Sponzorováno

Jak na afty? Zkuste tyto babské rady a domácí léky 4.66/5 (50)

Jak bojovat s afty? Zkuste naše tipy.

Jak bojovat s afty? Zkuste naše tipy.

Afty mohou být pro mnohé z vás problém. Ani ne tak estetický, jelikož nejsou vidět, ale spíše zdravotní. A spojený hlavně s celkem nemalou bolestí. Pokud na afty také velmi často trpíte, bude se vám tento náš článek maximálně hodit. Podíváme se totiž společně právě na to, jak proti aftům bojovat. A to účinně a rychle.

Co jsou to vlastně afty?

Lékařsky se jedná o zánětlivé onemocnění, které se objevuje na ústní sliznici. Jedná se o výraznější pupínky hlavně v oblasti vaší ústní dutiny. Největším problémem aftů je samozřejmě jejich celkem velká bolestivost, která se může objevit zejména při jejich podráždění. A to při:

  • Kontaktu s jazykem
  • Kontaktu s jídlem
  • Kontaktu s pitím

Právě pro jejich bolestivost jsou poměrně nepříjemným onemocněním. Celkem dobře je poznáte, jelikož nejprve vypadají jako drobné puchýře, které se následně promění v menší ohraničené vředy. Po jejich vyléčení zmizí. A jak zajistit, aby zmizely dříve, nebo aby se ještě lépe vůbec neobjevovaly?

Když se objeví afty, tak vašemu tělu něco chybí

Podívejme se nejprve cestou prevence. Ta je ideální. Když bude mít vaše tělo vše, co mít má, budete mít jistoty hlavně v tom, že se afty vůbec nemusí objevit. Pokud je ve vaší puse máte, tak vašemu tělu něco chybí. O co se může jednat primárně? Často je to:

Preventivně doporučíme zařadit do jídelníčku právě potraviny, které jsou na tento vitamín, zinek i železo bohaté. Když už začnete své stravovací návyky měnit, tak přidejte také potraviny obsahující kyselinu listovou. Afty se mohou objevit i v případě, kdy chybí také ona.

Pozor také na vaši imunitu

Ano, i imunita se může jevit jako celkem velký problém. Pokud ji máte oslabenou, jste nejenom náchylní k různým nemocem. Jste náchylní také k tomu, že se mohou objevit nepříjemné afty. Základem by tedy mělo být posílení imunity, což ocení jak celý váš organismus, tak to ocení také vaše ústní dutina. Ideální pomocí je v tomto směru zvýšená konzumace vitaminu C, které může být tím nejlepším možným pomocníkem, který se nabízí. Přeneseně tedy můžeme říci, že i tento vitamín je dobrou prevencí. A že afty mohou jasně souviset s imunitou, to dokládá fakt, že se u řady lidí objevují právě, když jsou nemocní. Mají chřipku, nebo mají jiné nachlazení.

Nemáte alergie?

Možná to ani netušíte, ale afty nemusí být nutně spojeny s tím, že byste snad jedna neumyté jídlo a tak do úst dostávala bakterie. Ty ve většině případů nejsou zdrojem těchto problémů, jelikož s těmito bakteriemi si tělo umí celkem dobře poradit. A když už ne, tak se objeví spíše opar, než klasický fakt. Přesto je ale na místě určitá hygiena, založena alespoň na pravidelném, mytí rukou a konzumovaných potravin.

Ten je naopak spojený s rizikem toho, že může z vaší strany dojít k tomu, že budete mít na určité potraviny alergickou reakci. Ta sice bude mírná a navenek se nijak neprojeví, ale ve vašich ústech může dojít k tomu, že se začne aft vytvářet. Pokud k tomu dojde, zrevidujte si svůj jídelníček a podívejte se, zda jste nejedli třeba jahody, stejně jako například i ořechy, nebo obiloviny. Poté můžete postupovat vylučovací metodou a zjistit, co je a co není strůjcem problémů.

Aft dokáže sám zmizet

Pokud se objeví a vy s daným stavem nebudete nic dělat, tak samozřejmě dojde k tomu, že si s ním poradí samotné vaše tělo a on zcela určitě zmizí. Tím si můžete být jisti. Určitě to ale nebude hned. Pokud afty nejsou nijak léčeny, je nutné počítat s tím, že doba než zmizí může být spojena minimálně s jedním týdnem. S takovou dobou rozhodně počítejte a smiřte se s tím, že vám daným směrem rozhodně zkomplikují život.

Jak léčbu aftů urychlit? Přidáme i pár babských rad

Pokud nechcete léčbu aftů nechat na svém těle a chcete mu určitým způsobem pomoci, je to samozřejmě možné. A jak na to? V tom vám také poradíme.

1. Vitamín B se rozhodně šikne

Jasnou a dobrou pomocí je to, že při prvotním výskytu zvýšíte příjem vitamínu B. Nejlépe z doplňků stravy, kde si snadno ohlídáte i jeho množství. Nebojte se lehce přesáhnout maximální denní dávku, jelikož to bude ku prospěchu celé věci. Už jenom proto, že vám v těle celkem očividně chybí a vy ho budete potřebovat více.

2. Speciální dezinfekce

Dále je vhodné poptat se v lékárně na možnosti léčby aftů. Většinou bude odpověď stejná, a to ve formě speciální dezinfekce, kterou nanesete na vatovou tyčinku a následně daným roztokem aft potřete. I toto je cesta, jak ho odstranit dříve, než by si s ním poradilo vaše tělo. Důležité je potírat ho pravidelně a snažit se o to, aby v následujících minutách nedošlo ke kontaktu se slinami.

TIP: Mohou být někdy babské recepty nebezpečné?

3. Znecitlivující přípravky

Třetí možnost léčby může být spojena také s tím, že využijete různé znecitlivující gely. Nejlépe takové, které dokážou na aftu vytvořit i ochrannou vrstvu. Ten tak nebude nijak drážděný vnějšími podněty, díky čemuž dojde k tomu, že rychleji zmizí. Díky znecitlivujícímu účinku gelu si můžete být jisti také tím, že si i výrazně ulevíte od bolesti, což je při léčbě tohoto problému také něco, co je dobré vzít v potaz.

Sponzorováno

4. Kořen lékořice

Vředy v ústní dutině mohou být také léčeny kořenem lékořice, protože tato bylinka působí jako demulcent (rostlinná droga nebo kosmetický přípravek, který změkčuje a zklidňuje poškozené nebo zanícené povrchy sliznic) a vytváří ochranný povlak na sliznicích, který odolává podrážděnosti a uklidňuje otevřené léze. Má také protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti.

  • Namočte jednu lžíci drceného kořene lékořice do dvou šálků vody po dobu dvou až tří hodin. Použijte to pro vyplachování úst několikrát denně.
  • Můžete také užívat extrakt Deglycyrrhizinované lékořice (DGL) (DGL) dostupný jako žvýkací tablety nebo kloktadlo s DGL rozpuštěným ve vodě.

5. Kokosové mléko

Kokosové mléko je velmi přínosné při zklidnění bolestí aftů v ústech.

  • Smíchejte trochu medu v jedné lžíci kokosového mléka. Masíruje postižený prostor s tímto roztokem. Dělejte to třikrát nebo čtyřikrát denně.
  • Případně můžete jednoduše proplachovat ústa čerstvým kokosovým mlékem nebo kokosovým olejem.

6. Mořská sůl a peroxid vodíku

Mořská sůl i peroxid vodíku mají protizánětlivé, antiseptické a dezinfekční vlastnosti. Proto můžete tyto dvě ingredience používat samostatně nebo v účinné kombinaci.

  1. Přidejte dvě čajové lžičky mořské soli a 3% peroxidu vodíku do sklenice teplé vody. Dobře promíchejte.
  2. Použijte roztok pro propláchnutí úst.
  3. Opakujte jednou nebo dvakrát denně. Ujistěte se, že roztok nepolykáte.

7. Semena koriandru

Odvar ze semen koriandru je ayurvédský lék, který může přinést značnou úlevu od aftů a snížit zánět.

  1. Vařte jednu čajovou lžičku semen koriandru v šálku vody. Pak nechte ho vychladnout.
  2. Převalujte v ústech.
  3. Dělejte to třikrát nebo čtyřikrát denně.

8. Soda pečení

Soda, která se také nazývá hydrogenuhličitan sodný, pomáhá léčit vředy v ústech. Je zvláště užitečná pro ty, jejichž afty jsou způsobeny kyselými potravinami nebo nápoji – soda na pečení pomáhá neutralizovat kyselinu. To také snižuje zánět a odstraní zárodky bakterií i bakterie samotné. Pozor ale, může způsobit pocit pálení.

  • Smíchejte jednu čajovou lžičku sody s malým množstvím vody, abyste vytvořili jakousi pastu. Naneste ji na postiženou oblast. Opakujte to několikrát denně.
  • Případně můžete jednoduše umístit sodu přímo na afty v ústech.

9. Med na afty

Med může uklidnit vředy, protože pomáhá zadržovat vlhkost a urychluje proces hojení. Má také antioxidační a antimikrobiální vlastnosti. Na afty jednoduše super.

Jednoduše namočte bavlněný tampón do medu a zkuste jej dát na postižené místo. Můžete použít také glycerin nebo olej s vitamínem E prakticky stejným způsobem. Na vředy způsobené radiační terapií použijte manukový med. Ten je extra silný.

10. Aloe Vera

Aplikace gelu z aloe nebo šťávy aloe vera na postiženou oblast zmírňuje bolesti, podporuje hojení a funguje jako přirozené antiseptikum. Má také antibakteriální, protiplísňové a antivirové vlastnosti. Výzkum ukázal, že aloe je užitečná pro řešení problémů ústního zdraví, jako jsou vředy v ústech, opary, záněty dásní a lichen planus.

11. Celer

Jednoduše žvýkání čerstvého celerového stébla může být docela účinné. Poskytne vám to úlevu od vředů v ústech? Jak je to možné? Je to kvůli jeho analgetickým a protizánětlivým vlastnostem.

Kromě toho obsahuje kyselinu listovou a vitamíny B1, B2, B6, C a další. Nejlepších výsledků dosáhnete, když vezmete stonek celeru a budete ho mít v postižené oblasti asi 10 minut. Kromě léčby aftů v ústech je celer super i na špatný dech.

12. Bazalka

Listy bazalky urychlují proces hojení aftů. Kromě toho mají antibakteriální, antimykotické a antivirové vlastnosti.

  1. Umyjte čtyři nebo pět listů bazalky.
  2. Žvýkejte je a poté vypijte trochu vody.
  3. Dělejte to dvakrát denně, ráno a večer.
  4. A také řeší špatný dech, podobně jako celer.

Sponzorováno

A co vy? Jak s afty bojujete vy? Máte nějaký svůj domácí lék? Budeme rádi, pokud poradíte všem čtenářům v komentářích.

Co si dále ještě o aftech přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva