, rozšířili jejich pole působnosti i na jiné zdravotní komplikace. Momentálně umělí lékaři pomáhají zbývajícímu personálu na pohotovosti a na jednotkách intenzivní péče v dvacítce kalifornských nemocnic. Mezi specialisty, jejichž robot zastupuje, nechybí ani odborníci na otázky psychického zdraví. Robot si tedy poradí i s nemocemi lidské duše.
Umělé lékařé v Americe řádně schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv .

Síla zvyku

Někteří pacienti jsou hlavně při prvním kontaktu s atypickým lékařem překvapeni, ale jakmile s ním začnou komunikovat, ledy roztají a reagují, jako kdyby si povídali s opravdovým lékařem. Najdou se i tací pacienti, kteří uvádějí, že jim kontakt s živým odborníkem chybí, v konečném důsledku jsou však spokojeni, že se jim dostalo rychlé lékařské pomoci.

Lékaři si zase pochvalují hlavně to, že pokud se nějaký urgentní případ vyskytne například v sobotu ve tři v noci v odlehlém městečku, nemusí hned utíkat na pohotovost. Stačí, když se s pacientem spojí dejme tomu přes svůj iPad. Jinak mohou klidně ordinovat v pyžamu.

Co dál si z moderní medicíny přečíst?

Jak vypadá robodoktor?

Sponzorováno

Zdroj obrázku: wikipedia.org

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva