Sponzorováno

Tularémie – příznaky, příčina a léčba 4.61/5 (18)

  • Tularémie je infekční onemocnění způsobené bakterií Francisella tularensis. Tato bakterie se obvykle nachází u zvířat, jako jsou zajíci, bobři, krysy a různé druhy ptáků. Toto infekční onemocnění, které postihuje především zajíce a hlodavce, je přenosné na ostatní volně žijící i domácí zvířata a na člověka.
  • Lidé se mohou nakazit tularémií přímým kontaktem se zvířaty, kousnutím infikovaného hmyzu, jako jsou klíšťata nebo komáři, nebo konzumací kontaminované vody nebo potravin.
  • Příznaky tularémie mohou být různé a závisí na způsobu nákazy a míře expozice. Typické příznaky zahrnují horečku, bolesti hlavy, únava, svalové bolesti, zimnici a vyrážku. Pokud není tularémie léčena, může se rozšířit do dalších částí těla a způsobit vážnější komplikace.
  • Tularémie se obvykle léčí antibiotiky, jako je streptomycin nebo gentamicin. Prevence spočívá v minimalizaci expozice infikovaným zvířatům, používání ochranných prostředků při práci v rizikových oblastech a opatrnosti při venkovních aktivitách, které by mohly vést k expozici infikovanému hmyzu.

Jedním ze symptomů tularémie může být kožní vřed, který se tvoří v místě infekce.

Jedním ze symptomů tularémie může být kožní vřed, který se tvoří v místě infekce.

Tularemie je vzácné infekční onemocnění, které obvykle postihuje kůži, oči, lymfatické uzliny a plíce. Tularemie – také nazývaná králičí horečka (zaječí nemoc) – je způsobena bakterií Francisella tularensis (gramnegativní bakterie).

Onemocnění postihuje především savce, zejména hlodavce, králíky a zajíce, i když může také infikovat ptáky, ovce a domácí zvířata, jako jsou psi, kočky a křečci.

Tularemie se šíří na lidi několika cestami, včetně kousnutí hmyzem a přímého vystavení infikovanému zvířeti. Je vysoce nakažlivá a potenciálně smrtelná. Tularemie je obvykle účinně léčena specifickými antibiotiky, pokud je diagnostikována v dřívějších fázích nemoci.

Příznaky (symptomy) tularémie

Většina lidí, kteří jsou vystaveni tularemii, mají příznaky obvykle během tří až pěti dnů, i když to může trvat až 14 dní. Existuje několik typů tularemie a typ, který získáte, závisí na tom, jak a kde bakterie vstupují do těla. Každý typ tularemie má svůj vlastní soubor příznaků.

Typické příznaky zahrnují horečku, bolesti hlavy, únava, svalové bolesti, zimnici a vyrážku.

Typické příznaky zahrnují horečku, bolesti hlavy, únava, svalové bolesti, zimnici a vyrážku.

 

Nejběžnější forma onemocnění je způsobena kontaktem kůže s bakteriemi. Nejnebezpečnější forma onemocnění je způsobena vdechováním bakterií.

Ulceroglandulární tularemie

Toto je nejčastější forma onemocnění. Příznaky tohoto typu tularémie mohou být:

  • Kožní vřed, který se tvoří v místě infekce – obvykle po kousnutí hmyzem nebo zvířetem
  • Oteklé a bolestivé lymfatické žlázy
  • Horečka
  • Zimnice
  • Bolest hlavy
  • Vyčerpání

Glandulární tularemie

Lidé se žlázovou tularemií mají stejné příznaky jako u ulceroglandulární tularemie, ale bez kožních vředů. „Čistě žlázová“ forma je tedy bez pozorovatelné primární léze.

Okuloglandulární tularemie

Tato forma ovlivňuje zejména oči a může způsobit:

  • Bolest oka
  • Zčervenání očí
  • Otok oka a výtok
  • Vřed na vnitřní straně očního víčka
  • Citlivost na světlo

Orofaryngeální tularemie

Obvykle způsobená snědením špatně uvařeného masa volně žijících zvířat nebo pití kontaminované vody – ovlivňuje ústa, krk a zažívací trakt. Příznaky mohou být:

  • Horečka
  • Bolest krku
  • Vředy v ústech
  • Zvracení
  • Průjem
  • Zanícené mandle
  • Oteklé lymfatické uzliny v krku

Pneumonická tularemie

Tento typ tularemie způsobuje příznaky a symptomy typické pro pneumonii:

  • Suchý kašel
  • Bolest na hrudi
  • Obtížné dýchání

Jiné formy tularemie se mohou také rozšířit do plic.

Tyfoidní tularemie

Tato vzácná a závažná forma onemocnění obvykle způsobuje:

Kdy navštívit lékaře?

Pokud si myslíte, že jste byli vystaveni tularemii – zvláště pokud jste byli kousnuti klíštětem nebo jste manipulovali s divokým zvířetem v oblasti, kde se objevila tularemie a vyvinula se u vás horečka, kožní vředy nebo opuchlé žlázy – co nejdříve navštivte lékaře.

Příčiny tularémie

Tularemie se u člověka přirozeně nevyskytuje a není známo, že se přenáší od člověka k člověku. Tularemie se však vyskytuje po celém světě, zejména ve venkovských oblastech, protože mnoho savců, ptáků a hmyzu je infikováno F. tularensis. Organismus může žít celé týdny v půdě, vodě a mrtvých zvířatech.

Sponzorováno

Na rozdíl od některých infekčních onemocnění, které se šíří ze zvířat na lidi jedinou cestou, má tularemie hned několik způsobů přenosu. Jak dostanete onemocnění obvykle určuje druh a závažnost příznaků. Obecně lze získat tularemii takto:

  • Hmyzí štípnutí. Ačkoli řada hmyzu přenáší tularemii, klíšťata s největší pravděpodobností přenesou onemocnění na člověka.
  • Vystavení nemocným nebo mrtvým zvířatům. Ulceroglandulární tularemie může také vyplynout z manipulace infikovaným zvířetem, nejčastěji s králíkem nebo zajícem. Bakterie vstupují do kůže malými řezy a odřeninami nebo kousnutím a v místě rány se tvoří vřed.
  • Vzdušný přenos bakterie. Bakterie v půdě mohou létat volně vzduchem během zahradničení, výstavby nebo během jiných činností, které nějak narušují zemi. Vdechnutí bakterií může vést k pneumonické tularemii. Laboratorní pracovníci, kteří pracují s tularemií, jsou také ohroženi vzdušnou infekcí.
  • Kontaminované potraviny nebo voda. Ačkoli je to spíše neobvyklé, je možné dostat tularemii ze špatně upraveného masa nakaženého zvířete. Další možnost je pití kontaminované vody. Příznaky pak jsou zvracení, průjem a další problémy s trávením (orofaryngeální tularemie).

Teplo zabíjí F. tularensis, takže je nutné upravit maso správnou teplotou – minimálně 73,8 ° C pro mleté ​​maso a zvěřinu – aby bylo bezpečné ho jíst.

Komplikace, které může nemoc způsobit

Neléčená tularemie může být fatální. Mezi další možné komplikace patří:

  • Zánět plic (pneumonie). Pneumonie může vést k selhání dýchání – stavu, kdy plíce nedostávají dostatek kyslíku, neuvolňují dostatek oxidu uhličitého nebo obojí.
  • Infekce kolem mozku a míchy (meningitida). Meningitida je závažná a někdy i život ohrožující infekce tekutiny a membrán (meningů) obklopujících mozek a míchu.
  • Podráždění kolem srdce (perikarditida). Jedná se o otoky a podráždění perikardu, tenké membrány, která obklopuje srdce. Mírná perikarditida se může bez léčby zlepšit, ale závažnější případy mohou vyžadovat antibiotickou léčbu.
  • Kostní infekce (osteomyelitida). Bakterie tularemie se někdy rozšíří i do kostí.

Prevence tularémie

V současné době neexistuje žádná veřejně dostupná vakcína na tularemii. Pokud pracujete ve vysoce rizikovém zaměstnání nebo bydlíte v oblasti, kde je přítomna tularemie, mohou některá opatření pomoci snížit vaši šanci na infekci:

  • Chraňte se před hmyzem. Většina lidí dostane tularemii kousnutím od klíšťat. Pokud trávíte čas v oblastech postižených klíšťaty, noste košile s dlouhými rukávy a dlouhé kalhoty, zastrčte kalhoty do ponožek a použijte klobouk s širokým okrajem, který pomůže ochránit obličej a krk. Často kontrolujte kůži a oblečení, zda na nich nejsou klíšťata.
  • Použijte repelent proti hmyzu – ale pečlivě dodržujte pokyny výrobce. Aplikujte hmyz odpuzující prostředek a umyjte ho na konci dne.
  • Dávejte pozor při zahradničení. Zahradníci domů a profesionální krajináři by měli zvážit užívání masky při vykopávání půdy, čištění plevele nebo sekání trávníků.
  • Chraňte se od zvířat. Pokud lovíte nebo zpracováváte divoké králíky nebo zajíce, noste rukavice a ochranné brýle a po dotyku zvířete si důkladně umyjte ruce mýdlem a horkou vodou.
  • Chraňte své domácí mazlíčky. Hospodářská zvířata a domácí zvířata se mohou nakazit tularemií. Chcete-li udržet vaše domácí mazlíčky v bezpečí, vyvarujte se nechání jich venku bez dozoru, poskytněte jim ochranu proti blechám a klíšťatům a nenechte je v úzkém kontaktu s divokými nebo mrtvými zvířaty.

Diagnostika tularémie

Protože je to relativně vzácná choroba a protože sdílí příznaky s jinými nemocemi, může být docela obtížné diagnostikovat tularemii. Lékaři mohou vyšetřit přítomnost F. tularensis v krevním nebo sputovém vzorku.

Někdy může být tularemie identifikována protilátkami proti bakteriím ve vzorku krve, ale tyto se objevují jen několik týdnů po infekci. Můžete také podstoupit rtg hrudníku, aby lékař našel nějaké známky pneumonie.

Léčba tularémie

Tularemie může být účinně léčena antibiotiky, jako je streptomycin nebo gentamicin, které se podávají injekčně přímo do svalu nebo žíly. V závislosti na druhu léčené tularemie mohou lékaři místo toho dávkovat perorální antibiotika, jako je doxycyklin (Oracea, Vibramycin, jiní).

Budou se také léčit jakékoli komplikace, jako je meningitida nebo pneumonie.

Výhled při tularemii

Váš výhled závisí na závažnosti onemocnění a na tom, jak rychle se začnete léčit. Zpoždění v diagnóze způsobí zhoršení příznaků.

Sponzorováno

Hospitalizace je v mnoha případech běžná. Nejtěžším typem onemocnění je pneumatická tularemie. Okolo 2% případů tularemie je fatální, smrtelná. Většina z nich jsou právě pneumatické případy tularemie.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva