Obsah článku
Tradiční čínská medicína je u nás označována za jeden ze směrů alternativní medicíny, spolu například s vonnou terapií, muzikoterapií, hypoterapií, kineziologií, vodoléčbou, léčbou pijavicemi, včelami a podobně.
Čínská medicína – ucelený systém znalostí
Na rozdíl od ostatních alternativních léčebných metod, je tradiční čínská medicína ucelený systém znalostí, diagnostických a léčebných metod na celkovou harmonizaci a v případě nutnosti i léčbu organismu. Tento ozdravný systém má zdokumentovány a zachovány kořeny už před 3 000 let před nl, kdy se během existence jednotlivých čínských dynastií na císařském dvoře tradiční čínská medicína vyvíjela a zjištěné poznatky se systematicky uspořádaly a sepisovaly. Díky práci těch nejlepších mistrů ve svém oboru se zachovala celé rozsáhlé díla zabývající se kromě jiných oblastí života i zdravím, metodami diagnostiky a léčby, zařazení charakteru a léčivých účinků jednotlivých bylin, principy tvorby a popisem standardních a osvědčených bylinných receptur.
Označování tradiční čínské medicíny za alternativní medicínu není správné. Je to tradiční, starodávný ozdravný systém založený na principech východní filozofie taoismu. Tradiční čínská medicína se nám sice nabízí jako alternativa k obecně aplikované „západní“ medicíně, ale na prospěch lidí by jistě bylo, kdyby se stala nikoli alternativou ale komplementární medicínou. Tedy tou medicínou, která doplňuje západní medicínu tam, kde ta zatím nedokáže diagnostikovat zdravotní problém, kde je její pomoc nedostatečná.
V dnešní době i tradiční čínská medicína prochází přerodem a snaží se své tisíc let ověřené principy, léčebné postupy a účinky podložit vědeckými a klinickými studiemi a chemickými rozbory. Mnohé standardizované bylinné směsi jsou zpracovávány do koncentrované podoby extraktů ve formě tablet, prášků či granulí. Jejich výroba je přísně kontrolována na kvalitu a předepsanou koncentraci účinných látek a obsah cizorodých nebo škodlivých látek. Vedle klasických infuzích se vyrábějí infuze s roztoky speciálních bylinných extraktů pro náhlé život ohrožující případy.
Je tradiční čínská medicína opravdu alternativní medicínou?
V Číně existují nemocnice, kde bok po boku pracují lékaři západní medicíny spolu s terapeuty tradiční čínské medicíny. Po zhodnocení stavu pacienta použijí metody jednoho, druhého nebo kombinaci obou systémů. Při těžkých porodech si zvou na pomoc akupunkturistů, kteří umí vyvolat nebo zrychlit porod nebo v případě špatné polohy plodu, plod šetrně bez vnitřních zásahů otočit. Taková spolupráce je jen na prospěch pacienta.
Tradiční čínská medicína si našla své místo v oficiálním systému léčby v mnoha zemích světa – USA, Kanadě, Austrálii, Německu, Velké Británii, Holandsku, Japonsku. Mnohé výkony terapeutů tradiční čínské medicíny jsou propláceny zdravotními pojišťovnami. V USA se stal případ, kdy oční lékař se samozřejmostí konstatoval, že daný problém západní medicína léčit neumí, ale doporučuje Tradiční čínskou medicínu, která by ještě pomoci uměla. Když se zeptáte našich lékařů na názor k léčbě fytoterapií podle tradiční čínské medicíny mnozí konstatují, že je to neúčinné případně zdraví ohrožující šarlatánství aniž by měli o tradiční čínské medicíně i jen základní informace.
Světová organizace tradiční čínské medicíny má snahu vytvořit a standardizovat ucelený komplexní systém studia jednotlivých oborů Tradiční čínské medicíny tak, aby bylo jasné, kdo má odpovídající znalosti a schopnosti a je oprávněným terapeutem tradiční čínské medicíny.
Je to studium univerzitního typu sestávající jednak ze základní teorie tradiční čínské medicíny, diagnostických metod tradiční čínské medicíny, akupunktury – učení akupunkturních bodů a drah, systematiky bylin používaných v tradiční čínské medicíně, fytoterapie – míchání bylinných směsí tradiční čínské medicíny podle syndromů a určené léčebné metody a následně studia jednotlivých medicínských oborů podle principů tradiční čínské medicíny – gynekologie, dětské onemocnění, srdeční onemocnění, onemocnění jater, onemocnění ledvin, kožní onemocnění, onemocnění pohybového aparátu.
4 hlavní léčebné metody čínské medicíny
I. Metody navracející zdraví a rovnováhu organismu:
• Fytoterapie – odvary, prášky, pilulky, tinktury, čaje, strava
• Akupunktura – jehly, moxy, banky, magnety
II. Metody upevňující zdraví a rovnováhu organismu:
• MASÁŽE – tuin (manipulace svalstva), Gush („hloubení větru“), JieGu (manipulace kostí), AnMo (hloubková manipulace)
• QI GONG – ozdravné cvičení, meditace, dechová cvičení
Tyto metody stojí na teoretických základech pěti učení – kořenech tradiční čínské medicíny, které jsou:
– nauka o šesti stupních – akupunkturních drahách
– nauka o pěti elementech – jako rozmanitosti projevů Qi-energie (oheň, země, kov, voda, dřevo),
– nauka o osmi principech – diferenciální diagnostika,
– nauka o třech zářičích – horní (oblast hrudníku), střední (oblast žaludku), dolní (oblast břicha)
– nauka o čtyřech vrstvách – vrstvy těla od vnější ke vnitřní (obrany / Qi / výživy / krve)
Terapeut tradiční čínské medicíny potřebuje pro zvládnutí každé ze čtyř léčebných metod znát a při své práci vycházet z těchto kořenů, tj teoretických základů tradiční čínské medicíny. Pokud by je dokonale neovládal nemohl by správně určit diagnózu a stanovit adekvátní léčbu tradiční čínské medicíny.
Diagnostika podle uvedených pěti základních principů je proto první a nejdůležitější součástí léčby Tradiční čínskou medicínou. Pokud se správně určí diagnóza, je to první krok k úspěšné léčbě. Proto samotné diagnostice je třeba věnovat dostatek času a pozornosti jednak ze strany terapeuta ale i ze strany klienta. Z pohledu Tradiční čínské medicíny je velmi důležitý fakt, že přestože mají dva lidé totéž onemocnění, pokud jsou jejich doprovodné příznaky rozdílné, i léčba musí být rozdílná a naopak. Pokud dva lidé mají různé onemocnění ale stejné příznaky, může se onemocnění léčit stejně.
Co léčí tradiční čínská medicína?
Lidí v první řadě zajímá, v čem ví tradiční čínská medicína pomoci. Není jednoduché srozumitelně vyjmenovat problémy, které umí tradiční čínská medicína řešit. Protože názvy nemocí tak jak je známe v západní medicíně, tradiční čínská medicína často nezná. Tradiční čínská medicína popisuje onemocnění podle souhrnu příznaků. Takže, například příznaky – velká žízeň, velký hlad, nadměrné močení a k tomu slabost v těle můžeme přiřadit k onemocnění cukrovka. Tradiční čínská medicína ji ale označuje názvem „stravující onemocnění“. Proto pro snadnější pochopení a lepší komunikaci se snaží terapeuti tradiční čínské medicíny nacházet paralely s onemocněními a diagnózami západní medicíny.
Ženská onemocnění a čínská medicína
Čínská medicína má velmi dobře rozpracovanou problematiku ženských onemocnění. Ženské onemocnění souvisí s mensesem. Podle něj se dá určit problém v organismu ženy. Proto tradiční čínská medicína považuje za velmi důležité léčit všechny odchylky menstruace z normálu – předčasný menses (cyklus výrazně méně než 28 dní), zpožděný menses (cyklus výrazně více než 28 dní), nepravidelný menses, zástavu menstruace, nadměrné krvácení, krvácení mimo cyklus, neplodnost, problémy během těhotenství. Důležitá je kvalita a množství menstruační krve a přítomnost nebo nepřítomnost krevních sraženin v ní.
To, zda menses předcházejí bolesti, pocity rozpínání, podrážděnost, napětí v prsou nebo špinění před či po mensesu. Toto všechno nejsou přirozené stavy a je třeba je řešit včas. Pokud žena po třicítce ztrácí menses, určitě není v přechodu a třeba zjistit příčinu, proč menstruační krev neodchází z organismu. A naopak, pokud ženy nemají menses, ne v každém případě je ho třeba uměle vyvolávat. Stav je třeba zhodnotit individuálně. Bylinné odvary umí řešit problémy s gynekologickými výtoky či záněty, endometriózu, vedlejší příznaky menopauzy jako návaly horkosti a řídnutí kostí.
Onemocnění zraku a čínská medicína
Vynikající výsledky má tradiční čínská medicína v léčbě onemocnění zraku. Onemocnění očí spojuje s problémy v játrech. Přes doplnění a vyživení krve jater umí řešit oční problémy spojené s očním nervem, který atrofuje právě kvůli nedostatku výživy krví. Pálení a štípání očí, zarudnutí očí, sucho v očích, rozostřené vidění, zelený a šedý zákal, zhoršení vidění věkem.
Trávící systém a čínská medicína
Výborně propracovaný systém má tradiční čínská medicína při diagnostice a léčbě tzv. zánětlivých onemocnění trávicího systému od žaludku až po konečník. Principiálně nabízí vysvětlení příčin vzniku celiakie a netypických „zánětů“ pankreatu, když nejsou přítomny záněty, což je v dnešní době stále častěji. Setkáváme se s tím zejména u lidí s krevní skupinou „0“, což je hodné zamyšlení a to hlavně v souvislosti se stravou.
Sponzorováno
Různé druhy bolesti
Tradiční čínská medicína umí rovněž výborně léčit různé druhy bolestí hlavy. Z pohledu tradiční čínské medicíny existuje dvanáct druhů bolestí hlavy z různých příčin. Proto neexistuje jedna univerzální metoda jak je léčit. Nejprve je nutné klienta diagnostikovat, určit druh a místo stávajících nerovnováhy v organismu. Při léčbě bolestí hlavy úspěšně pomáhá akupunktura, ale často je dlouhodobým řešením léčba fytoterapií. Rovněž u „ofouknutí krku“ když je bolest tak silná, že znemožňuje pohyb hlavou, je akupunktura velmi účinná.
Co je pro mnohé možná překvapením, ischias, tedy zaseknuté kříže se nejlépe léčí bylinnými odvary vhodné pro ledviny, které obhospodařují právě tuto oblast trupu.
Kožní onemocnění
Tradiční čínská medicína se velmi osobitě dívá na vznik a příčiny kožních onemocnění. Hlavně různé ekzémy, ať už vlhké mokvavé nebo suché dráždivé vidí v silném oslabení sleziny nebo v nedostatku krve. Určitě by se dalo pomoci zmírnit utrpení zejména dětem, které od malička žijí s těmi nejhoršími formami ekzémů bez vyhlídky na zlepšení.
Vysoký krevní tlak
Vysoký krevní tlak spojuje tradiční čínská medicína s nedostatkem v ledvinách. Bylinné odvary na doplnění jinu ledvin a stimulace správných akupunkturních bodů umí zvýšený krevní tlak upravit. Je třeba si uvědomit, že vysoký krevní tlak je pouze důsledkem jiného problému a tělo zvýšením krevního tlaku pouze vyrovnává určitou disharmonii v těle. Zní logicky, že pokud je například v cévách méně krve nebo je řídká, srdce musí silnější pumpovat, aby ji rozvedlo po těle a vyživilo ho.
Problémy s močením
Muže často trápí problémy s močením. Už po třicítce se proud moči snižuje, dostavují se nepříjemné pocity při močení a dlouhodobým neřešením těchto problémů dochází až k zahrazení močení, tzv. k zánětům prostaty a v horším případě k rakovině prostaty. To, že se moč nedostatečně vylučuje má různé příčiny. Buď cítíte pálení a moč je tmavá zapáchající nebo naopak v podbřišku nebo na konci penisu je cítit chlad a moč je světlá. Ať už jsou příčiny jakékoliv, nedostatečné močení třeba řešit a ne konstatovat, že už mám na to věk. Často k tradiční čínské medicíně přecházejí lidé, kteří přesto, že pociťují různé problémy, ani po důkladných vyšetřeních u lékaře neznají jejich příčinu a nenacházejí pomoc v diagnostice a léčbě západní medicíny.
Tradiční čínská medicína umí určit problém
Tradiční čínská medicína ale podle příznaků a pocitů umí určit, v čem je příčina problémů a proč má člověk právě ty které pocity diskomfortu. Důkladné zkoumání všech příznaků včetně pocitů je základem pro kvalitní diagnostiku stavu pacienta. Proto metodami tradiční čínské medicíny umí účinně odstranit příčiny problémů ještě v době, kdy není nic viditelné a měřitelné a tak předejdeme možnému následnému propuknutí vážných nemocí. Toto lidé oceňují nejvíce, protože není nic horšího, než když se cítíme špatně, ale lékař nám na podkladě výsledků vyšetření tvrdí, že jsme zcela zdraví.
Každý člověk se má snažit o to, aby se cítil během celého života zdravý a plný energie a nemusel se zabývat různými nepříjemnými pocity a celá léta je v sobě potlačovat. Silnou stránkou Tradiční čínské medicíny je, že obnovením narušené rovnováhy organismu předchází rozvoji závažných onemocnění, které již postihují jednotlivé orgány. Pravým smyslem slova prevence je předcházení vzniku onemocnění v době, kdy tělo vysílá první varovné signály a ne zaměřování se na včasné diagnostice onemocnění, kdy jen čekáme na propuknutí nemoci. Snahou tradiční čínské medicíny je, aby se onemocnění, které je důsledkem dlouhodobě trvajícího stavu disharmonie v organismu, vůbec nerozvinulo.
Je třeba si uvědomit, že organismus má samoopravné mechanismy, které se snaží udržet tělo v pořádku. Nemoc se rozvine až po dlouhodobé disharmonii, když už tělo není schopno dále korigovat tento nerovnovážný stav. Tělo nás dlouhodobě upozorňuje, když se mu něco nelíbí, jen ho musíme naslouchat a rozumět mu. O to se Tradiční čínská medicína snaží.
Co vás čeká, když se rozhodnete využít tradiční čínskou medicínu?
Na prvním setkání terapeut TČM diagnostikuje pacienta tradičními postupy a to dotazováním, vyšetřováním pulsu a jazyka. Terapeuta zajímá důvod návštěvy – tedy to, co aktuálně trápí pacienta a chce řešit, všechny předchozí onemocnění a samozřejmě všechny pocity provázející stav, případné bolesti v těle a jiné. Popis by měl být chronologický, aby terapeut pochopil vývoj disharmonie těla v čase. Důležitá je každá poznámka, byť z pohledu pacienta nepodstatná. Pacient by měl upozornit na všechny užívané léky a léčeny nemoci, aby je mohl terapeut zohlednit. Toto první společné sezení obvykle trvá dvě hodiny, během kterých si terapeut udělá prvotní názor na stav pacienta.
Terapeut po ukončení úvodního sezení hodnotí získané poznatky a z nich určuje patologii v organismu a příslušnou léčebnou metodu. Na základě určení léčebné metody může stanovit konkrétní recept z bylinných směsí, případně AKU stimulační metody. Součástí sezení, nebo opakovaných konzultací a terapií jsou i rady v oblasti dietetiky a cvičení.
Pacienti postupem času pochopí, co je důležité si na vlastním těle všímat a doplňují tak informace o celkovém reálném stavu svého organismu, což je pro úspěch léčby velmi důležité. Během léčby se stav průběžně mění a na základě toho se musí upravovat i léčba a to zejména při akutních problémech. Proto pravidelné setkávání terapeuta s pacientem má svůj podstatný význam.
Jak ovlivňuje psychika na naše zdraví – emoce a orgány podle tradiční čínské medicíny?
V dnešním světě stresu, neustálého psychického tlaku, nervozity, nejistoty či frustrace nás všechny tyto negativní pocity a emoce obírají o energii, narušují naši vnitřní rovnováhu a berou nám chuť do života. Ovlivňují nejen psychiku ale postupem času i náš zdravotní stav.
Tradiční čínská medicína vidí a popisuje vzájemnou souvislost mezi psychikou a stavem jednotlivých orgánů. V každém z pěti životně důležitých orgánů těla pramení určitá konkrétní emoce. Tak jako emoce ovlivňují stav orgánů těla, je to i naopak. Stav určitého životně důležitého orgánu v těle dává předpoklad určitému emočnímu projevu člověka.
Srdci přísluší radost a smích
Pokud má člověk problém se srdcem, často se směje bez příčiny a nahlas. Naopak, pokud člověk přežije náhlý a prudký nával radosti, může se z toho zbláznit, neboť tato přílišná emoce zraní přímo srdce.
Slezině náleží přemýšlení
Člověk s oslabenou slezinou je zádumčivý a melancholický, určitě nepřekypuje temperamentem. Pokud člověk hodně přemýšlí, točí dokola v hlavě kolotoč problémů a neumí se zbavit dotěrných myšlenek, po delším čase si oslabí funkčnost sleziny. I lidé, kteří celý život pracují hlavou, mají oslabenou slezinu a tím i krev. To znamená, že mozek není dobře vyživován, jednak se oslabují smyslové orgány ale i paměť. Proto jsou staří páni profesoři roztržití a zapomnětliví. Jelikož v dnešní době lidé pracují hlavně psychicky a ne fyzicky, má většina z nás oslabenou slezinu. Slezina spolu se žaludkem odpovídá za trávení potravy a získávání živin pro organismus. Oslabením sleziny se naruší trávení a lidé mají problémy se žaludkem, s přibíráním nebo hubnutím, s vylučováním nebo s kvalitou krve.
Plíce souvisejí s emocí smutku
Člověk, který se narodí s oslabenými plícemi nebude nikdy povahou veselý. Bude mít v očích vždy nádech smutku. A naopak, pokud za někým příliš dlouho nebo intenzivní truchlíme, poškodíme tím plíce. To znamená, že se oslabí jejich funkce rozptylovat tekutiny po těle a do pokožky, plíce se začnou zaplňovat hleny, může otékat obličej nebo oči.
Ledvinám náleží emoce strachu
Pokud jsou ledviny poškozené nebo oslabené, můžeme pociťovat bezdůvodný strach a obavy. Ledviny funkčně úzce souvisí s močovým měchýřem, proto často bývají přítomny problémy s močením. Na druhé straně náhlý úlek způsobuje únik energie – Qi ledvin, uvolní se močový měchýř a dojde k úniku moči.
Játra jsou vlastní emoce hněvu
Pokud máte ve svém okolí člověka, který se stále rozčiluje, křičí a zlobí se, můžete si být jistý, že nemá v pořádku játra. Lidé se zablokovanou Qi jater často vybuchnou, ačkoli to pak litují. Ale nejsou schopni ovládnout se. Naopak prudký nával hněvu útočí přímo na játra a tím se zablokuje její funkce směřovat krev do jednotlivých části těla podle aktuální potřeby. Co má neblahé následky na celý organismus.
Proto ne náhodou Tradiční čínská medicína doporučuje mít vyrovnané emoce. Vidí, že každé emoční vychýlení z normálu přímo postihuje vnitřní orgány. Přesto se nebraňme přirozeným emocím. Jen nedovolme, aby nás přemohly a působily na nás příliš dlouho.
A dále si přečtěte
- TIP: Přečtěte si o o detoxikaci na čínský způsob
- Luo-chan-kuo (Buddhovo ovoce, mnišské ovoce) a jeho účinky a přínosy pro zdraví
- Cvik Zlatý kohout – pomůže při vysokém tlaku či neprokrvení končetin
VIDEO: Čchi po stopách čínského léčitelského umění
Sponzorováno
Odborné studie a zdroje článku
- Traditional Chinese Medicine and Clinical Pharmacology Autoři: Franz J. Hock a Michael R. Gralinski
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Alternativní medicína
Přečtěte si také naše další články