Sponzorováno

Urinoterapie a zdraví – metoda sebeuzdravování nebo nepřijatelné tabu? 4.59/5 (22)

Urinoterapie a zdravíV očích laiků je obvykle tato metoda alternativní léčby vnímána velmi kontroverzně. Pokud si pod názvem této terapie nic konkrétního nevybavíte, je nutné alespoň nastínit, že se jedná o metodu léčby, při níž je využívána vlastní nebo cizí moč (urina). U asijských národů je toto velmi vážená a zakořeněná možnost sebeuzdravování. U nás je toto téma spíše chápáno jako tabu. Již od mala obvykle děti učíme, že moč je něco nečistého, nesaháme na ni a ani náhodou ji nekonzumujeme.

V moči jsou přeci jen odpadní látky z těla. Nebo ne?

Odpůrci argumentují tím, že v moči se nachází pouze odpadní látky z organizmu. Proč by tedy mělo být ku prospěchu je do něj vracet nebo používat k nějakému léčení? Moč však obsahuje minerály, bílkoviny, aminokyseliny, hormony, enzymy a další užitečné látky. V moči se odráží veškeré procesy, ke kterým v těle dochází. Urinoterapie má dnes mnoho zastánců, kteří si její účinky nemohou vynachválit. Výhodou je její snadná dostupnost a nulové náklady na léčbu.

Jak si k urinoterapii nalézt cestu?

Při urinoterapii je možné moč využít více způsoby. Lze ji aplikovat zevně, ale i vnitřně. Pokud chcete tuto léčbu vyzkoušet, jen málokdo si zřejmě troufne hned na konzumaci uriny. Na počátku můžete ale vyzkoušet nanést ji na kůži. Při potření rukou zjistíme, že je kůže krásně hydratovaná, u pokožky obličeje dochází k jejímu ozdravení, stává se příjemnou na dotyk. Moč můžete užívat i k výplachům úst a k bělení zubů. Pomáhá též odstranit bolest zubů, vyléčit afty nebo opary.

Pokud budete urinu pár dní využívat zevně a budete pozorovat její pozitivní účinky, snáze pak naleznete cestu k její konzumaci. Na vnitřní léčbu je ideální střední proud ranní moči, není zapotřebí ji nijak upravovat. Její chuť bude však velmi ovlivněna způsobem našeho stravování. Odráží se v ní zejména konzumace léků, masa, cukru a kořeněných jídel. Doporučeno je užívat ji hned po ránu, množství vypité uriny můžete navyšovat postupně.

Specifickou urinu lze získat v období, kdy člověk hladoví. Konzumace moči mu následně tento stav v mnohém ulehčuje a dává mu zprávu o tom, co se v organizmu odehrává. Zastánci metody argumentují tím, že zde platí shodně jako u homeopatie, že podobné se má léčit podobným.

Kdy může urinoterapie pomoci?

Případů je opravdu celá řada, posuďte sami:

1. Pomáhá při hojení a dezinfekci pokožky

Urina je sterilní látkou, je možné ji využít při potřebě dezinfikování ran na kůži. Po jejím použití dochází k rychlejšímu hojení.

2. Zklidní pokožku po bodnutí hmyzem

Můžete ji vyzkoušet pro zklidnění reakce po bodnutí hmyzem.

3. Na ekzémy i do koupele

Hodí se též pro léčbu ekzémů, lupénky, bradavic a dalších onemocnění kůže. Pro vnější použití je množné urinu přidat též do koupele. Pokud ji aplikujete na pokožku hlavy, dojde k výraznému omezení padání vlasů. Oceníte ji i místo klasických kapek do očí nebo uší.

Sponzorováno

4. Léčí tělo jako celek

Pomocí uriny je však možné léčit tělo jako celek. Při vnitřním užívání je popisován její pozitivní vliv na léčbu artritidy, častých migrén, onemocnění srdce, poruch menstruačního cyklu, vysokého krevního tlaku, ale i třeba rakoviny. Dohází i ke zvyšování celkové odolnosti těla, které následně dokáže lépe odolávat dalším nemocem.

5. Akné

Snažte se odebrat první moč dne. Aby se snížilo riziko vystavení bakterií, odeberte střední proud moči 3 sekundy po začátku močení. Vemte vatový tampon a aplikujte moč na postiženou oblast kůže. Nechte působit asi deset minut a poté opláchněte. Pokud s tím nebudete mít problém a budete se cítit pohodlně, můžete zkusit tuto kúru přes noc.

6. Artritida

Nezačínejte s velkou dávkou, začněte s malým množstvím. Dejte si jednu sklenici moči každý den a můžete tím významně pomoci k léčení artritidy. Opět se snažte odebrat první moč dne. Při léčbě artritidy pijte hodně vody a zaměřte se na zdravou stravu. Také můžete nechat malé množství moči pro obklad. Namočte kousek vaty v moči a aplikujte na postiženou oblast.

7. Lupénka (Psoriáza)

Ano, i v léčbě lupénky se urinoterapie může uplatnit. Začátečníci mohou zředit moč s vodou (půl na půl), avšak po jednom týdnu, byste měli být schopni přijímat plnou sklenici moči. Měli byste nechat malé množství moči také pro externí aplikaci. Můžete namočit obvaz v moči a zabalte zasažené oblasti.

Lidé praktikující urinoterapii však často hovoří i o dalších změnách ve svém životě, které spolu s touto metodou objevili. Jedná se o lepší uvědomění si sebe sama, nalezení adekvátních priorit v životě, zrození úcty k sobě samému. Snižuje se též pociťovaná únava, lidé se stávají vnímavější ke svým potřebám – vybírají si kvalitnější jídlo, zbaví se nezdravých chutí. Na počátku léčby pomocí uriny se mohou dostavit některé nepříjemné projevy – bolesti hlavy, zvýšená teplota, průjem nebo nevolnost. Jedná se však o počáteční reakci těla na očistu, která by měla během pár dní postupně odeznít.

Pár rad předtím, než urinoterapii zkusíte

Zde jsou některé bezpečnostní opatření pro ty, kdo plánují podstoupit urinoterapii:

  1. Lidé, kteří užívají léky a těžci kuřáci by neměli používat svoji moč.
  2. Vzhledem k přítomnosti škodlivých mikroorganismů, lidé s pohlavními nemocemi nebo infekcemi močového měchýře by neměli pít svou moč.
  3. Před použitím by moč neměla být vařena nebo ohřívána.
  4. Používejte pouze ranní moč, nicméně počáteční tekutina musí být zlikvidován, protože může obsahovat některé bakterie. Takže ideální je tzv. „střední moč“.
  5. Co si dále o urinoterapii ještě přečíst?

    VIDEO: Urinoterapie a léčebné hladovění

    Sponzorováno

      Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

      Autor článku

      Daniel Borník (více o nás)

       

      Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

      Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


      Štítky:

      Přečtěte si také naše další články

       

    1 komentář u článku “Urinoterapie a zdraví – metoda sebeuzdravování nebo nepřijatelné tabu?”

    1. Krokodyl napsal:

      Hojój,
      30 let uzivam ranni čURINU,
      pokud vecer, nejdu na pifko ci neuziju, jinych drog…!
      30 let jsem nebyl u Obvoďaka…
      Có Tý…!?!

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva