Sponzorováno

Torakotomie – chirurgické otevření hrudníku – kdy a jak se dělá? 4.09/5 (11)

  • Torakotomie je chirurgický zákrok, při kterém se chirurgicky otevírá hrudník, aby se získal přístup k orgánům v hrudní dutině, zejména k plicím, srdci, jícnu nebo aortě.
  • Torakotomie se provádí za účelem diagnostiky nebo léčby různých onemocnění a stavů, jako jsou nádory plic, infekce, krvácení, nebo problémy s plícemi nebo srdcem.
  • Existuje několik typů torakotomií: Anterolaterální torakotomie: Řez je veden na přední a boční straně hrudníku.
    Posterolaterální torakotomie: Řez je veden na zadní a boční straně hrudníku. Mediánní sternotomie: Řez je veden přes střed hrudní kosti (sternum) a využívá se často pro operace srdce.
  • Torakotomie je invazivní procedura a obvykle se provádí pod celkovou anestézií. Po zákroku může pacient vyžadovat delší dobu na zotavení, během které je sledován kvůli možným komplikacím, jako jsou infekce, bolest nebo problémy s dýcháním.

Torakotomii, což je chirurgický zákrok, při kterém se otevře hrudní dutina, provádí obvykle chirurgové specializovaní na určitou oblast medicíny v závislosti na důvodu zákroku.

Torakotomii, což je chirurgický zákrok, při kterém se otevře hrudní dutina, provádí obvykle chirurgové specializovaní na určitou oblast medicíny v závislosti na důvodu zákroku. v

Torakotomie je operace k otevření hrudníku. Během tohoto postupu chirurg provede řez do hrudní stěny mezi vašimi žebry, obvykle k operaci vašich plic. Prostřednictvím tohoto řezu může chirurg třeba odstranit část nebo celou plíci.

Torakotomie se často provádí při léčbě rakoviny plic. Někdy se používá k léčbě problémů se srdcem nebo jinými strukturami v hrudníku, jako je třeba bránice. Torakotomie může být také použita k diagnostice různých onemocnění. Například může chirurgovi umožnit odebrat kus tkáně pro další vyšetření (tj. biopsii).

Torakotomie vs. torakostomie

Ačkoli torakotomie a torakostomie zní téměř stejně, termíny popisují dva velmi odlišné postupy:

  • Toorakotomie je operace, která vede k incizi (řez provedený během chirurgického zákroku) pro přístup do hrudníku. Často se to provádí k odstranění části nebo celé plíce u lidí s rakovinou plic.
  • Torakostomie je postup, p5i kter0m chirurg který umístí trubici do prostoru mezi vaše plíce a hrudní stěnu (pleurální prostor). Provádí se za účelem odvodu tekutiny, krve nebo vzduchu z oblasti kolem vašich plic.

Torakostomie se používá k léčbě následujících onemocnění:

  • zápal plic nebo jiná plicní infekce, která způsobila nahromadění tekutiny v prostoru kolem vašich plic
  • poranění hrudní stěny, které způsobuje krvácení kolem vašich plic
  • infekce v pleurálním prostoru
  • zhroucené plíce (pneumotorax)
  • rakovina, která způsobila nahromadění tekutiny kolem vašich plic
  • tekutina, která se nahromadila kolem vašich plic během operace hrudníku

Průběh torakotomie

Před torakotomií budete uvedeni do celkové anestezie. Anestezie zajišťuje, že během procedury budete spát a budete absolutně bez bolesti. Budete mít také zavedený „epidurál“, což je malá trubice ve vaší páteři, která bude během operace dodávat léky proti bolesti.

Sponzorováno

Zatímco jste umístěni na boku, chirurg provede 15-20 cm řez pod lopatkou, mezi vašimi žebry. Chirurg pak rozdělí vaše svaly a roztáhne žebra, aby se dostal k vašim plicím nebo jiné části hrudníku.

Pokud podstupujete operaci na plicích, postižená plíce se vyfoukne speciální trubicí, aby na ní mohl chirurg pracovat. Dýchací trubice zvaná ventilátor udržuje druhou plíci v provozu.

K léčbě rakoviny plic mohou chirurgové provádět několik různých typů postupů. Jaký typ postupu či operace podstoupíte, závisí na stadiu vaší rakoviny.

  • Klínovitá resekce odstraní klínovitý kus z oblasti vašich plic, která obsahuje rakovinu a nějakou zdravou tkáň kolem ní.
  • Segmentektomie odstraňuje jeden segment plic. Segmentektomie je obecně chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna část (přesněji řečeno segment) nějakého orgánu nebo žlázy. Zde tedy plic.
  • Lobektomie odstraní lalok vašich plic, ve kterém je rakovina.
  • Pneumonektomie odstraní celou plíci.
  • Extrapleurální pneumonektomie odstraní plíce, výstelku vašich plic a srdce (pleura) a část vaší bránice.

Pokud se rakovina rozšířila, můžete také odstranit lymfatické uzliny.

Po zákroku vám chirurg znovu nafoukne plíce. Dočasné hadičky v hrudníku odvádějí tekutinu, krev a vzduch, které se mohly nahromadit kolem plic během operace. Tyto trubičky zůstanou na místě několik dní. Vaše žebra jsou poté opravena a rána uzavřena stehy nebo svorkami. Celá procedura trvá dvě až pět hodin.

Vedlejší účinky a možné komplikace

Pravděpodobně budete cítit po zákroku nějakou bolest a pocit pálení na hrudi. Váš lékař vám dá lék, který vám pomůže zvládnout bolest. Obvykle bolest odezní během několika dnů nebo týdnů.

Každá operace může mít rizika. Mezi možná rizika torakotomie patří:

Regenerace po torakotomii

Po operaci jste převezeni do zotavovací místnosti, kde se budete probouzet z procedury. Sestry monitorují vaši srdeční frekvenci, krevní tlak, dýchání a hladinu kyslíku. Možná budete muset strávit první den po operaci na jednotce intenzivní péče (JIP). Jakmile budete stabilní, půjdete do běžného nemocničního pokoje, kde se budete zotavovat.

Budete muset zůstat v nemocnici 4-7 dní. Během této doby vás sestry kontrolují, zda nedošlo ke komplikacím.

Zpočátku se vám může těžko dýchat. Vraťte se ke svým běžným činnostem, až když se budete cítit opravdu připraveni. 6-8 týdnů po operaci se budete muset vyhnout intenzivním aktivitám, jako je zvedání těžkých břemen a podobně.

Výhled pacientů po torakotomii

Jejich výhled závisí zejména na stavu, který způsobil, že potřebují operaci. Například, pokud máte rakovinu, výhled bude záviset na stádiu nemoci a typu chirurgického zákroku, který se provádí k její léčbě.

Řez by se měl zahojit celkem rychle, do několika týdnů až měsíců. Bolest by se měla během této doby postupně zlepšovat. Ve vzácných případech, pokud byly během operace poškozeny nervy, může bolest přetrvávat až několik měsíců po operaci. Toto se nazývá syndrom bolesti po torakotomii (nebo post-torakotomický bolestivý syndrom).

Kontaktujte určitě svého lékaře, pokud máte podezření, že máte nějaké vedlejší účinky nebo komplikace v důsledku operace.

Sponzorováno

Podstoupili jste torakotomii? Napište nám o tom do komentářů.

Studie a zdroje článku

  • Thoracotomy Autoři: Brian Chang; William D. Tucker; Bracken Burns.

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva