Sponzorováno

Už pouhých 20 minut kontaktu s přírodou sníží hladiny stresového hormonu 4.67/5 (15)

Už pouhých 20 minut kontaktu s přírodou sníží hladiny stresového hormonu.Přesto, že se dá říci, že moderní medicína posledních let je určitě na svém vrcholu, stále častěji se setkáváme s tím, že se lidé postupně navracejí zpět k přírodě. Nejen kvůli tomu, že léčivá síla bylin překoná leckteré léky, nejen kvůli tomu, že přicházíme na to, že některé postupy či metody skutečně sebelepší lékař nebo pilulka nezpraví. Ať už chceme nebo ne, jsme jen součástí koloběhu přírody, a ačkoliv se tak mnozí z nás nechovají, to my potřebujeme přírodu, ne ona nás. Není proto překvapením, že stále více výzkumů se zabývá vlivem přírody na náš organismus.

Podle aktuálně nejnovějšího výzkumu se přišlo opět na něco velmi důležitého. Pokud máte náročné zaměstnání, popř. jste prostě z nějakého důvodu teď více stresovaní, vyrazte ven do přírody. Proč? Protože, podle vědců, pokud věnujete alespoň 20 minut denně procházce, či posezení v přírodě, výrazně se sníží hladina vašeho stresového hormonu. Nicméně musí to být skutečně místo, kde se cítíte dokonale propojeni s přírodou.

Je stres skutečně špatný?

Kdo z nás by v dnešní době neznal, jaké to je být ve stresu. Stresu se ve svém životě nejspíš nijak nevyhnete. Přesto, není primárně úplně špatný. Stres provází lidstvo už od začátku naší existence, ale sám o sobě není nijak špatný. Je to hnací motor. Nicméně ho nesmí být moc a nesmí na nás působit dlouhodobě. Díky dlouhodobému působení stresu na náš organismus zřejmě vzniká až 90% chorob. Ale i přesto – rozumná míra stresu je naopak pro náš organismus takřka nezbytná. Adrenalin, avšak ve správné míře napomáhá koncentraci, přidává organismu energii, vede k rychlému rozhodování a bystří intuici. Nicméně současný tlak společnosti na výkon a úspěšnost každého jedince vede k tomu, že většina z nás je spíš stresována nadměrně. Téměř polovina Čechů se loni stresovala více než v předchozích letech. O 50 % více lidí kvůli tomu vyhledalo pomoc psychologů. Většina z nich si stěžuje na nesplnitelnost všech svých povinností, naprostý nedostatek času na odpočinek či problémy se spánkem. Odtud už je jen krůček k tomu, aby nám psycholog předepsal nějakou tu pilulku na odbourání stresu a celkové zklidnění. Ale co když to jde i jinak?

Pilulka jménem PŘÍRODA

„Víme, že trávení času v přírodě snižuje stres, ale až doposud nebylo jasné, kolik času je třeba, jak často to udělat, nebo dokonce jaký druh zážitku z přírody bude pro nás přínosem,“ říká Dr. MaryCarol Hunter, docentka na University of Michigan a vedoucí autorka tohoto výzkumu. „Naše studie ukazuje, že pro největší návratnost, pokud jde o účinné snížení hladiny stresového hormonu kortizolu, byste měli strávit 20 až 30 minut sezení nebo procházky v místě, kde se cítíte ve spojení s přírodou.“

Sponzorováno

Volně dostupný prostředek na snížení stresu

Přírodní pilulky by mohly být cenově výhodným řešením pro snížení negativních dopadů na zdraví vyplývajících z rostoucí urbanizace a vnitřního životního stylu, kterému dominuje sledování obrazovky. Hunter a její kolegové navrhli experiment, který by poskytl realistickým odhad účinné dávky. Po dobu 8 týdnů byli účastníci experimentu požádáni, aby užívali „přírodní pilulku“ v délce 10 minut nebo déle, nejméně 3krát týdně. Úrovně kortizolu, stresového hormonu, byly měřeny ze vzorků slin odebraných před a po strávení času v přírodě, jednou za dva týdny.

„Účastníci si mohli vybrat denní dobu, dobu trvání a místo své zkušenosti s přírodou, která byla definována jako kdekoli mimo to, co podle názoru účastníka vyvolávalo pocit, že se s přírodou setkali. Dále byly také minimalizovány faktory, o nichž je známo, že ovlivňují stres, jako sociální sítě, internet, telefon, konverzace nebo čtení,“ vysvětluje Hunter.

Příroda uklidňuje

Výsledná data ukázala, že už dvacetiminutový zážitek z přírody byl dostatečný pro významné snížení hladin kortizolu. Pokud však účastníci strávili trochu více času ponořeni do tajů přírody, např. 20 až 30 minut sezení nebo chůze, hladiny kortizolu klesaly daleko větší rychlostí.

„Lékaři mohou využít našich výsledků jako návod založený na důkazech o tom, jak předepisovat tyto přírodní pilulky přírody,“ říká Hunter. „Náš výzkum poskytuje první stanovení toho, jak příroda ovlivňuje hladinu stresu v kontextu běžného každodenního života, včetně účinné dávky tohoto přírodního léku.“

Dr. Hunter doufá, že tato studie bude základem dalšího výzkumu v této oblasti.

„Náš experimentální přístup lze použít jako nástroj k posouzení toho, jak věk, pohlaví, sezónnost, tělesné schopnosti a kultura ovlivňují efektivitu přírodních zážitků na naši vnitřní spokojenost. To umožní přizpůsobit konkrétní předepisování přírodních pilulek na míru každému jedinci, jakož i hlubší pohled na to, jak v budoucnu lépe upravovat a navrhovat města a vytvářet pohodové programy pro širokou veřejnost.“

Co si ještě o přírodě přečíst?

VIDEO: Absolutně ohromující příroda! Relaxační hudba pro stresovou pomoc. Klidná léčebná hudba

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva