Sponzorováno

Účinky zeleného ječmene na naše zdraví 4.86/5 (14)

Jak vašemu zdraví může pomoci mladý ječmen?

Jak vašemu zdraví může pomoci mladý ječmen?

Zelený nebo též mladý ječmen bývá řazen spolu s chlorellou, spirulinou a mladou pšenicí do skupiny tzv. zelených potravin. Všechny jsou chápány jako doplňky stravy s vysokým obsahem živin, vlákniny, enzymů, minerálních látek a vitamínů nezbytných pro správné fungování našeho organismu.

K zakoupení je obvykle prášek vyrobený z usušené šťávy mladého ječmene. Tento ječmen se opravdu sklízí již po dvou týdnech růstu, nenechává se dozrát. Sice není k použití při klasické výrobě pečiva, ale pro naše tělo je v mnoha ohledech cennější. Z toho prášku si můžete následně vytvořit nápoj, který vám dodá veškeré potřebné živiny, zároveň vás nasytí a dá tělo do rovnováhy.

Jaké účinky na sobě můžete při jeho pravidelné konzumaci pozorovat a kdy se hodí jej začít užívat?

Nastolení acidobazické rovnováhy

Konzumace nevhodné či pouze tepelně upravované stravy vede v mnoha případech k překyselení organismu. V tomto prostředí pak následně dochází snadněji ke vzniku zánětů, infekcí, rozvoji dalších nemocí. Ječmen je mírně zásaditý a pomáhá pH v těle vyrovnávat.

Posílení imunitního systému

Ječmen pomáhá tělu zbavit se odpadních látek, čímž mu umožní lepší celkové fungování i obranu proti hrozícím infekcím.

Léčba chudokrevnosti

V zeleném ječmenu je obsažen rostlinný pigment chlorofyl. Ten má sám o sobě příznivý vliv na krvetvorbu a dále pomáhá tělu vstřebávat z potravy železo, které je nezbytnou součástí hemoglobinu, a díky němu může docházet k dostatečnému rozvodu kyslíku po těle.

Mladý ječmen je unikátní též obsahem železa, které tělo může rovnou využít. Pokud by byl železa nedostatek, obvykle se to projeví právě anémií (chudokrevností). Ohroženější touto nemocí jsou spíše ženy, jelikož je u nich zvýšená ztráta krve menstruací, a je tedy třeba dodávat tělu vyšší množství železa pro jeho správné fungování.

Detoxikace organismu

Za detoxikačními účinky stojí opět chlorofyl a také enzymy schopné neutralizovat přijaté toxiny. Při pravidelné konzumaci zeleného ječmene na sobě můžete pociťovat detoxikaci např. lepším vyprazdňováním, zprvu bouřlivou reakcí na vaší pleti, která však po čase odezní, a dojde k jejímu vyčištění.

Pomoc při hubnutí

Nadváha s sebou nese zvýšené riziko vzniku mnoha dalších chorob (potíže pohybového aparátu, diabetes, srdečně-cévní choroby) a je dnes velmi častým zdravotním problémem. Mladý ječmen může pomoci při úpravě stravovacích návyků a v konečném důsledku též podpořit hubnutí. Enzymy v něm obsažené mají pozitivní dopad na metabolismus tuků a též na celkový energetický metabolismus.

Může tedy nastartovat adekvátní hospodaření s energií a díky vyváženému obsahu živin zaručí dostatečný příjem všech nezbytných látek.

Sponzorováno

Podpora kardiovaskulárního systému

Látky obsažené v zeleném ječmenu působí jako ochrana srdeční tkáně před možným poškozením, zlepšují její zásobení živinami a energií. Pozitivně ovlivňují metabolismus tuků i cukrů, čímž dbají na úpravu hladiny cholesterolu i cukru v krvi. Uplatňují se tedy též v prevenci chorob jako je ateroskleróza či diabetes.

Antioxidační působení

Mladý ječmen zajišťuje ochranu buněk proti předčasnému stárnutí. To je dáno zejména vysokým obsahem enzymu superoxid dismutázy. Ten chrání buňky proti poničení superoxidovými radikály.

Prevence mnoha chorob

Jak již bylo zmíněno, zelený ječmen hraje významnou roli v prevenci chorob jako je cukrovka, ateroskleróza, ale též rakovina. Enzymy v něm obsažené totiž dokáží neutralizovat karcinogenní a mutagenní látky, které do sebe vpravujeme (potravou, kouřením).

Zároveň jeho konzumace při léčbě rakoviny podporuje lepší snášení chemoterapie i radioterapie. Ječmen též velmi příznivě ovlivňuje léčbu žaludečních a dvanáctníkových vředů. Důvodem je zřejmě jeho protizánětlivé působení a příznivý vliv na regeneraci a růst buněk.

Regulace vyprazdňování

Zácpa, zejména ta chronická, se může v mnoha ohledech podepisovat na stavu lidského těla. Způsobuje pocity plnosti, snížení chuti k jídlu, ale též následně může docházet k bolestem hlavy, poruchám spánku a k celkové emoční nestabilitě. Látky obsažené v mladém ječmenu podporují střevní peristaltiku střev a také pomáhají neutralizovat toxiny v tlustém střevě. Můžete díky němu zlepšit trávení a předejít dlouhodobému a nevhodnému užívání projímadel.

Působení na stav kůže

Ne nadarmo se říká, že pokožka odráží stav vnitřních orgánů a je ukazatelem celkového zdraví organismu. Může se na ní projevit funkčnost trávicí soustavy, jater i ledvin. Zelený ječmen díky podpoře vnitřních orgánů přispívá též ke zlepšení kožních onemocnění, akné, vyrážek a ekzémů. Zároveň podporuje regeneraci buněk a předchází jejich stárnutí.

Mohli bychom jistě nalézt i další oblasti, v nichž vám může být zelený ječmen nápomocný. Pokud dáte do pořádku vnitřní funkce svého organismu, projeví se to v mnoha oblastech a i jako prevence je zelený ječmen velmi vhodný. Počítejte však s tím, že v počátečním období se u vás může projevit očistná reakce, kterou tělo reaguje na náhlou detoxikaci. Může tak dojít k přechodnému zhoršení stavu, které obvykle netrvá déle než tři týdny.

Pokud by pro vás bylo toto zhoršení nesnesitelné, můžete dočasně snížit dávkování a postupně tělo nechat, aby si zvyklo na běžně užívané množství zeleného ječmene.

Kde si dále o zeleném ječmeni něco přečíst?

VIDEO: Vše o zeleném ječmenu

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva