Sponzorováno

Uplatnění zeleného ječmene v boji s roztroušenou sklerózou 4.92/5 (13)

Může zelený ječmen pomoci s roztroušenou sklerózou?

Může zelený ječmen pomoci s roztroušenou sklerózou?

Mladý ječmen se osvědčuje jako podpora v boji s různými vážnými chorobami. Jednou z nich je též roztroušená skleróza, která může ve značné míře negativně ovlivnit kvalitu života pacientů, a zatěžovat je mnoha nepříjemnými příznaky. Nápoj ze zeleného ječmene dokáže podpořit stabilní fungování organismu, čímž může mírnit projevy nemoci i rychlost jejího postupu.

Co je to roztroušená skleróza?

Roztroušená skleróza je autoimunitním onemocněním centrálního nervového systému, který je tvořen nervovými tkáněmi mozku a míchy. Jedná se o stav, kdy z neznámého důvodu imunitní systém jedince začne napadat vlastní tkáně.

Pro vysvětlení průběhu choroby je důležité mít povědomí o tom, že činnost nervového systému zajišťují zejména neurony, neboli nervové buňky, které jsou uzpůsobeny k přenosu nervových vzruchů. Aby byl tento přenos co nejefektivnější, jsou k tomu využívána nervová vlákna potažená vrstvičkou myelinu.

Při nemoci se v nervové soustavě tvoří na různých místech rozsetá zánětlivá ložiska. V těchto místech dochází k likvidaci myelinových pochev nervových vláken imunitním systémem těla. To vede ke zpomalení či přerušení přenosu nervových vzruchů mezi neurony. Tělo se sice na straně druhé snaží o regeneraci těchto míst a obnovení přenosu vzruchů, ale to již obvykle zůstává pomalejší.

Příčiny vzniku

Přesná příčina nemoci bohužel není známa. Je tedy nemožné ji předejít – a v zásadě i léčit. Na jejím spuštění se zřejmě podílí více faktorů, uvažuje se o možných genetických dispozicích, vlivu životního prostředí i dalších činitelů. Nejedná se však o typicky dědičnou nemoc. Více náchylní k onemocnění jsou lidé s narušenou obranyschopností organismu.

Projevy nemoci a její léčba

Nemoc se obvykle začíná projevovat v mladém věku – mezi 20. a 40. rokem života. Její průběh může být rozmanitý. U někoho dochází k prvotnímu vzplanutí s nástupem příznaků, poté následuje relativně dlouhé mezidobí, kdy se nemoc vážněji neprojevuje (může se jednat i o roky). Jiní pacienti mají výrazné projevy s trvalými následky, ale již se nemoc dále nezhoršuje. U někoho je patrné neustálé zhoršování stavu, které může vést až ke ztrátě hybnosti.

Mezi nejčastěji pociťované příznaky patří:

Sponzorováno

  • mravenčení v končetinách
  • snížení citlivosti
  • poruchy koordinace pohybů
  • snížená pohyblivost
  • poruchy vidění
  • zadrhávání v řeči

Léčba roztroušené sklerózy je neustále předmětem zkoumání. Užívají se různé preparáty – kortikoidy, imunosupresiva a další. Při rychlém postupu nemoci nebo v období náhlého zhoršení stavu se mohou léky podávat i prostřednictvím infuzí.

TIP: Podívejte se, co vše v sobě obsahuje zelený ječmen

Jak může v léčbě pomoci zelený ječmen?

Zelený ječmen patří spolu s chlorellou, spirulinou a mladou pšenicí do skupiny tzv. zelených potravin. Často se o něm hovoří též jako o superpotravině (superfood). Pravdou je, že je doslova nadopován prospěšnými látkami, které harmonizují lidské tělo, a pomáhají s řešením mnoha zdravotních neduhů. Jsou v něm obsaženy enzymy, vitamíny, stopové prvky i minerály a esenciální mastné kyseliny.

Při roztroušené skleróze hraje důležitou roli i životospráva jedince. Právě v té může zelený ječmen pomoci dodáním veškerých potřebných živin a podpořením průběhu reakcí v těle.

Výhodou je jeho snadná vstřebatelnost a optimální využitelnost obsažených látek. Konzumace zeleného ječmene přispívá ke správné funkci imunitního systému, který je velmi podstatný v boji s nemocí. Ječmen má silné antioxidační působení, které se projevuje likvidací volných radikálů v těle. Tímto jsou mimo jiné chráněny i buňky centrální nervové soustavy.

Důležité je též protizánětlivé působení zeleného ječmene a podpora regenerace v organismu.

Zelený ječmen působí na stav těla i po stránce psychické, je tedy možné při jeho pravidelném používání pozorovat vyšší emoční stabilitu, zmírnění úzkostí a zlepšení potíží se spánkem. Pacienti mohou pociťovat menší únavu, zvýšení aktivity i chuti k životu, která je pro boj s nemocí důležitá.

Jak jej užívat?

Pokud prožíváte období, kdy je patrný rychlý rozvoj příznaků nemoci nebo dochází k nečekaným zvratům, je lepší poradit se o možném užívání mladého ječmene s lékařem. Obvykle se volí postup, kdy se začíná s minimálním množstvím zeleného nápoje, postupně se přidává, až se užívá běžně doporučovaná dávka pro dospělé.

Poté již pravidelně pokračujte v obvyklém množství, tedy čajová lžička prášku rozpuštěná ve 200 ml vody nebo džusu užívaná dvakrát až třikrát denně. Vzniklý zelený nápoj se pije nalačno asi 20 minut před jídlem, ideálně v odstupu jedné hodiny od užívání klasických předepsaných léků.

A co vy a mladý ječmen? Budeme rádi, pokud nám o svém vztahu k zelenému ječmeni napíšete do komentářů.

Co si o mladém ječmenu ještě přečíst?

VIDEO: Roztroušená skleróza

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva