Obsah článku
- Vznik cukrovky
- Obezita
- Tvorba zubního kazu
I proto mnoho lidí chce s běžným cukrem skoncovat. Většina však volí cestu, která je spojena s umělými sladidly. Pokud nad nimi také přemýšlíte, podívejte se s námi na několik faktů, která umělá sladidla provázejí a která jste možná ani vy nevěděli.
Umělá sladidla jsou v mnoha potravinách
Aniž byste si to uvědomovali, najdete je ve velkém množství potravin. A to jak z toho důvodu, že mohou být levnější náhražkou cukru, tak i z toho důvodu, že je cílem vytvořit potravinu s nižší kalorickou hodnotou. Výsledkem toho je fakt, že daná potravina je sladká, ale cukr v ní není. Právě takové potraviny se poté označují například jako light. To znamená, že stále mohou být sladké, ale oné sladkosti je zde dosaženo právě pomocí umělých sladidel. Je i mnoho potravin, kde je cukr se sladidly kombinován. Při příštím nákupu začněte číst složení a uvidíte, že umělá sladidla jsou skutečně téměř všude.
Jak je to s obezitou?
Pokud se rozhodnete využívat umělá sladidla hlavně proto, abyste shodili na váze a nepřibírali, rozhodně vás následující řádky překvapí. Je pochopitelně pravdou, že když začleníte do své stravy umělá sladidla, bude mít vaše jídlo nižší kalorickou hodnotu, což je v souvislosti s obezitou pochopitelně velké plus. Nesmíme ale zapomínat na to, že umělá sladidla sice nejsou kalorická, ale stále o nich mluvíme jako o něčem, co je sladké.
A co to ve výsledku znamená? Že mohou stimulovat chutě k jídlu, podobně jako je tomu u cukru. Výsledek je tedy celkem prostý. Pokud cukr umělými sladidly nahradíte, snížíte kalorickou hodnotu jídel. Stále ale budete sladkostí stimulovat chutě a ve výsledku budete mít neustále na mnoho věcí zálusk. To povede k nadměrné konzumaci jídla a k přejídání. Tento stav pochopitelně znamená, že umělá sladidla nutně nepomohou v tom, abyste zhubli. Ideální je sladké co nejvíce omezit, což povede také k tomu, že vaše různé chutě už nebudou takové, jako dříve.
Využití umělých sladidel je snadné
Pokud se pro ně rozhodnete, je třeba říci, že jejich využití je velmi snadné. V podstatě je lze používat stejně, jako je tomu v případě cukru. Není nutné si s čímkoliv lámat hlavu. Stačí jenom vědět, jak dokážou v porovnání s cukrem danou tekutinu nebo potravinu osladit. To zjistíte na jejich obalu. Obvykle jsou k dispozici ve formě malých tabletek, ale problémem není pořídit je také v tekutém stavu. Pokud se podíváme na tři nejrozšířenější sladidla, s ohledem na názvy, pod kterými je můžete poptávat, je odpověď vcelku jednoduchá. Je to:
Jak je to s vlivem umělých sladidel na zdraví?
Velmi častá diskuse se týká právě vlivu na samotné zdraví lidí, a to právě s ohledem na konzumaci umělých sladidel. Zatímco jejich výrobci a distributoři uklidňují, že se není čeho obávat, různé studie říkají doslova opak. Když se podíváme na několik konkrétních problémů, můžeme začít u dětí. Zde jsou studie, které prokazují, že právě aspartam výrazně zvyšuje u dětí hyperaktivitu. Proto je dobré jim raději dávat klasický cukr. Ale samozřejmě jen malé množství (čím méně, tím lépe).
Dále se však mluví o dalších problémech, které už jsou spojené se světem dospělých. Spekuluje se například o chronické únavě, stejně jako s depresemi, ale například i o epilepsii, stejně jako Parkinsonově chorobě, nebo dokonce mozkových nádorech. Je to jednoduše dáno tím, že umělá sladidla nejsou ničím jiným, než chemickými látkami a náhražkami něčeho, co se dnes vyrábí přírodní cestou. Je tedy jasné, že čím více chemie bude běžný člověk do těla dostávat, tím více se to na jeho zdravotním stavu podepíše. Dodat ale musíme, že sladidla dostupná na našem trhu jsou schválena, splňují všechny normy a předpisy a tak na seznam nebezpečných látek nepatří. S ohledem na zmíněné studie je však dobré být na pozoru. A je dobré o tom přemýšlet. A nekonzumovat umělá sladidla moc.
Může mít zvýšená konzumace těchto sladidel nějaký negativní vliv (způsobovat nemoci apod.)? Studií na toto téma se v posledních letech provedlo mnoho. Např. takový cyklamát (E952), jedno z prvních nekalorických sladidel, byl v USA pár let po uvedení na trh zakázán (1969). Studie na myších potvrdily karcinogenní účinky této látky. V EU je však stále povolen. Podobných rozdílů v zákonech jednotlivých států je mnoho.
Je třeba zvýšit informovanost veřejnosti (to samozřejmě neplatí jen u nás). Odpovědné instituce samozřejmě vydávají vyhlášky o povolených množstvích, možných rizicích a potenciálních zdravotních dopadech, avšak kontakt mezi výzkumem a laickou veřejností není úplně dokonalý. Proto dáváme do pozornosti vědecky podložená fakta jednoduchou a stručnou formou. Vybrali jsme 4 nejrozšířenější.
1. Sacharin (E 954)
Sacharin je jedno z nejstarších sladidel a na trhu se objevuje více než 100 let (byl objeven v 19. století). Má 200-700x sladší chuť jako řepný cukr a běžně se používá při výrobě nápojů (tzv. „Soft drinks“), džemů, cukrovinek, žvýkaček apod. Už méně se však ví, že se používá i při výrobě léčiv a suplementů. V trávícím traktu se sacharin nemetabolizuje, takže nedochází k ovlivňování hladiny inzulínu, což je žádoucí zejména u diabetiků, proto se bohatě používá při výrobě DIA potravin. Doporučuje se nepřekročit denní dávku 5 mg / kg hmotnosti člověka, což je docela vysoká hranice a při normální stravě ji určitě jen tak nedosáhnete.
Za zmínku určitě stojí fakt, že je podezřelý z karcinogenních účinků. Na základě několika studií na myších byl zařazen na list potenciálních karcinogenů. Po zpochybnění těchto účinků u lidí byl však v r. 2000 zase z listu odstraněn.
Aktuální status: Vzhledem k nedostatečnému počtu důkazů o jeho karcinogenních účincích na člověka je považován za bezpečnou látku (pokud se užívá v doporučeném množství).
Sponzorováno
2. Aspartam (E951)
Aspartam je další ze sladidel, které byly objeveny již před desítkami let. Chemicky se jedná o tzv. methylester dipeptidu, který je složen ze dvou aminokyselin: fenylalaninu a kyseliny asparagové. Jeho kalorická hodnota proto není nulová, ale 4 kcal / g. Aspartam je 200krát sladší než řepný cukr, takže je ho třeba v nesrovnatelně menším množství a jeho kalorická hodnota je zanedbatelná. Doporučuje se nepřekročit denní dávku 50 mg / kg hmotnosti člověka. Jako sladidlo se přidává do nápojů, jogurtů, cukrovinek apod. Navíc se prodává často v tabletkách na slazení čaje a kávy. Stejně jako sacharin neovlivňuje hladinu inzulinu v krvi. Aspartam se v gastrointestinálním traktu metabolizuje na fenylalanin, kyselinu asparagovou a metanol.
Proto pro lidi, kteří trpí fenylketonurií, je toto sladidlo tabu (často si můžete všimnout na obalech žvýkaček věty: Obsahuje zdroj fenylalaninu. Povinnost informovat spotřebitele je dána zákonem.). Otázka bezpečnosti této látky není jednoznačná, podobně jako u sacharinu. Jako vedlejší účinky konzumace aspartamu uvádí malátnost, nechutenství, bolesti hlavy apod. Bylo provedených nespočet výzkumů na myších a potkaních modelech, ale žádný nebyl jednoznačně prokázán.
Aktuální status: Aspartam zůstává jedním z nejvíce kontroverzních, ale zároveň nejvíce používaných umělých sladidel. Nebyly jednoznačně prokázáno jeho negativní účinky na zdraví člověka.
3. Acesulfam-K (E 950)
Tato látka byla objevena v 70. letech 20. století a je asi 200krát sladší než řepný cukr. Jedná se o stabilní látku, takže ani při vysokých teplotách nedochází k jejímu znehodnocení, proto se používá při pečení a vaření. Doporučuje se nepřekročit denní dávku 15 mg / kg hmotnosti člověka, což opět není problém. Často se používá v kombinaci se sukralózou nebo aspartamem, protože sám o sobě nemá zcela „lahodnou“ chuť. Acesulfam-K patří k těm „hodnějším“ umělým sladidlům a není podezřelý z karcinogenních účinků. Pravdou však je, že v USA byl dvakrát navrhovaný na zařazení do důkladných testů. Rozsáhlé studie však ještě nebyly provedeny.
Aktuální status: Chuťově nepříliš lákavé umělé sladidlo bez prokázaných negativních účinků na člověka.
4. Sukralóza
Chuťově velmi podobná řepnému cukru, téměř 600-krát sladší, nevstřebávající se v GI – tyto vlastnosti dělají ze sukralózy velmi oblíbené umělé sladidlo. Používá se ve více než 80-ti zemích světa, přičemž v USA se používá ke slazení téměř 4000 potravin a nápojů. Na základě mnoha testů lze říci, že tato látka nemá žádné toxické ani karcinogenní účinky, ale jako u všech sladidlech, tak i u sukralózy se objevily výroky ohledně negativních účinků na zdraví člověka: hlavně nežádoucí ovlivnění střevní mikroflóry. Studie však byla označena za vědecky neplatnou a nepodloženou kvalitním výzkumem. Další studie připisují tomuto sladidlu vedlejší účinky v podobě bolestí hlavy a migrén.
Aktuální status: Vzhledem k převaze pozitivních vlastností se sukralóza používá ve velké míře při výrobě potravin pro děti (jako prostředek proti dětské obezitě). Na základě mnoha výzkumů lze říci, že se jedná o látku bezpečnou, bez negativních vlivů na člověka.
Jsou alternativy umělých sladidel?
Pokud se rozhodnete skoncovat s cukrem, ale umělá sladidla nutně nejsou tou cestou, kterou se chcete vydat, jistě vás bude zajímat také to, zda existují i různé další alternativy. Odpověď je v tomto směru poměrně jednoduchá, jelikož musíme říci, že ano, že rozhodně existují. Když budeme konkrétnější, můžeme vyzvednout rostlinu, která se jmenuje stévie. Je unikátní v tom, že je mnohem sladší než cukr a zároveň se jedná o rostlinu, která je zcela přírodní. Stačí pár lístků a nápoj i potravina může být dokonale sladká. I zde je ale nutné počítat s něčím, co může mnohé z vás překvapit.
Jedná se o fakt, že stévie je sice sladká, ale ona sladkost je lehce jiná, než je tomu u klasického cukru, nebo u umělého sladidla. Pokud si na ni zvyknete, máte vyhráno. Pokud vám ale bude připadat zvláštní, je nutné říci, že jinou alternativu v tomto ohledu již nemáte a volíte mezi cukrem a umělým sladidlem. Podívejte se také na další alternativní sladidla v našem článku.
A co vy? Vyhýbáte se umělým sladidlům?
Čím dále můžete sladit?
- Březovým cukrem
- Kokosovým cukrem
- A dalšími přírodními sladily
Pravdy a bludy o umělých sladidlech a cukru
mega BLUD
Tělo cukr nepotřebuje.
mega FAKT
Pokud konzumujete umělá sladidla, měli byste důsledně sledovat jejich množství a různé kombinace.
mega BLUD
Ovoce konzumujte v omezeném množství, protože obsahuje cukr.
Opravdu nechápu, kde se vzala tato rozšířená dogma o ovoci. No a co, že obsahuje cukr, ale je tam hodně vlákniny, která jeho vstřebávání zpomaluje, a tím si udržujete optimální úroveň metabolismu, stabilizovanou hladinu inzulínu i leptinu. Je pravda, že pokud jste hladoví, tak 20 minut po jablku budete ještě hladovější, ale většina odrůd jablka obsahuje málo cukru, takže ten za to nemůže. Je pravda, že sušené ovoce obsahuje více cukru, ale to je proto, že přišlo o vodu a vše v něm zhoustlo. Nejezte na kila přeslazené sušené druhy ovoce (mango, papája, ananas, kokos, jahody apod.), ale když si dáte sušená jablka, hrušky, brusinky, meruňky, datle či fíky s mírou, nemáte prostě co zkazit.
mega FAKT
Pokud na oběd vynecháte sacharidy, večer si jejich mozek naléhavě řekne mnohem více.
mega FAKT
Sledujte složení potravin a nápojů. Za rizikové nepovažujte celkový obsah „sacharidů“, ale obsah cukru. A to i ve formě fruktózového sirupu.
mega FAKT
Fruktóza je zrádná. Nepotřebuje sice ke svému „pohybu po těle“ inzulin, ale má kalorickou hodnotu stejnou jako glukóza. Navíc: její nadměrný a častý příjem vyvolává plynatost, průjmové stolici a poruchy trávení, zvyšuje hladinu tuků (triglyceridů) v krvi, podporuje ukládání a tvorbu tuku v játrech, zvyšuje riziko dny a ovlivňuje hormonální nastavení podporující rozvoj obezity (snižuje hladinu leptinu a zvyšuje hladinu grelínu). Omezujte potraviny a nápoje s přidanou fruktózou a fruktózový sirup.
mega FAKT
Nadměrná a častá konzumace fruktózového sirupu se dnes v některých odborných pracích považuje za rizikový faktor obezity. Nejvíce se tohoto levného sladidla vyrobeného z kukuřice používá při výrobě nealko nápojů a cukrářských výrobků. Takže na tyto nedobroty extra pozor.
Podle našeho názoru bychom těchto látek měli konzumovat co nejméně. Při správné stravě a rozumném příjmu cukru produkty s nekalorickými sladidly vlastně ani nepotřebujeme.
VIDEO: Pozor na aspartam a další umělá sladidla
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Sladidla a zdraví
Přečtěte si také naše další články