Obsah článku
- Ureteroskopie je lékařský postup, kterým se vyšetřuje a léčí močové cesty, zejména močovody. Jedná se o minimálně invazivní endoskopickou proceduru, při níž se do močovodu zavádí tenká trubice s kamerou (ureteroskop) za účelem vizualizace vnitřního stavu močovodu a případně provedení léčebných nebo diagnostických zákroků.
- Lékař může provádět ureteroskopii k získání podrobných obrazů vnitřního stavu močovodu. To může být užitečné při diagnostice různých onemocnění, jako jsou ledvinové kameny, nádory nebo jiné anomálie.
- Ureteroskopie se často používá k odstranění nebo rozbíjení ledvinových kamenů, které se mohou tvořit v močovodech. Procedura může zahrnovat laserovou lithotrypsii, což je technika, při které laser rozbíje kámen na menší části, které jsou pak vylučovány přirozeným způsobem močí.
- Ureteroskopie může být také použita k odstranění nebo léčbě jiných onemocnění nebo anomálií močovodu, například polypů nebo úzkých míst.
- Ureteroskopie se obvykle provádí za použití lokální nebo celkové anestezie a s využitím tenkého, pružného ureteroskopu, který se zavádí do močovodu. Lékař může sledovat obraz v reálném čase na monitoru a provádět potřebné zákroky.
- Ureteroskopie je obecně považována za bezpečnou a účinnou proceduru.
Ureteroskopie je minimálně invazivní výkon prováděný v celkové anestezii. Obvykle se provádí u malých až středně velkých ledvinových kamenů.
Pro vizualizaci ledvinového kamene se do močovodu vloží velmi malý tenká trubice s kamerou (ureteroskop). Urolog pak může ledvinový kámen vizualizovat v reálném čase na monitoru a pomocí laseru kámen rozláme na velmi malé částice, které mohou spontánně projít močí.
Některé fragmenty močových kamenů jsou extrahovány a odeslány do laboratoře k analýze. Znalost složení kamene je zásadní pro pochopení, o jaký typ kamene se jedná, a pro informaci, jaká opatření lze použít, aby se kámen nevrátil zpět.
Po ureteroskopii může být zapotřebí tenká plastová trubice nazývaná ureterální stent. Ureterální stent je umístěn v ledvině a vede do močového měchýře, aby umožnil odtok moči do močového měchýře, zatímco se tělo dítěte hojí z jakéhokoli otoku a zánětu způsobeného kamenem a samotným postupem. Stent může být ponechán v ledvině kdekoli od několika dnů do několika týdnů.
Stenty se v těle ponechávají různě dlouhou dobu, ta závisí zejména na prvotní příčině, která vedla k indikaci stentu.
Ureteroskopie je preferovanou metodou pro léčbu malých až středně velkých ledvinových kamenů lokalizovaných v jakékoli části močového traktu.
Postup ureteroskopie
- Zákrok se obvykle provádí s pacientem v celkové anestezii (tedy ve spánku).
- Během tohoto postupu se ureteroskop zavede přes močovou trubici a močový měchýř do močovodu (trubice, která vede moč z ledvin do močového měchýře) nebo ledviny.
- Rentgenové snímky s kontrastní látkou (barvivem) v močovodech mohou být použity k tomu, aby urolog viděl, kde se kámen nachází, a vyloučil další abnormality.
- Ureteroskop je dlouhý a tenký s malou kamerou z optických vláken na konci, která se používá k vidění za močový měchýř do močovodů.
- Jakmile je kámen lokalizován, je přímo vytažen „kamenným košem“ nebo je použit laser k rozbití kamene na menší kousky předtím, než jsou extrahovány pomocí koše.
- Některé ureteroskopy jsou ohebné jako tenké dlouhé brčko. Jiné jsou tužší a pevnější.
Co očekávat po zákroku
U některých pacientů je do močovodu umístěna provizorní malá trubička, nazývaná stent. Tento stent usnadňuje tok moči do močového měchýře, protože močovod může být po zákroku oteklý.
Po operaci můžete mít močový katetr. Jedná se o trubici, která je zavedena močovou trubicí do močového měchýře. Katétr umožňuje odtok moči z močového měchýře. Budete také nosit infuzi, která vám pomůže regulovat tekutiny v těle.
V závislosti na nemocnici se po ošetření přesunete na svůj vlastní pokoj. Bude se u vás pravidelně kontrolovat krevní tlak, srdeční frekvence a bolest. Zeptejte se své sestry na návštěvní hodiny pro přátele a příbuzné.
Močový katétr a/nebo stent jsou obvykle odstraněny krátce po výkonu. Nemocnici můžete opustit, pokud jste schopni dostatečně vyprázdnit močový měchýř a nemáte horečku nebo příliš velké bolesti.
Sponzorováno
Můžete pociťovat mírnou až střední bolest v podbřišku a můžete mít silné nutkání močit. Tyto příznaky jsou obvykle výsledkem zavedeného katétru a/nebo stentu. K léčbě těchto příznaků jsou k dispozici léky, neváhejte se zeptat lékaře.
Co následuje?
Před opuštěním nemocnice bude naplánována následná schůzka s lékařem. Následná opatření mohou zahrnovat tyto body:
- Diskuse o laboratorních výsledcích
- Kontrola ultrazvukem nebo rentgenem
- Vyjmutí stentu
Laboratorní výsledky
Odstraněný kámen je odeslán do laboratoře, kde se určí jeho složení. To může trvat několik dní či týdnů. Na základě laboratorních výsledků spolu s krevními a močovými testy odebranými před léčbou je váš lékař schopen určit, zda máte vysoké riziko tvorby nových kamenů (recidivy).
Kontrola ultrazvukem nebo rentgenem
Váš lékař může také provést ultrazvukové nebo rentgenové vyšetření, aby zkontroloval případné zanechané kameny a ujistil se, že moč z ledviny do močového měchýře dobře prochází.
Vyjmutí stentu
Vyjmutí stentu obvykle trvá méně než několik minut. Můžete pociťovat mírnou až střední bolest v podbřišku a můžete mít silné nutkání močit. Tyto příznaky jsou obvykle způsobeny zavedeným stentem. K léčbě těchto příznaků jsou dostupné léky. Zeptejte se svého lékaře.
Změny ve vašem životním stylu
I když máte nízké riziko tvorby dalšího kamene, váš lékař a sestra vám poradí, abyste provedli určité změny životního stylu.
Změny životního stylu mohou být obecně tyto:
- Zvyšte příjem tekutin na 2,5-3 litrů denně podle pH vaší moči
- Vyvážená strava s menším množstvím masa a alkoholu a více zeleniny a vlákniny pro zdravou hladinu vápníku a menší příjem živočišných bílkovin
- Udržování zdravé hmotnosti (normální index tělesné hmotnosti pro vaši výšku, pohlaví a věk)
- Přiměřená fyzická aktivita
Co když má lékař podezření, že mám vysoké riziko tvorby nových kamenů?
Pokud výsledky prokážou, že máte vysoké riziko tvorby více kamenů, váš lékař provede metabolické vyhodnocení. Jedná se o sérii testů krve a moči k určení možných příčin tvorby vašich kamenů. V závislosti na výsledcích testů vám lékař doporučí preventivní opatření nebo další testy. Kromě změn ve vašem životním stylu vám může být také doporučeno užívat léky, které snižují riziko opakování kamenů.
Zkušenosti po ureteroskopii
Karel Z.: „V červnu 2020 jsem podstoupil ureteroskopii. Nebylo to tak špatné, jak jsem očekával. Šel jsem domů asi 4 hodiny po operaci. Odstranění trochu pálilo s štípalo, ale celkově v pohodě. Vůbec to nebolelo, jen zvláštní pocit. Z celé situace jsem byl rozhodně velmi znepokojený, ale nebylo to zdaleka tak zlé, jak jsem očekával.“
Jan R.: Nechal jsem si to udělat v listopadu 21. Horších a nejbolestivějších 6 dní mého života. Po dobu 6 dnů jsem neměl vůbec ŽÁDNOU kontrolu močového měchýře. Když byl vytáhutý stent, nebylo to vůbec špatné. Křeče a bolesti zad okamžitě přestaly. Ještě asi týden čůrání žiletek. Měl jsem 1 cm kámen, který byl infikovaný. Osobně bych tu operaci nepřál svému nejhoršímu nepříteli. Udělejte, co říkají, a vezměte si léky. Vyhřívací podložky budou vaším nejlepším přítelem. Opatrujte se.
Petr A.: Zvláštní, jak moc jiné zkušenosti lidé mají. Několik dní, kdy jsem měl stent po ureteroskopii, bylo nejhorší a nejnepříjemnější lékařskou zkušeností v mém životě. Měl jsem tak velké bolesti, zvláště po močení, že jsem se nechtěl ani pohnout. Seděl jsem v křesle 3 dny a vstal jsem jen na záchod a k urologovi, aby mi ho odstranil.
Petra L.: Uteroskopii bych doporučila. V září mi pomocí uteroskopie odstranili 2 velké kameny 13 mm a 10 mm a bylo to velmi přímočaré. Asi hodinu po operaci jsem měla takřka nulovou bolest, jen malou bolest. Měla jsem stent dva týdny a nebyl to žádný velký problém, jen lehké štípání, když jsem močila nebo chodila po obchodech.
Sponzorováno
Byli jste na ureteroskopii? Jaké máte zkušenosti? Napište nám do komentářů. Rádi také uveřejníme vaše zkušenosti s ureteroskopií.
A dále si přečtěte
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: kocakaya / depositphotos.com
- Ureteroscopy Autoři: Shaun E. Wason; Sina Monfared; Annaliese Ionson; Dane E. Klett; Stephen W. Leslie.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Ledviny, Vylučovací soustava, Vyšetřovací metody
Přečtěte si také naše další články