Sponzorováno

Transplantace jater – základní informace, které je dobré vědět 4.79/5 (19)

Transplantace jater je komplexní léčebná metoda určená především pro nemocné s jaterním selháním.

Transplantace jater je komplexní léčebná metoda určená především pro nemocné s jaterním selháním.

Transplantace jater může zachránit váš život, když vaše játra přestanou fungovat. Tato transplantace znamená chirurgické odstranění celých jater. Ty se poté nahradí zdravými játry od dárce (nebo jen částí jater). Zdravá játra mohou pocházet od žijícího, nebo již zesnulého dárce.

Zdravá játra jsou nezbytná pro dlouhý a kvalitní život, protože vaše játra jsou zodpovědná za filtrování krve a odstraňování toxinů z těla. Transplantace jater je posledním řešením pro chronická (dlouhodobá) onemocnění jater a závažná akutní (náhlá) onemocnění jater.

Transplantace jater a statistiky

Podle studie mají lidé, kteří podstoupí transplantaci jater, 89% procentní šanci na život po jednom roce po transplantaci (studie se prováděla na lidech v USA). Pětiletá míra přežití je potom 75 procent. Někdy bohužel mohou transplantovaná játra selhat nebo se původní nemoc může vrátit.

Je důležité, aby lékař monitoroval stav pacienta – a to i dlouho po transplantaci, aby zjistil jakékoli problémy. Pravděpodobně pacient bude podstupovat pravidelné krevní testy. Pacienti po transplantaci také obvykle berou léky, které brání odmítnutí orgánu tělem.

Proč se provádí transplantace jater

Lékař může doporučit transplantaci jater u osoby s neřešitelným onemocněním jater. Osoba s tímto stavem bez transplantace může zemřít. Lékař může také navrhnout transplantaci jater, pokud jiná léčba onemocnění jater nestačí k udržení člověka naživu.

Transplantace jater mohou být léčbou i pro chronické onemocnění jater nebo pokud k selhání jater dochází velmi rychle. Cirhóza je nejčastějším důvodem, proč dospělí potřebují transplantaci jater. Při cirhóze jater se postupně ze zdravé tkáně jater stává zjizvená tkáň. Příčiny cirhózy jsou nejčastěji tyto:

Váš lékař při určování, zda potřebujete transplantaci jater, také zváží další faktory. Třeba tyto:

  • závažnost vašeho stavu
  • jiné zdravotní stavy, které máte
  • anamnéza tuberkulózy a chronických infekcí, jako je HIV
  • vaši celkovou fyzickou kondici
  • vaši duševní pohodu
  • úroveň podpory od vaší rodiny nebo přátel

Před provedením transplantace jater zváží lékař, zda bude operace úspěšná a prodlouží život pacienta. Osoba nemusí být vhodným kandidátem na transplantaci, pokud má jiné problémové chronické stavy, které by mohly ovlivnit úspěch transplantace.

Příkladem nevhodného kandidáta je osoba, která má rakovinu, která se rozšířila do jiných částí těla nebo má závažné srdeční problémy. Jako další příklad je osoba, které má cirhózu způsobenou alkoholismem – zde musí být jasná schopnost přestat pít.

Transplantace jater není vhodná pro každého, komu tento orgán zjednodušeně řečeno dosluhuje. Důležitým předpokladem je vysoká pravděpodobnost úspěšnosti tohoto výkonu. Pokud by byl pro život nemocného významně rizikový, lékaři k němu raději nepřistoupí. Další překážkou pak může být trvající užívání alkoholu či jiných návykových látek nebo i nedostatečné sociální zázemí.

Čekací listina a transplantace jater

Nemocný, pro kterého je transplantace žádoucí, je zařazen na čekací listinu. Jedná se o seznam potencionálních příjemců, mezi kterými se v případě dostupného orgánu vybírá ten nejvhodnější. Zvažována jsou mimo jiné následující kritéria:

  • naléhavost transplantace ze zdravotního hlediska,
  • krevní skupina,
  • váhový poměr mezi dárcem a příjemcem,
  • doba čekání.

Co je podstatou transplantace jater

Jak už bylo tedy zmíněno, základem transplantace jater je tedy chirurgická operace, při níž jsou z těla příjemce odstraněna nemocná játra a na jejich místo jsou vložena a do krevního oběhu zapojena játra nová. Ve většině případů se jedná o celá játra zemřelého dárce přibližně stejné postavy, jako je příjemce.

Sponzorováno

Jaterní tkáni, která je takto přenesena z organizmu dárce do těla příjemce, je také říká jaterní štěp. Játra se při transplantaci umísťují na místo původních jater a rovněž propojení cév, přivádějících krev do jater a odvádějících krev z jater, odpovídá stavu před operací. Žlučovod vycházející z jater dárce (trubice, která odvádí žluč z jater do střeva) se napojí buď na žlučovod příjemce nebo přímo na střevo příjemce.

V některých případech je třeba použít pouze část jater od mrtvého nebo i živého dárce. Tento postup je pak využíván zejména u malých příjemců, (zejména u dětí).

Transplantace jater od živého dárce se začaly provádět v důsledku nedostatku zemřelých dárců.

Součástí transplantace jater je tedy i odběr a úprava orgánu od dárce, ať už mrtvého, nebo živého. V průběhu operace nebo bezprostředně po ní začíná imunosupresivní léčba, jejíž podstatou je podávání léků, které brání odmítnutí transplantovaných jater. Tato léčba pak příjemce doprovází po zbytek pacientova života.

Jak je to s pobytem v nemocnici po transplantaci jater

Po chirurgickém zákroku následuje léčba, na které se podílí více specialistů – lékařů. Úspěšná transplantace jater je vlastně součinnost multidisciplinárního týmu – potenciální transplantační chirurg, hepatolog a anesteziolog-intenzivista. Tito odborníci zajišťující péči již před transplantací, a to zejména u pacientů, kteří byli před transplantací v těžkém stavu.

Bezprostředně po transplantaci je nemocný hospitalizován na jednotce intenzívní péče. Často je žádoucí umělá plicní ventilace a nitrožilní výživa, protože první dny není možný příjem příjemce potravy ústy. Až pacient nabude soběstačnosti, je přeložen na běžné pooperační oddělení. Doba pobytu na nemocničním lůžku je dána zejména těmi primárními nemocemi před transplantací a případnými komplikacemi, které lze využít při složitém zákroku počítat. Pobyt v nemocnici je důležitý zejména pro vyhledávání příznaků komplikací. Po týdnech je možné nemocné propustit domů a další léčba probíhá ambulantně.

Transplantace jater a transplantační tým

Úspěšné provedení transplantace jater je tedy týmová spolupráce odborníků, specialistů, lékařů.

Transplantační chirurg je lékař, který provádí vlastní operaci, včetně odběru jaterního štěpu z těla dárce a jeho úpravy. Provádí vynětí nemocných jater z těla a implantaci jaterního štěpu. Podílí se podstatnou měrou na pooperační péči. Rovněž je to lékař, který řeší případné chirurgické komplikace při výkonu.

Anesteziolog-intenzivista je lékař, provádí předoperační vyšetření a péči ve spolupráci s ošetřujícím lékařem a sálovou sestrou. S anesteziologem se pacient potká hned na začátku operace. Pacienta uspí a pak probudí. Po celou dobu operace se pak stará o jeho komfort: aby měl dostatek tekutin, aby mu nebyla zima, nic ho nebolelo a podobně.

Hepatolog je specialista na onemocnění jater. Je možné, že se bude podílet na vaší zdravotní péči po transplantaci jater, pravděpodobně i budete mít doma-li se komplikace. Právě s ním budete pokračovat v dlouhodobé léčbě i po propuštění z nemocnice.

Po transplantaci jater

Po samotné transplantaci jater je pacient doživotně sledován a léčen transplantačním centrem, musí trvale užívat imunosupresivní léky, které mohou mít závažné nežádoucí vedlejší účinky (vznik diabetu, hypertenze, vyšší riziko infekčních a nádorových onemocnění).

Stáhněte si skvělou brožuru o transplantaci jater

Doporučujeme si skvělou brožuru o transplantaci jater – tam vše najdete.

Co si ještě přečíst o játrech?

VIDEO: Transplantace jater

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva