Sponzorováno

Transcendentální meditace – na co je dobrá + postup 4.76/5 (17)

Mahariši Mahéš Jógi, Mistr transcendentální meditace, jejíž principy jsou zakotveny v prastarých posvátných textech hinduistické Indie.

Mahariši Mahéš Jógi, Mistr transcendentální meditace, jejíž principy jsou zakotveny v prastarých posvátných textech hinduistické Indie.

Transcendentální meditace (TM) je meditační technika, kterou v roce 1958 začal vyučovat Mahariši Maheš Jógi. Vzhledem k přirozenosti a jednoduchosti této techniky se rozšířila během následujících 50 let do více jak 180 zemí celého světa, mimo jiné i do České republiky.

Přestože velké množství vědeckých výzkumů uvádí příznivé účinky této meditační techniky v mnoha oblastech života, je TM-program pro mnohé nedostupný vzhledem k vysoké finanční nákladnosti tohoto programu. V tomto smyslu je třeba rozlišovat mezi dvěma zcela odlišnými pojmy:

a) Meditační technikou
b) TM-hnutím, které tuto techniku propaguje v mnoha TM-programech.

Základní princip Transcendentální meditace

Princip Transcendentální meditace spočívá ve využití schopnosti mysli zklidnit se. Transcendentální meditace využívá k tomuto zklidňování speciálních zvuků, manter. Mantry se užívají v meditaci opakováním v mysli nebo se recitují nahlas. Většinou se jedná o sled slabik, jejichž význam nelze určit, kde jde hlavně o zvukovou hodnotu a podpoření přirozené schopnosti mysli zklidnit se. Účelem většiny manter je dosáhnout vysvobození (mókšy). Oslavné a povznášející mantry se většinou recitují nahlas.

Tento způsob zklidňování proudu myšlenek popisuje Mahariši Maheš Jógi v knize Věda o Bytí a umění žití analogií s oceánem a bublinou následujícím způsobem:

„Mysl je jako oceán a jako v oceánu jsou povrchové vrstvy aktivní a hlubší úrovně jsou tiché. Myšlenka začíná z nejhlubší úrovně vědomí, z nejhlubší úrovně oceánu mysli, jako bublina začíná na dně moře. Jak bublina stoupá, postupně se stává větší. Když vyjde na povrchovou úroveň vody, vnímáme ji jako bublinu. Bubliny myšlenky se tvoří v proudu, jedna za druhou a mysl je trénována, aby zažila přicházející bublinu v ranějším a ranějším stadiu jejího rozvoje. Když pozornost dosáhne úroveň zdroje myšlenky, procestovala celou hloubku mysli a dosáhla zdroj tvořivé inteligence v člověku.“
– Mahariši Maheš Jógi, Věda o Bytí a umění žití

Způsob výuky

Mahariši Maheš Jógi vyškolil docenty TM v tradičním způsobu výuky, která zaručuje přesné předání této techniky bez jakéhokoliv individuálního vlivu.

Účinky TM na člověka

Vědecké práce, zabývající se účinkem programu TM na komplexní zdraví zahrnují studie o zlepšení srdeční činnosti, včetně hypertenze, funkční kapacity srdce, aterosklerózy, metabolického syndromu, prevence kardiovaskulárních nemocí a redukce stresu.

1. Přínos TM pro mysl

Jasnější myšlení, rozvoj inteligence, tvořivosti a paměti, lepší intuice, lepší využívání rezerv mozku, činnost mozku je mnohem uspořádanější a sladěnější, lepší schopnost učit se a soustředit se, u žáků a studentů lepší studijní výsledky, růst a rozvoj osobnosti jako celku, lepší stabilita osobnosti, adaptabilita a flexibilita a další přenosné dovednosti a kompetence, včetně schopnosti zlepšené komunikace, týmové práce, organizování a řešení problémů.

Sponzorováno

2. Přínos TM pro zdraví

Při TM se přirozeně zjemní dýchání, svaly se uvolní a do mozku proudí více krve, TM poskytne organismu jedinečný odpočinek, který je mnohem hlubší než při spaní nebo dřímání a umožňuje uvolnit tenze, únavu a naromaděný stres. Organismus má možnost rychlé regenerace a načerpání sil. Po několika minutách praktikování TM se člověk cítí mnohem čerstvější, má více energie a chuti do života. TM redukuje vysokou hladinu cholesterolu, zlepšuje stav při bronchiálním astma, pomáhá normalizovat vysoký krevní tlak a snižuje rizikové faktory u srdečních nemocí. Posiluje imunitu a je prevencí přepracování a syndromu vyhoření. Program TM má celkový regenerující a omlazující účinek. Odstraňuje negativní účinky stresu z organismu a je velmi účinný i jako terapie posttraumatického syndromu. Velkou výhodou programu je spontánní tendence ke zdravější životosprávě. Používat program TM se vyplatí. Klesá potřeba a spotřeba léků a lékařské péče, včetně hospitalizace a roste zdraví.

3. Přínos TM pro sociální život

Transcendentální meditace má také příznivý přínos pro mezilidské vztahy a komunikaci mezi lidmi.

Kritika

Hnutí Transcendentální meditace má však i mnoho kritiků a odpůrců. Ti se zaměřují především na nákladnost TM-programů. Už členové Beatles, kteří se u Maharišiho učili a díky kterým se Mahariši proslavil, se s ním rozešli. John Lennon, který pocházel z rozvedené rodiny, byl vychován sestrou své matky, od svých 17 let neměl žádný domov, protože byl pořád na turné, si myslel, že Mahariši vyřeší všechny jeho problémy, a když se tak nestalo, obvinil Maharišiho z podvodnictví a z toho, že si dělá ze všech blázny.

I ve své rodné zemi Mahariši čelil již od počátků své kariéry krtitice. Ta směřovala především na skutečnost, že Mahariši dával přednost bohatým žákům před chudými a požadoval po nich týdenní plat, což bylo v rozporu s hinduistickou tradicí. I dnes stojí základní TM-kurz v Česku kolem 14.000 Kč.

Orientační přehled cen kurzu v České republice:
– Standardní poplatek 14.400 Kč
– Studentský poplatek 7.200 Kč
– Rodinný poplatek 21.600 Kč

Sponzorováno

A co vy a transcendentální meditace? Praktikujete ji? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále přečíst o meditaci?

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva