Sponzorováno

Tuk na břiše – jak na něj? 4.83/5 (18)

Tuk na břiše - jak na něj?Břicho patří mezi choulostivé partie nejednoho muže i ženy. Hodně z nás touží pokud už ne po cihličkách, tak alespoň po štíhlém pase – udělat ze snu realitu však není vždy jednoduché. Zde je pár tipů na hubnutí v této oblasti. S trochou odhodlání a sebezapření to určitě zvládnete!

Tuk v lidském těle lze rozdělit na dvě skupiny – podkožní a vnitřní. Z hlediska zdraví je nebezpečnější vnitřní, tedy ten, který se usazuje právě v oblasti břicha. Čím ho má člověk víc, tím vyšší je riziko, že bude trpět vysokým krevním tlakem, cukrovkou, demencí, problémy se srdcem či rakovinou prsou nebo tlustého střeva. Pravděpodobnost těchto onemocnění stoupá s počtem centimetrů v obvodu vašeho pasu. Ženy by měly zpozornět při 80, muži 94 centimetrech. Žena, která má více než 88 centimetrů a muž s více než 102 centimetry by měly okamžitě se svou hmotností začít něco dělat. Je totiž téměř jisté, že se k problémům s hmotností přidruží i další zdravotní potíže. Jak na to?

Rada první: rozhýbejte se

Zní to jako klišé, ale bohužel pro všechny odpůrce pohybu – funguje. Když chcete zhubnout, ideální je zvýšit kalorický výdej. Nejlepší je hýbat se ze začátku alespoň 4-5 krát týdně alespoň půl hodinu. Mělo by jít o aktivitu, při které se zapotíte, čili ideální aerobní druh sportu. Na sklapovačky či posilování nespoléhejte, díky nim jen sotva shodíte tolik kilo, kolik byste chtěli. Pokud máte opravdu výraznou nadváhu začínejte opatrně a vyhněte se přílišné zátěži na klouby. Namísto běhání se například věnujte rychlé chůzi. Na aktivity, které více zatěžují klouby přejděte až když se vám podaří pár kilo shodit.

Sponzorováno

Rada druhá: upravte stravu

Omezte tuky a cukry a přidejte do stravy více vlákniny. Tak zní jednoduchý recept. Nemusíte držet konkrétní dietu, stačí zapojit zdravý rozum – eliminujte smažené věci včetně slaných chipsů, zapomeňte na uzeniny jako slanina, klobása a podobně zatočte se sladkostmi. Vsaďte na libové druhy masa – kuřecí, krůtí, králičí či libové hovězí. Vyměňte bílé za tmavé, celozrnné – pečivo, těstoviny, rýži. Pozor i na nápoje – vynechejte slazené sycené nápoje, ale i krabicové džusy, které jsou většinou plné cukru. Když tak si připravte doma vlastní, ale ten berte spíše jako malé jídlo, stejně jako i mléko. Ideální tekutiny na hubnutí jsou neslazené čaje jako například zelený nebo čistá voda, minerálka, dopřát si můžete i neslazenou kávu – zejména před fyzickou aktivitou.

Rada třetí: připravte psychiku

Několik studií naznačuje, že hubnutí může být zatěžkávací zkouškou nejen pro vaši vůli, ale i psychiku jako takovou. Připravte se na negativní myšlenky předem a dokážete se s nimi vypořádat jednodušeji. Ideální je najít si na hubnutí parťáka, s kterým se budete navzájem podporovat. Radost, kterou vám způsobovalo dobré jídlo budete muset vyměnit za nějakou jinou – popřemýšlejte, co vás naplňuje a baví. Možná dozrál čas na návrat ke starým nebo nalezení nových koníčků.

 

Rada čtvrtá: spěte dostatečně

Jedna z nejpříjemnějších součástí hubnutí je dopřát si dostatek spánku. Nevymlouvejte se, že nejste unavení a odpočinek nepotřebujete, opak je pravdou. Aby vaše tělo mohlo správně fungovat a spalovat tuky tak, jak má, musí být odpočaté. Dopřejte mu alespoň 6-7 hodin spánku denně – ideálně v noci.

Rada pátá: vydržte!

Podařilo se vám zhubnout a vy byste to nejraději oslavili třemi kopečky zmrzliny a jedním větrníkem? Bohužel, pokud si chcete váhu i udržet, na podobné výstřelky raději zapomeňte. Nikdo neříká, že si jednou za čas nemůžete dopřát oblíbené dobroty, ale určitě se nevracejte k původnímu způsobu stravování. Také nezanevřete ani na pohyb. Pokud jste zhubli na vysněnou hmotnost, stačí ji už jen udržet a na to by vám měl stačit pohyb dva až třikrát týdně. V této fázi se vyplatí i posilování, které vám zpevní zhubnutím uvolněné partie.

TIP: Jak na pivní břicho?

VIDEO: Jak na břisní svaly?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva